MotoGP: V Aragónsku kraľoval Pedrosa

Nedeľa, 30 september 2012

Na aragónskej Veľkej cene si suverénne počínal domáci jazdec Španiel Dani Pedrosa. V štrnástom podujatí seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov zvíťazil v kráľovskej triede MotoGp s pomerne veľkým náskokom pred svojím krajanom Jorge Lorenzom a Talianom Andreom Doviziosom.

Pedrosa-Lorenzo
Pedrosa pred Lorenzom, neskôr sa náskok zväčšil a v cieli bol takmer šesť a pol sekundy

Spočiatku viedol Lorenzo, Pedrosa však na neho nebezpečne dotieral a bolo len otázkou času, kedy sa pred neho dostane. Postavou malý Španiel má skvelú formu a jeho Honda patrí medzi najrýchlejšia z celého jazdeckého pola. Podobne rýchla je však aj Lorenzova Yamaha. Pedrosa sa však pred aktuálneho majstra sveta Lorenza dostal. Svoj náskok potom stále zvyšoval a v cieli bol o takmer šesť a pol sekundy skôr ako Lorenzo.

O tretiu priečku a posledné miesto na stupni víťazov tuho bojovali Američan Spies, Brit Crutchlow a Talian Dovizioso. Brit ešte ani raz v triede MotoGP nestál na pódiu a tak mal o čo bojovať. Na pódium sa však chceli postaviť aj Američan a aj Talian. Dovizioso a Crutchlow sa zopár kôl pred koncom pretekov vzdialili Spiesovi a niekoľko veľmi dramatických predbiehaní zvestovalo boj dvojice Dovizioso a Crutchlow až po cieľovú pásku. Na nej bol potom viac ako o desatinu rýchlejší Talian Dovizioso. Bratovražedný boj medzi kolegami tímu Monster Yamaha Tech 3 sa tak nakoniec skončil šťastne, bez kolízie.

Také šťastie nemal jazdec továrenského tímu Ducati Američan Nicky Hayden. Po tom, čo vyšiel z trate do štrkovej zóny, držal sa na motocykli až po ochranný múr, a to bola chyba. Keď mu bolo jasné, že sa mu pred múrom nepodarí zastaviť, zložil motocykel, ten ho však vymrštil do vzduchu a pád cez múr na priľahlú komunikáciu bol nebezpečný, rovnako aj zranenie amerického jazdca.

Podobne mohol dopadnúť aj druhý jazdec Ducati, Valentino Rossi. Ten sa už v prvom kole po súboji o druhú priečku s Danim Pedrosom nezmestil na trať. Našťastie, práve mu tam nestálo nič v ceste a tak sa vrátil okľukou späť na trať. Síce na poslednú priečku, ale bez pádu a zdravý. Stíhacia jazda mu nakoniec vyniesla bodované ôsme miesto.

Lorenzo si aj po druhom mieste v Aragónsku udržal vedúcu pozíciu v priebežnom poradí. Pedrosa sa víťazstvom opäť priblížil k Lorenzovi. Do konca seriálu zostáva odjazdiť ešte štyri veľké ceny. Náskok Lorenza pred druhým Pedrosom je teraz 33 bodov. Je to dosť, Lorenzovi to môže, ale aj nemusí stačiť. V hre je ešte sto bodov za víťazstvá, ale aj 80 za druhé miesta. Isté však je, že víťaz vzíde výlučne z dvojice Lorenzo – Pedrosa.

Viac napovie už Veľká cena Japonska 14. októbra na okruhu v Motegi.

bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5