MotoGP: Nevídaná chyba premiešala poradie v cieli

Pondelok, 04 apríl 2016

Veľká bitka medzi Španielom Marcom Marquezom na Honde a Talianom Valentinom Rossim na Yamahe na okruhu Termas de Rio Honda v provincii Santiago del Estero predznamenávala na Veľkej cene Argentíny v triede MotoGP majstrovstiev sveta cestných motocyklov zaujímavý a napínavý súboj až do posledných metrov. Ako veľké bolo potom sklamanie 60 tisíc divákov v hľadisku, keď v druhej polovici pretekov Rossi, ich miláčik, začal zaostávať a Marc Marquez neustále zvyšoval som náskok, aby potom v cieli bol skôr o viac ako sedem a pol sekundy pred Rossim.

1 Andrea Iannone
Andrea Iannone je rýchly, ale často aj nebezpečne tvrdý továrenský jazdec Ducati

Tretí skončil ďalší Španiel Dani Pedrosa po tom, ako na druhom a treťom mieste jazdiaci Taliani Dovizioso a Iannone ako tímoví partneri továrenského tímu Ducati do seba narazili ako dva rozzúrené barany. Neskutočná a málo nevídaná situácia sa stala v predposlednej zákrute posledného kola, hádam len pár desiatok metrov od cieľa.

Dovizioso jazdil na druhej pozícii a Iannone ho z tretej priečky "nabral na rohy". Dovizioso si išiel svoju stopu, náraz však neustál a obaja skončili na zemi. Rossi si tak pohodlne išiel do cieľa po body za druhé miesto a Pedrosa, ktorý mal v ten moment stratu pol minúty, prešiel neohrozene cieľom na pódiovom treťom mieste. Štvrtý v cieli Eugene Laverty zo Severného Írska získal v Argentíne životný úspech a bol najlepším nezávislým jazdcom.

Zvláštnosťou pretekov triedy MotoGP bolo, že v ich polovici museli jazdci zájsť do depa a povinne vymeniť motocykle, pretože deň predtým Britovi Reddingovi explodovala zadná pneumatika a nezistil sa presný dôvod prečo sa tak stalo. Riešením teda bola výmena motocyklov približne v polovici pretekov a ich skrátenie na 20 kôl z pôvodných 25 okruhov.

001
Fenomenálny deväťnásobný majster sveta Valentino Rossi skončil v Argentíne druhý

Do výmeny motocyklov zvádzali Marquez a Rossi veľký boj o vedenie v pretekoch. Pred zachádzkou do depa bol Marquez veľmi tesne pred Rossim. Výmena vyšla lepšie Marquezovi a pred Rossiho sa dostal jazdec, ktorý v depe ešte nebol a veľmi spomalil Taliana. Marquez toho využil a získal takmer 4-sekundový náskok, ktorý potom ešte zvyšoval.

Rossi to po pretekoch zdôvodnil tak, že po výmene mu druhý motocykel "nesadol" a necítil sa na ňom isto. Marquez výmenu motocykla hodnotil opačne: že ten po výmene mu lepšie sadol a cítil sa na ňom komfortne.

V Argentíne nebol vo svojej koži Španiel a úradujúci majster sveta Lorenzo. Hneď po štarte sa začal prepadávať dozadu a v piatom kole spadol a v pretekoch už nepokračoval. Pád mali aj Call Crutchlow, Yonny Hernandez a výborne jazdiaci Loris Baz. Spadol aj Aleix Espargaro, ale ten v pretekoch pokračoval a skončil jedenásty.

002
Továrenskí jazdci Ducati Iannona (29) a Doviziosom(04) v Argentíne v tesnom závese. Sú dobrí kamerati, ale keď si nasadia prilbu a sadnú na motocykel, nepoznajú brata.

Tesne pred cieľom, čo sme už spomínali, po vzájomnej kolízii spadli Davozioso a Iannone. Dovizioso ešte prešiel cieľom na 13. mieste, keď tam svoj motocykel dotlačil a získal tri body, Iannone však cieľom neprešiel.

Po dvoch pretekoch seriálu vedie Marc Marquez, ktorý má pred Valentinom Rossim náskok osem bodov. Tretí je Pedrosa, štvrtý Lorenzo, piaty Dovizioso a šiesty Pol Espargaro.

Seriál majstrovstiev sveta cestných motocyklov pokračuje už 10 apríla Veľkou cenou USA v štáte Texas na okruhu v Austine.