MotoGP v Mugello: Po bitke víťazom Lorenzo

Pondelok, 23 máj 2016

Šiestym podujatím pokračoval seriál cestných pretekov motocyklov Veľkou cenou Talianska na okruhu Mugello. Po veľkej bitke medzi Španielmi Lorenzom a Marcom Marquezom v posledných stovkách metrov pred cieľom vyhral v dramatickom závere triedu MotoGP obhajca titulu majstra sveta Lorenzo o 19 tisícin sekundy pred Marquezom. Tretí v cieli skončil Talian Andrea Iannone. Yamaha tak znovu porazila Honda i veľmi silné a rýchle Ducati.

1 Lorenzo - Rossi - Marquez
Čelo pretekov Lorenzo, Rossi, Marquez a Aleix Espargaro krátko po štarte v Mugello

Aj kvalifikáciu vyhral jazdec na stroji Yamaha, nie však Španiel Lorenzo, ale Talian Rossi, ktorý chcel na domácom okruhu veľmi vyhrať. Štart mu vyšiel, ale už po pár zákrutách sa pred neho dostal jeho tímový partner z Yamahy Lorenzo. Takto koleso na kolese bojovali až do deviateho kola (z celkových 23), potom však Taliana zradil motor jeho motocykla a do cieľa sa odviezol na skútri "zberača" odpadlíkov.

Yamaha s Lorenzom v sedle mala tak o konkurenta na prvenstvo menej. Ohrozovať ho však začal jeho krajan Marquez, ktorý hľadal skulinku cez ktorú by sa predral pred svojho staršieho súpera. Pravá chvíľa prišla v druhej polovici posledného okruhu, aj keď Marquez už predtým mal pár pokusov, ktoré celkom nevyšli. Po poslednej zákrute pred cieľom to však vyzeralo, že Marquez nemôže prísť o víťazstvo, ale vo výjazde bola Lorenzova Yamaha rýchlejšia a porazila Hondu o 19 tisícin sekundy!

2 Valentino Rossi
Rossi a hustý dym z jeho Yamahy zvestovali diváckym bariéram, že ich Doctor končí

Talianov v súboji so španielskou presilou zastúpil Andrea Iannone, ktorý bol v kvalifikácii tretí, tak pred Lerenzom ako aj Marquezom, ale po zlom štarte sa prepadol až na desiate miesto. Využil však silu i rýchlosť svojej Ducati a zrejme sa poučil z chýb z predchádzajúcich pretekov, vsadil na trpezlivosť a pred krajana a partnera Doviziosa z tímu Ducati, ktorý siahal na pódiové umiestnenie, dostal sa pomerne hravo pred neho a skončil tretí. Dovizioso neodolal potom ani tlaku Španiela Pedrosu, ktorý skončil štvrtý, Dovizioso piaty a šiesty bol ďalší Španiel Viňales.

Mavericka Viňalesa, ktorý od budúcej sezónu bude sedlať Yamahu po Lorenzovi (ten odchádza k Ducati), podozrieval Lorenzo po kvalifikácii, že pomohol Rossimu v rýchlom kole a doviedol ho po dohovore s budúcim tímovým partnerom ku kvalifikačnému víťazstvu. Ak by to tak aj naozaj bolo, vždy by to bolo iné, ako keď v posledných pretekoch minulej sezóny Marquez zámerne nechal zvíťaziť Lorenza a pomohol mu získať titul majstra sveta, ktorý mohol patriť Rossimu.

3 Marquez - Lerenzo - Iannone
Víťazné trio VC Talianska (zľava): Marc Marquez, Jorge Lorenzo a Andrea Iannone

Po šiestich podujatiach seriálu si Lorenzo víťazstvom na VC Talianska v Mugello upevnil vedúce postavenie v priebežnom poradí. Marquez zostal druhý, ale pred Rossim, ktorý preteky nedokončil, zvýšil svoj náskok. Pedrosa je štvrtý, Viňales piaty a ďalší Španiel Aleix Espargaro šiesty.

Siedmy diel seriálu je na programe 5. júna a bude ním Veľká cena Katalánska v Barcelone.