Marquez kraľuje, vyhral aj vo Valencii

Pondelok, 10 november 2014

Španiel Marc Marquez potvrdil aj v španielskej Valencii svoju nadvládu v kráľovskej motocyklovej triede MotoGP a vyhral posledné preteky seriálu pred talianskou legendou Valentinom Rossim a Španielom Danim Pedrosom. Trináste víťazstvo z osemnástich podujatí je výrečným potvrdením jazdeckých kvalít tohto nadaného len 21-ročného pretekára. Titul majstra sveta získal už po predposledných pretekoch v Malajzii a obhájil tak minuloročné prvenstvo.

1 Marquez - Marquez - Pedrosa
Marc Marquez (93) potvrdil svoju nadvládu v triede MotoGP a stal sa víťazom pretekov vo Valencii. V závese za ním jazdí Valentino Rossi (46). V takomto poradí prešli aj cieľom.

Už pred dvoma týždňami si mladý Španiel víťazstvom v Malajzii zaistil titul majstra sveta a v predstihu obhájil titul, ktorý získal pred rokom ako historicky najmladší jazdec kráľovskej motocyklovej triedy. Teraz vo Valencii mal k víťazstvu blízko Talian Rossi, nakoniec prvý v cieli bol Marc Marquez a posledné preteky na domácej pôde už nemali vplyv na jeho prvenstvo.

Marquez sa aj doma predviedol vo skvelej forme a Rossiho, ktorý opäť žiari, znovu porazil a zakončil tak sezónu vo veľkom štýle. Do pretekov štartoval zo šiesteho miesta, postupne sa prepracovával dopredu a v 11. kole sa dostal pred vedúceho jazdca Rossiho. Trináste víťazstvo v sezóne je historickým rekordom v počte víťazstiev v najsilnejšej triede. O jedno víťazstvo tak prekonal Austrálčana Micka Doohana, ktorý v roku 1997 zvíťazil dvanásťkrát.

Pre dážď, ktorý mohol skomplikovať preteky vo Valencii, ale nakoniec sa nekonal, sa niektorí jazdci rozhodli pre pneumatiky do dažďa, okrem iných napríklad aj Španiel Lorenzo a Talian Iannone. Nič tým však nezískali, naopak, Lorenzo vypadol už v šiestom kole a Iannone prišiel do cieľa posledný. Úspešný nebol ani český jazdec Karel Abraham, ktorý po tom, čo v štyroch predchádzajúcich pretekoch pre pády vypadol, skončil vo Valencii sedemnásty.

2 Valentino Rossi
Valentino Rossi aj vo svojich 35 rokoch patrí medzi najlepších jazdcov planéty v kráľovskej triede MotoGP. V sezóne 2014 obsadil v konečnom hodnotení druhé miesto.

Valentino Rossi už viac rokov nemal tak úspešnú sezónu ako tento rok. Bol vyrovnaným partnerom pre každého jazdca zo svetovej špičky, takmer pravidelne v druhej polovici seriálu stál na stupni víťazov, dokázal poraziť každého zo štartového pola, vrátane Marca Marqueza. Dosahoval lepšie výsledky ako Lorenzo, druhý (vlastne prvý!?) jazdec továrenského tímu Yamaha. Pravidelne za ním končil aj Španiel Dani Pedrosa.

Výkonnosť Valentina Rossiho rapídne stúpala ku koncu tejto sezóny. Teraz vo Valencii vyhral kvalifikáciu (po prvý raz v tejto sezóne) pred Talianom Iannoneom a Pedrosom. Lorenzo bol štvrtý a Marquez šiesty. V konečnom poradí seriálu je Rossi druhý za Marcom Marquezom. Pred tímovým partnerom Lorenzom má nestarnúci jazdec Yamahy na konci sezóny náskok 33 bodov! To už naozaj nepotrebuje komentár o tom, aký je Rossi jazdec!

bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5