MotoGP Brno: suverénny Stoner

Pondelok, 15 august 2011

Austrálčan Casey Stoner, líder priebežného poradia seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov v triede MotoGP, potvrdil aj v Brne na Veľkej cene Českej republiky skvelú formu a vyhral preteky najsilnejšej triedy. Druhý v cieli bol Talian Andrea Dovozioso a tretí prekvapujúco jeho krajan Marco Simoncelli.

Casey Stoner
Casey Stoner, neskorší víťaz kráľovskej triedy MotoGP v Brne, v sprievode manželky

Prví traja v cieli sedlali motocykle Honda, čo svedčí o tom, že značka najväčšieho motocyklového výrobcu na svete ovládla majstrovstvá sveta v kráľovskej triede. A to ešte nedojazdil jeden z veľkých favoritov na víťazstvo v Brne, Španiel Dani Pedrosa, víťaz kvalifikácie, ktorý vypadol z prvého miesta po páde už v ôsmom kole pretekov. Takže úspech motocyklov Honda mohol byť ešte výraznejší.

Pády sa nevyhli ani ďalším jazdcom. Po Pedrosovi mal pád v 12. kole Brit Crutchlow, v 18. kole padol český jazdec Karel Abrahám a posledným jazdcom, ktorý nedokončil preteky pre pád bol Španiel Bautista. Všetky pády sa našťastie skončili bez zranení.

Najlepší štart mal majster štartov, malý a ľahký Dani Pedrosa a dostal sa na čelo. Keď v ôsmom kole Španiel po páde vypadol, vedenie prevzal Austrálčan Stoner a svoj náskok neustále zvyšoval. Na druhé miesto sa prebojoval Andrea Dovizioso a tretí jazdil Lorenzo, ktorý v úvode pretekov krátky čas aj viedol. Neskôr však jeho Yamaha neodolala Simoncelliho Honde a minuloročný majster sveta klesol na štvrtú priečku. Poradie sa potom až do cieľa nezmenilo a Simoncelli sa tak tešil zo svojho prvého pódiového umiestnenia v triede MotoGP.

Motocykle Ducati, ani Valentino Rossi ani Nicky Hayden sa v Brne nepresadili. Potom, čo sa im príliš nedarilo v kvalifikácii, podobne si viedli aj v pretekoch. Rossi jazdil väčšiu časť pretekov za Američanom Spiesom (Honda), ktorý bol v cieli piaty, Rossi hneď za ním šiesty a Hayden siedmy. Na Haydna sa ku koncu pretekov nebezpečne tlačil druhý Američan Colin Edwards i Japonec Aoyama, v cieli však boli až na 8. a 9. mieste. Prvú desiatku uzatváral Španiel Barbera.

V triede Moto 2 zvíťazil po veľkom boji Talian Andrea Iannone na motocykli Suter. Za ním prišli do cieľa Španiel Marc Marquez (Suter) a Nemec Stefan Bradl na motocykli Kalex.

Preteky v triede 125 cm³ vyhral Nemec Sandro Cortese na Aprilii pred Francúzom Johannom Zarcom na Derbi a tretím Albertom Moncayom na Derbi. Český jazdec Jakub Kornfeil bol v cieli na 7. mieste. Slovenský pretekár Jakub Jantulík sa na preteky nekvalifikoval.

Seriál majstrovstiev sveta cestných motocyklov bude mať pokračovanie 28. augusta na okruhu Indianopolis v USA.