MotoGP Brno: suverénny Stoner

Pondelok, 15 august 2011

Austrálčan Casey Stoner, líder priebežného poradia seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov v triede MotoGP, potvrdil aj v Brne na Veľkej cene Českej republiky skvelú formu a vyhral preteky najsilnejšej triedy. Druhý v cieli bol Talian Andrea Dovozioso a tretí prekvapujúco jeho krajan Marco Simoncelli.

Casey Stoner
Casey Stoner, neskorší víťaz kráľovskej triedy MotoGP v Brne, v sprievode manželky

Prví traja v cieli sedlali motocykle Honda, čo svedčí o tom, že značka najväčšieho motocyklového výrobcu na svete ovládla majstrovstvá sveta v kráľovskej triede. A to ešte nedojazdil jeden z veľkých favoritov na víťazstvo v Brne, Španiel Dani Pedrosa, víťaz kvalifikácie, ktorý vypadol z prvého miesta po páde už v ôsmom kole pretekov. Takže úspech motocyklov Honda mohol byť ešte výraznejší.

Pády sa nevyhli ani ďalším jazdcom. Po Pedrosovi mal pád v 12. kole Brit Crutchlow, v 18. kole padol český jazdec Karel Abrahám a posledným jazdcom, ktorý nedokončil preteky pre pád bol Španiel Bautista. Všetky pády sa našťastie skončili bez zranení.

Najlepší štart mal majster štartov, malý a ľahký Dani Pedrosa a dostal sa na čelo. Keď v ôsmom kole Španiel po páde vypadol, vedenie prevzal Austrálčan Stoner a svoj náskok neustále zvyšoval. Na druhé miesto sa prebojoval Andrea Dovizioso a tretí jazdil Lorenzo, ktorý v úvode pretekov krátky čas aj viedol. Neskôr však jeho Yamaha neodolala Simoncelliho Honde a minuloročný majster sveta klesol na štvrtú priečku. Poradie sa potom až do cieľa nezmenilo a Simoncelli sa tak tešil zo svojho prvého pódiového umiestnenia v triede MotoGP.

Motocykle Ducati, ani Valentino Rossi ani Nicky Hayden sa v Brne nepresadili. Potom, čo sa im príliš nedarilo v kvalifikácii, podobne si viedli aj v pretekoch. Rossi jazdil väčšiu časť pretekov za Američanom Spiesom (Honda), ktorý bol v cieli piaty, Rossi hneď za ním šiesty a Hayden siedmy. Na Haydna sa ku koncu pretekov nebezpečne tlačil druhý Američan Colin Edwards i Japonec Aoyama, v cieli však boli až na 8. a 9. mieste. Prvú desiatku uzatváral Španiel Barbera.

V triede Moto 2 zvíťazil po veľkom boji Talian Andrea Iannone na motocykli Suter. Za ním prišli do cieľa Španiel Marc Marquez (Suter) a Nemec Stefan Bradl na motocykli Kalex.

Preteky v triede 125 cm³ vyhral Nemec Sandro Cortese na Aprilii pred Francúzom Johannom Zarcom na Derbi a tretím Albertom Moncayom na Derbi. Český jazdec Jakub Kornfeil bol v cieli na 7. mieste. Slovenský pretekár Jakub Jantulík sa na preteky nekvalifikoval.

Seriál majstrovstiev sveta cestných motocyklov bude mať pokračovanie 28. augusta na okruhu Indianopolis v USA.

Výsledky VC Českej republiky

Trieda MotoGP

1. Casey StonerAus./Honda43:16,796 min
2. Andrea DoviziosoTal./Honda+ 6,532 s
3. Marco SimoncelliTal./Honda+ 7,792
4. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+ 8,513
5. Ben SpiesUSA/Yamaha+ 10,186
6. Valentino RossiTal./Ducati+ 12,632
7. Nicky HaydenUSA/Ducati+ 23,037
8. Colin EdwardsUSA/Yamaha+ 24,189
9. Hiroshi AojamaJap./Honda+ 25,202
10. Hector BarberaŠpan./Ducati+ 36,566

Priebežné poradie jazdcov (po 11 z 18 pretekov)

1. Casey Stoner218 bodov
2. Jorge Lorenzo186
3. Andrea Dovizioso163
4. Valentino Rossi118
5. Dani Pedrosa110
6. Ben Spies109
7. Nicky Hayden103
8. Marco Simoncelli76
9. Colin Edwards75
10. Hiroshi Aojama70

Trieda Moto 2

1. Andrea IannoneTal./Suter41:13,255 min
2. Marc MarquezŠpan./Suter+ 0,161 s
3. Stefan BradlNem./Kalex+ 0,407

Trieda 125cm³

1. Sandro CorteseNem./Aprilia40.59,229 min
2. Johann ZarcoFranc./Derbi+ 0,397 s
3. Alberto MoncayoŠpan./Aprilia+ 10,773

Autor: J. Goldberger
Foto: moto gp
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.