MotoGP: zahynul Marco Simoncelli

Nedeľa, 23 október 2011

Smutne sa skončila Veľká cena Singapuru, keď v posledných pretekoch dňa, v triede MotoGP po ukĺznutí predného kolesa a následnom páde sa taliansky pretekár Marco Simoncelli dostal pod kolesá Američana Edwardsa a svojho krajana Rossiho. Pri páde prišiel o prilbu a to sa mu stalo osudným. Napriek rýchlej lekárskej pomoci a prevozu do nemocnice 24ročný Simoncelli skonal.

Marco Simoncelli
Marco Simoncelli, milý a charizmatický mladík, ktorého sľubnú kariéru prerušila nehoda

Nešťastná nehoda sa stala už v prvom kole pretekov, v jedenástej zákrute po štarte. Mladý Talian bol na preteky dobre naladený a veril, že budú pre neho úspešné. Trúfal si na umiestnenie do tretieho miesta. Oprávňovala ho k tomu jeho veľmi dobrá forma, druhé miesto spred týždňa na Veľkej cene Austrálie a úspešná kvalifikácia pred pretekmi na Veľkú cenu Malajzie.

Už po prvej zákrute bol na štvrtej pozícii, o ktorú až do svojho pádu bojoval so Španielom Bautistom. Párkrát si so Španielom po dramatických momentoch vymenili miesta. Pred pádom bol Simoncelli štvrtý a Bautista tesne za ním piaty. Na šiestom mieste jazdil v tej chvíli Američan Hayden, siedmy Edwards a ôsmy Rossi.

Marco Simoncelli
Marco Simoncelli v pozícii nesmierneho bojovníka a vynikajúceho motocyklového jazdca

Simoncellimu v pravej ostrej zákrute po ostrom klopení podkĺzlo predné koleso. Hayden ho minul zľava, kĺzajúci sa Simoncelli, už bez prilby, však mieril pod kolesá Edwardsa a Rossiho, ktorí už nemali šancu vyhnúť sa zrážke. Edwards po náraze padol, Rossi kolíziu ešte ustál.

Simoncelli zostal bezvládne ležať na trati a ani rýchly prevoz do nemocnice mu už život nezachránil, keď približne trištvrte hodiny po nehode 24ročný talentovaný jazdec zomrel. Preteky okamžite po nehode organizátori ukončili.

Polo Simoncelli
Paolo Simoncelli, Marcov otec, stál pri budovaní jeho kariéry, žiaľ, aj pri jeho nešťastnej nehode

Marco Simoncelli sa narodil 20. januára 1987 v meste Cattolica v Taliansku. Svoju kariéru začínal v triede do 125 cm³ a prvú veľkú cenu absolvoval v roku 2002 v Brne ako 15ročný. Prvé víťazstvo získal v roku 2004. Do silnejšej triedy 250 cm³ prešiel v roku 2006. V tejto triede sa v roku 2008 sa aj majstrom sveta. Do sveta kráľovskej triedy MotoGP vstúpil v roku 2010 a celkove tu skončil na 8. mieste. Najlepšie umiestnenie v MotoGP bolo druhé miesto pred týždňom na Veľkej cene Austrálie.

Česť Marcovej pamiatke!

Video: Sepang 2011 - MotoGP - Race - Highlights

Autor: J. Goldberger
Foto: moto gp
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.