MotoGP Brno: suverénny Stoner

Pondelok, 15 august 2011

Austrálčan Casey Stoner, líder priebežného poradia seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov v triede MotoGP, potvrdil aj v Brne na Veľkej cene Českej republiky skvelú formu a vyhral preteky najsilnejšej triedy. Druhý v cieli bol Talian Andrea Dovozioso a tretí prekvapujúco jeho krajan Marco Simoncelli.

Casey Stoner
Casey Stoner, neskorší víťaz kráľovskej triedy MotoGP v Brne, v sprievode manželky

Prví traja v cieli sedlali motocykle Honda, čo svedčí o tom, že značka najväčšieho motocyklového výrobcu na svete ovládla majstrovstvá sveta v kráľovskej triede. A to ešte nedojazdil jeden z veľkých favoritov na víťazstvo v Brne, Španiel Dani Pedrosa, víťaz kvalifikácie, ktorý vypadol z prvého miesta po páde už v ôsmom kole pretekov. Takže úspech motocyklov Honda mohol byť ešte výraznejší.

Pády sa nevyhli ani ďalším jazdcom. Po Pedrosovi mal pád v 12. kole Brit Crutchlow, v 18. kole padol český jazdec Karel Abrahám a posledným jazdcom, ktorý nedokončil preteky pre pád bol Španiel Bautista. Všetky pády sa našťastie skončili bez zranení.

Najlepší štart mal majster štartov, malý a ľahký Dani Pedrosa a dostal sa na čelo. Keď v ôsmom kole Španiel po páde vypadol, vedenie prevzal Austrálčan Stoner a svoj náskok neustále zvyšoval. Na druhé miesto sa prebojoval Andrea Dovizioso a tretí jazdil Lorenzo, ktorý v úvode pretekov krátky čas aj viedol. Neskôr však jeho Yamaha neodolala Simoncelliho Honde a minuloročný majster sveta klesol na štvrtú priečku. Poradie sa potom až do cieľa nezmenilo a Simoncelli sa tak tešil zo svojho prvého pódiového umiestnenia v triede MotoGP.

Motocykle Ducati, ani Valentino Rossi ani Nicky Hayden sa v Brne nepresadili. Potom, čo sa im príliš nedarilo v kvalifikácii, podobne si viedli aj v pretekoch. Rossi jazdil väčšiu časť pretekov za Američanom Spiesom (Honda), ktorý bol v cieli piaty, Rossi hneď za ním šiesty a Hayden siedmy. Na Haydna sa ku koncu pretekov nebezpečne tlačil druhý Američan Colin Edwards i Japonec Aoyama, v cieli však boli až na 8. a 9. mieste. Prvú desiatku uzatváral Španiel Barbera.

V triede Moto 2 zvíťazil po veľkom boji Talian Andrea Iannone na motocykli Suter. Za ním prišli do cieľa Španiel Marc Marquez (Suter) a Nemec Stefan Bradl na motocykli Kalex.

Preteky v triede 125 cm³ vyhral Nemec Sandro Cortese na Aprilii pred Francúzom Johannom Zarcom na Derbi a tretím Albertom Moncayom na Derbi. Český jazdec Jakub Kornfeil bol v cieli na 7. mieste. Slovenský pretekár Jakub Jantulík sa na preteky nekvalifikoval.

Seriál majstrovstiev sveta cestných motocyklov bude mať pokračovanie 28. augusta na okruhu Indianopolis v USA.

Výsledky VC Českej republiky

Trieda MotoGP

1. Casey StonerAus./Honda43:16,796 min
2. Andrea DoviziosoTal./Honda+ 6,532 s
3. Marco SimoncelliTal./Honda+ 7,792
4. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+ 8,513
5. Ben SpiesUSA/Yamaha+ 10,186
6. Valentino RossiTal./Ducati+ 12,632
7. Nicky HaydenUSA/Ducati+ 23,037
8. Colin EdwardsUSA/Yamaha+ 24,189
9. Hiroshi AojamaJap./Honda+ 25,202
10. Hector BarberaŠpan./Ducati+ 36,566

Priebežné poradie jazdcov (po 11 z 18 pretekov)

1. Casey Stoner218 bodov
2. Jorge Lorenzo186
3. Andrea Dovizioso163
4. Valentino Rossi118
5. Dani Pedrosa110
6. Ben Spies109
7. Nicky Hayden103
8. Marco Simoncelli76
9. Colin Edwards75
10. Hiroshi Aojama70

Trieda Moto 2

1. Andrea IannoneTal./Suter41:13,255 min
2. Marc MarquezŠpan./Suter+ 0,161 s
3. Stefan BradlNem./Kalex+ 0,407

Trieda 125cm³

1. Sandro CorteseNem./Aprilia40.59,229 min
2. Johann ZarcoFranc./Derbi+ 0,397 s
3. Alberto MoncayoŠpan./Aprilia+ 10,773

Autor: J. Goldberger
Foto: moto gp
Pridať komentár
Bleskovky
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.