Misano: Ako Rossi o veľké víťazstvo prišiel

Pondelok, 14 september 2015

Talian Valentino Rossi mal nakročené na víťazstvo na okruhu Misano na Veľkej cene San Marina v kráľovskej triede MotoGP, trinástom podujatí seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov. Nestalo sa a víťazstvo si odniesol domov Španiel Marc Marquez. Druhý v cieli bol Brit Bradley Smith a tretí jeho krajan Scott Redding. Rossi zle odhadol výmenu motocykla po tom ako ustal dážď a skončil až piaty.

1 Valentino Rossi
Katastrofálne dopadol na Veľkej cene San Marína Valentino Rossi, na okruhu iba desať kilometrov od svojho domova. Preteky mal rozbehnuté na víťazstvo, na ktoré čakalo v hľadisku až 92 tisíc jeho verných fanúšikov. Nesprávne rozhodnutie vymeniť neskôr motocykel po daždi ho pripravilo pravdepodobne o veľké víťazstvo. V cieli bol až piaty.

Preteky o Veľkú cenu San Marina komplikovalo premenlivé počasie. Pred štartom to vyzeralo, že možno bude pršať, ale bolo sucho. Jazdci preto štartovali na pneumatikách do sucha. Vedenia sa ujal Španiel Lorenzo, za ním jazdil jeho krajan Marc Marquez a tretí Talian Rossi. Rossi sa v daždi na mokrej trati dostal do vedenia, ale na ďalšiu výmenu motorky, keď prestalo pršať, išiel medzi poslednými. Keď sa znovu vrátil na trať, bol až piaty a po prvý raz v 13. pretekoch sezóny nedosiahol na stupeň víťazov. Dopustil sa veľkej taktickej chyby a nemohol bojovať o víťazstvo na okruhu, od ktorého je jeho domov vzdialený len okolo desať kilometrov.

Takticky chytrejší bol Marquez, keď na výmenu motocykla na suchú trať zašiel medzi prvými a získal pred druhým Britom Bradley Smithom náskok siedmich sekúnd. Na tretiu priečku sa dostal najprv jazdec triedy Open Francúz Loris Baz na Yamahe a potom ďalší Brit Scott Redding na satelitnej Honde, ktorý v prvej štvrtine pretekov mal pád. Kuriózne je, že vyťahoval svoj motocykel zo štrku a dosiahol na stupeň víťazov (!!!) – po prvý raz v MotoGP. Dvaja Briti na stupni víťazov! Po prvý raz od roku 1979, kedy na GP vo Venezuele stáli takto Barry Sheen a Tom Herron.

Horšie ako Rossi dopadol jeho tímový partner z Yamahy Španiel Lorenzo. Pri vychádzaní z boxov po výmene motocyklov sa takmer zrazil z Marquezom a určite mu to nepridalo na pokoji, skôr naopak. Asi to chcel Marquezovi ukázať a na ešte nie celkom suchej trati mal pomerne ťažký pád. Jeho Yamaha dostala krutý výprask a na Lorenza čakal po pretekoch v nemocnici röntgen poranenej pravej ruky.

Marquez v Misano po taktickej chybe Rossiho a páde Lorenza bezpečne zvíťazil, v tejto sezóne po štvrtý raz a na tomto okruhu prvý raz v triede MotoGP. Francúz Baz s nekonkurencieschopnou Yamahou Open (v porovnávaní s továrenskými a satelitnými motocyklami) skončil štvrtý, ale i tak dosiahol životný úspech. Rossi bol v cieli piaty.

2 Marc Marquez
Marc Marquez by mohol povedať, že víťazstvo na okruhu v Misano mu spadlo z neba – vďaka dažďu, správnemu rozhodnutiu pri výmene motocykla a Rossiho taktickej chybe

Líder seriálu Rossi napriek piatemu miestu zvýšil svoj náskok v priebežnom poradí na Lorenza na 23 bodov, a aj keď nestál na pódiu, bol po pretekoch spokojný, keď povedal, že pre šampionát je to dobré, pretože jeho záver bude teraz zaujímavejší. Lorenzo aj keď nebodoval, si druhé miesto udržal. Marc Marquez si víťazstvom polepšil a poskočil na tretiu priečku, na tridsaťšesťročného Rossiho však mladý Španiel stráca 63 bodov, pričom do konca seriálu zostáva odjazdiť už len päť pretekov.

Ešte stále nie celkom doliečený český zástupca v triede MotoGP Karel Abraham došiel do cieľa na poslednom 21. mieste so stratou jedného okruhu.

Ďalším v poradí 14. podujatím seriálu majstrovstiev sveta bude 27. septembra Veľká cena Aragónska.

bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5