MotoGP: Rossi vyhral aj VC Austrálie

Pondelok, 20 október 2014

Taliansky motocyklový jazdec Valentino Rossi na Yamahe je pri chuti a po Japonsku pred týždňom vyhral teraz aj v Austrálii. Nádej sa premenila na realitu vo chvíli, keď na čele jazdiaci Marc Marquez v 17. kole spadol a Rossi prevzal po ňom vedenie v pretekoch a bezpečne zvíťazil. Druhý v cieli bol druhý jazdec tímu Yamaha Španiel Jorge Lorenzo a tretí Brit Bradley Smith, rovnako na Yamahe, ktorý sa po prvý raz v triede MotoGP postavil na stupeň víťazov.

Valentino Rossi
Valentino Rossi v cieli VC Austrálie na ostrove Phillip Islande. Dvestopäťdesiaty štart v triede MotoGP oslávil víťazstvom. V Austrálii je to jeho celkové šieste víťazstvo, v MotoGP druhé.

Podobných pretekov akou bola teraz Veľká cena Austrálie, pokiaľ ide o pády a jazdcov, ktorí preteky nedokončili, býva veľmi málo. Ako prvý už vo 4. kole z 27 spadol český jazdec Karel Abraham, v piatom kole Talian Yannone, v šiestom Španiel Pedrosa a potom ešte ďalší piati.

Pádu sa nevyhol ani už istý tohtoročný majster sveta Marc Marquez, ale ani Brit Call Crutchlow, ktorý spadol v poslednom kole a jazdil na druhej priečke. Marquez i Crutchlow mali nezavinené pády, keď im nečakane podkĺzlo predné koleso, obom takmer na rovnakom mieste. Iné to bolo pri havárii Taliana Yannoneho, ktorý narazil do zadného kolesa Španiela Pedrosu, ale aj v prípade Nemca Bradla, ktorý trafil pred ním jazdiaceho Aleixa Espargara. Tri kolá pred koncom pretekov spadol aj Pol Espargaro a rozšíril počet odpadlíkov na osem.

Valentino Rossi prežíva celkom dobrú sezónu. Po Japonsku vyhral teraz aj v Austrálii a priebežne je druhý za Marquezom. V Austrálii štartoval z ôsmeho miesta, v druhom kole bol už štvrtý a vo štvrtom tretí za Marquezom a Lorenzom. V deviatom kole sa po prvý raz dostal pred tímového partnera Lorenza. Ďalších niekoľko kôl boli títo dvaja v ostrom súboji ako na hojdačke, neskôr sa však Rossi definitívne usadil na druhej priečke za vedúcim Marquezom.

Keď v 17. kole Marquez spadol, Rossi išiel nezadržateľne do vedenia. Na Lorenza sa dotiahol Brit Crutchlow a celkom ľahko sa dostal pred neho na druhé miesto. V poslednom kole však Brit, ktorý mal jasný náskok pred Lorenzom a stačilo mu v pokoji dojazdiť, nepochopiteľne spadol a druhé miesto na stupni víťazov bolo fuč. Vyhral Rossi pred Lorenzom a Britom Bradley Smithom, ktorý sa po prvý raz v MotoGP dostal na pódium.

Dve podujatia pred záverom seriálu vedie už istý majster sveta Marc Marquez. Druhý je Rossi, ktorý má pred tretím Lorenzom náskok osem bodov. Pedrosa, ktorý pre poškodenie motocykla po kolízii s Yannonem preteky nedokončil, klesol na štvrté miesto. Piaty je Dovizioso a šiesty A. Espargaro.

Predposledným podujatím bude už 26. októbra Veľká cena Malajzie. Posledné preteky seriálu sa budú konať v španielskej Valencii 9. novembra.