Rossiho triumf a Marquezov pád v Silverstone

Pondelok, 31 august 2015

Dážď narušil a oddialil štart Veľkej ceny Veľkej Británie na okruhu Silverstone v prestížnej triede MotoGP, dvanástom podujatí seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov. Na mokrej trati si najlepšie viedol Talian Valentino Rossi pred famózne jazdiacim krajanom Danilom Petruccim a ďalším Talianom Andreom Doviziosom. Víťazstvom sa Rossi znovu prebojoval na čelo priebežného poradia.

1 Valentino Rossi
Talian Rossi dosiahol na mokrej trati okruhu Silverstene dôležité víťazstvo v boji o titul

Na "mokré" stroje s mäkkými pneumatikami si pretekári presadli po zahrievacom kole a procedúra štartu sa opakovala. Už tradične najlepšie odštartoval Španiel Jorge Lorenzo, na ktorého sa zavesil jeho krajan Marc Marquez. Talian Rossi bol až štvrtý, ale v treťom kole už prvý. Až do desiateho kola z celkových dvadsať sa ho ako kliešť držal Marquez a hľadal si miesto, kde zaútočí na Rossiho.

Ak v tomto roku kopil Marquez školácke chyby, teraz na okruhu v britskom Silverstone pridal ďalšiu. Je však možné, že to bola len situácia, ktorú zapríčinila dažďom kropená trať, isté však je Marquez sa zubami-nechtami chcel udržal za skvele jazdiacim skúseným Talianom. Marquezova motorka po výjazde zo zákruty vyhodila jazdca zo sedadla a ten po salte skončil v štrkovej zóne. Na šťastie nezranení, ale preteky sa v tej chvíli pre neho skončili.

Rossi si potom mohol aspoň na chvíľu zhlboka vydýchnuť. Ale keď zavelila k útoku štvorica Petrucci, Dovizioso, Lorenzo a Pedrosa, Rossiho náskok vyše šesť sekúnd sa začal nebezpečne zmenšovať, musel Rossi zrýchliť, aby mu najmä rýchly Petrucci nevyfúkol 25 bodov sa prvé miesto. Tri rýchle záverečné okruhy Rossiho však poistili jeho náskok a do cieľom prišiel ako neohrozený víťaz.

Lorenzo ako líder seriálu (rovnaké body mal aj Rossi, ale menej víťazstiev) nemal na Silverstone svoj deň. Po štarte i dva nasledujúce okruhy jazdil síce na čele, ale potom sa prepadol až na siedme miesto a štvrté miesto v cieli potom dôvodil tak, že cez zahmlené plexisklo prilby nevidel dobre na trať a nechcel riskovať. Pravdou však môže byť skôr fakt, že mokrá trať Španielovi príliš nesedí.

Skvelú jazdu predviedol Dovizioso. Štartoval až dvanásteho miesta, potom dlho jazdil druhý za Rossim, neodolal však tlaku krajana Petrucciho a v cieli bol tretí, Lorenzo štvrtý. Na pódium sa nedostal ani Dani Pedrosa a jeho piate miesto je pre Hondu určite sklamaním. Brit Scot Radding bol šiesty, získal najväčší úspech v MotoGP, zároveň aj najlepší domáci pretekár. Jeho krajan Bradley Smith skončil siedmy a Talian Iannone ôsmy.

2 Brad Pitt a Valentino Rossi
Známy americký herec Brad Pitt blahoželá víťazovi Valentinovi Rossimu k víťazstvu

Preteky na Silverstone poznačilo viacero pádov. Už v treťom kole po kolízii zavinenej Austrálčanom Millerom vzal so sebou aj svojho tímového partnera Brita Crutchlowa. Pádu sa nevyhli ani Nemec Bradl, už spomínaný Marc Marquez a Pol Espargaro. Do cieľa však prišiel český jazdec Karel Abraham, ktorý štartoval znovu s ešte nedoliečenou zranenou nohou a skončil na 19. mieste.

Valentino Rossi si víťazstvom vytvoril pred Lorenzom náskok 12 bodov. Na mokrom povrchu v Silverstone jazdil bez najmenšej chybičky a naplno predviedol svoje majstrovstvo. Stupne víťazov obsadili kompletne Taliani, keď za Rossim boli Danilo Petrucii a Andrea Dovizioso.

V strednej triede Moto2 zvíťazil tohtoročný suverén seriálu Francúz Johann Zarco, v najslabšej Moto3 Brit Kent pred Čechom Kornfeilom. Zarco i Kent sú aj na čele priebežného poradia po dvanástich pretekoch.

Ďalším podujatím bude 13. septembra Veľká cena San Marina na okruhu v Rimini.