Sachsenring - "Doktor" sa vrátil a úspešne operuje

Pondelok, 19 júl 2010

Druhý najkratší okruh seriálu Moto GP na Sachsenringu priniesol nádherné súboje aj vďaka najpopulárnejšiemu pretekárovi Valentinovi Rossimu (Fiat Yamaha), ktorý sa vrátil už šesť týždňov po nepríjemnej zlomenine holennej kosti a takmer sa dostal na pódium. Aj keď Rossi chodí o barlách, už jeho piate miesto na štarte naznačovalo, že zranenie sa hojí lepšie než sa dalo očakávať.

Moto GP na Sachsenringu
Po zlomenine nohy je Valentino Rossi prezývaný "Doctor" už po šiestich týždňoch späť

Pedrosa opäť predviedol jeden zo svojich raketových štartov, ale čoskoro sa pred neho predral Lorenzo. Rossi klesol na siedmu pozíciu, ale postupne sa prepracúval dopredu. V deviatom kole boli preteky prerušené po páde Randyho de Punieta (LCR Honda), ktorého motorke sa už nevedeli vyhnúť ani Alvaro Bautista (Rizla Suzuki) a Aleix Espargaro (Pramac Racing) a spadli tiež.

Aj keď zostali nezranení, reštart im nepovolili, lebo sa nevrátili do depa do piatich minút po prerušení pretekov, ako vyžadujú propozície. De Puniet utrpel zlomeninu oboch kostí ľavého predkolenia. Po uhasení horiacej motorky a očistení trate boli preteky odštartované znova. Rossi zasa klesol o dve miesta, ale opäť sa svojou dravou jazdou prepracoval na piate miesto a neskôr tvrdo bojoval so Stonerom (Ducati) dokonca o tretie. Niekoľkokrát si vymenili pozície, ale v poslednej zákrute Stoner vybrzdil Rossiho a tretiu priečku si v cieľovej rovinke už uhájil.

Vpredu najprv bojovali Lorenzo (Yamaha) s Pedrosom, ale vyššia maximálna rýchlosť Hondy nakoniec rozhodla v prospech Pedrosu, ktorý postupne zvyšoval svoj náskok a s prehľadom zvíťažil. Krásne súboje o piate miesto zvádzali Dovizioso (Repsol Honda), Simoncelli (San Carlo Honda Gresini Team) a Hayden (Ducati).

Preteky na Sachsenringu dokončilo len dvanásť jazdcov, čo je na škodu šampionátu Moto GP. Možno sa to zmení už v budúcej sezóne, keď by mal pribudnúť ďalší tím sponzorovaný firmou Red Bull a aj český tím AB Cardion. Jeho 20-ročný jazdec Karel Abrahám (dnes skončil na peknom piatom mieste v Moto 2) by sedlal motocykel Ducati, na ktorom už absolvoval testovacie jazdy.

Pokiaľ ide o zmeny v tímoch pre nasledujúcu sezónu, v zákulisí sa veľa hovorilo o prestupe Stonera k továrenskej Repsol Honde, ktorá by nasadila až tri stroje (Pedrosa, Dovizioso, Stoner) a s tým súvisiacim očakávaným prechodom Rossiho k Ducati. Na jeho voľné miesto u Yamahy by pravdepodobne nastúpil Američan Ben Spiess.

Najbližšie preteky Moto GP sa pôjdu už budúci týždeň na americkom okruhu Laguna Seca.

Autor: Andrej Kuruc
Foto: moto gp
Pridať komentár
Bleskovky
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."
Sikyna
Posledné podujatie série troch pretekov majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove dopadlo pre slovenského reprezentanta Richarda Šikyňu lepšie ako tie predchádzajúce. V meranom tréningu zajazdil 18. najrýchlejší čas a v popoludňajších pretekoch si potom vyjazdil 6 bodov do hodnotenia svetového šampionátu, keď v dvoch po sebe idúcich pretekoch bodoval na 17. a 19. mieste. Vynieslo mu to celkové 21. miesto a v priebežnom hodnotení seriálu je so ziskom 58 bobov na 26. pozícii.
Šikyňa-Mantova2
Druhé podujatie z trojice pretekov seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove v stredu tento týždeň nevyšlo slovenskému jazdcovi Richardovi Šikyňovi (MX Slovakia/JD Gunnex KTM RT). Kvalifikácia sa pre slovenského reprezentanta nevyvíjala dobre, keď po problémoch s oboma motocyklami sa Šikyňovi nepodarilo zajazdiť ani jedno plnohodnotné rýchle kolo a tak nemohol nastúpiť do prvej jazdy. V druhej jazde po kontakte s iným jazdcom preteky začínal z konca štartového poľa a do cieľa prišiel na 26. mieste. V priebežnom hodnotení mu pred najbližšími nedeľnými pretekmi patrí 24. miesto.