MotoGP: Rossi vyhral aj VC Austrálie

Pondelok, 20 október 2014

Taliansky motocyklový jazdec Valentino Rossi na Yamahe je pri chuti a po Japonsku pred týždňom vyhral teraz aj v Austrálii. Nádej sa premenila na realitu vo chvíli, keď na čele jazdiaci Marc Marquez v 17. kole spadol a Rossi prevzal po ňom vedenie v pretekoch a bezpečne zvíťazil. Druhý v cieli bol druhý jazdec tímu Yamaha Španiel Jorge Lorenzo a tretí Brit Bradley Smith, rovnako na Yamahe, ktorý sa po prvý raz v triede MotoGP postavil na stupeň víťazov.

Valentino Rossi
Valentino Rossi v cieli VC Austrálie na ostrove Phillip Islande. Dvestopäťdesiaty štart v triede MotoGP oslávil víťazstvom. V Austrálii je to jeho celkové šieste víťazstvo, v MotoGP druhé.

Podobných pretekov akou bola teraz Veľká cena Austrálie, pokiaľ ide o pády a jazdcov, ktorí preteky nedokončili, býva veľmi málo. Ako prvý už vo 4. kole z 27 spadol český jazdec Karel Abraham, v piatom kole Talian Yannone, v šiestom Španiel Pedrosa a potom ešte ďalší piati.

Pádu sa nevyhol ani už istý tohtoročný majster sveta Marc Marquez, ale ani Brit Call Crutchlow, ktorý spadol v poslednom kole a jazdil na druhej priečke. Marquez i Crutchlow mali nezavinené pády, keď im nečakane podkĺzlo predné koleso, obom takmer na rovnakom mieste. Iné to bolo pri havárii Taliana Yannoneho, ktorý narazil do zadného kolesa Španiela Pedrosu, ale aj v prípade Nemca Bradla, ktorý trafil pred ním jazdiaceho Aleixa Espargara. Tri kolá pred koncom pretekov spadol aj Pol Espargaro a rozšíril počet odpadlíkov na osem.

Valentino Rossi prežíva celkom dobrú sezónu. Po Japonsku vyhral teraz aj v Austrálii a priebežne je druhý za Marquezom. V Austrálii štartoval z ôsmeho miesta, v druhom kole bol už štvrtý a vo štvrtom tretí za Marquezom a Lorenzom. V deviatom kole sa po prvý raz dostal pred tímového partnera Lorenza. Ďalších niekoľko kôl boli títo dvaja v ostrom súboji ako na hojdačke, neskôr sa však Rossi definitívne usadil na druhej priečke za vedúcim Marquezom.

Keď v 17. kole Marquez spadol, Rossi išiel nezadržateľne do vedenia. Na Lorenza sa dotiahol Brit Crutchlow a celkom ľahko sa dostal pred neho na druhé miesto. V poslednom kole však Brit, ktorý mal jasný náskok pred Lorenzom a stačilo mu v pokoji dojazdiť, nepochopiteľne spadol a druhé miesto na stupni víťazov bolo fuč. Vyhral Rossi pred Lorenzom a Britom Bradley Smithom, ktorý sa po prvý raz v MotoGP dostal na pódium.

Dve podujatia pred záverom seriálu vedie už istý majster sveta Marc Marquez. Druhý je Rossi, ktorý má pred tretím Lorenzom náskok osem bodov. Pedrosa, ktorý pre poškodenie motocykla po kolízii s Yannonem preteky nedokončil, klesol na štvrté miesto. Piaty je Dovizioso a šiesty A. Espargaro.

Predposledným podujatím bude už 26. októbra Veľká cena Malajzie. Posledné preteky seriálu sa budú konať v španielskej Valencii 9. novembra.

Výsledky Veľkej ceny Austrálie

Trieda MotoGP

1. Valentino RossiTal./Yamaha40:46,405 min
2. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha10,836 s
3. Bradley SmithV. Brit./Yamaha12,294
4. Andrea DoviziosoTal./Ducati14,893
5. Hector BarberaŠpan./Ducati30,089
6. Alvaro BautistaŠpan./Honda30,154
...
Karel AbrahamČR/Honda - nedokončil

Priebežné poradie (po 16 z 18 podujatí)

1. M. MarquezŠpan./Honda312 bodov
2. V. Rossi255
3. J. Lorenzo247
4. D. PedrosaŠpan./Honda230
5. A. Dovizioso166 b
6. A. EspargaroŠpan./Yamaha117
...
17. Abraham33 b

Trieda Moto2

1. M. ViňalesŠpan./Kalex39:10,419 min
2. LüthiŠvajč./Suter-1,329 s
3. RabatŠpan./Kalex-1,504
4. KallioFín./Kalex-1,843
5. LowesV. Brit./Speed Up-3,292
6. CorteseNem./Kalex-11,697

Priebežné poradie (po 16 z 18 podujatí)

1. Rabat310 bodov
2. Kallio269
3. M. Viňales249
4. Lüthi161
5. AegerterŠvajč./Suter151
6. ZarcoFranc./Suter117

Trieda Moto3

1. MillerAustr./KTM37:25,209 min
2. A. MarquezŠpan./Honda-0,029 s
3. RinsŠpan./Honda-0,032
4. VazquezŠpan./Honda-0,044
5. McPheeV. Brit./Honda-0,134
6. MasbouFranc./Honda-0,242

Priebežné poradie (po 16 z 18 podujatí)

1. A. Marquez251 bodov
2. Miller231
3. Rins210
4. Vazquez187
5. FenatiTal./KTM174
6. Masbou150

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
Enyaq-iV
V rozvoji eMobility urobila česká automobilka Škoda na Slovensku ďalší krok, keď po predstavení svojich plug-in hybridných modelov Superb iV, Octavia iV a plne elektrických modelov Citigo iV a Enyaq iV dáva do predaja aj domáce nabíjacie stanice, tzv. wallboxy. Sú dostupné v troch variantoch s maximálnou rýchlosťou nabíjania 11 kW/h a možno ich kúpiť v sieti autorizovaných predajcov značky Škoda. Súčasne automobilka pripravuje riešenie nazvané MyŠkoda Powerpass, vďaka ktorému bude možné nabíjať elektromobil kdekoľvek v Európe s čipovou kartou. Na Slovensku bude dostupná po príchode modelu Enyaq iV. Automobilka vybuduje tiež vlastné nabíjacie stanice v sieti autorizovaných predajcov a chce dať druhý život použitým batériám z elektromobilov.
Homola-Spa
Nevyspytateľné počasie trápilo slovenského automobilového pretekára v ďalších pretekoch európskeho seriálu na belgickom okruhu v Spa-Francorchamps. Nesadlo mu počasie, keď v prvý deň pretekov pred víkendom čakal, že trať po daždi vyschne a bude dobré nasadiť "suché" pneumatiky. Do druhých pretekov o deň neskôr, naopak, obul pneumatiky do mokra a trať okruhu rýchlo vyschla. "Myslel som si, že je to dobrá voľba. Žiaľ, od druhého kola prestalo mrholiť, trať začala vysýchať a moje pneumatiky po pár kolách úplne odišli. Každým kolom som už šiel len dozadu," povedal po druhých pretekoch sklamaný Homola. Dva omyly a tak v prvých pretekoch bolo 15. miesto a v druhých bol dvanásty. Po predposlednom kole v Belgicku je Matej Homola na 8. priečke priebežného hodnotenia šampionátu. O dva týždne čakajú slovenského pretekára záverečné preteky seriálu v španielskej Jarame.
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."