Španielsko: Stoner znovu na vrchole

Pondelok, 20 september 2010

Bývalý majster sveta a ešte pred troma rokmi suverénny vládca svetových tratí znovu pokropil svoj stroj Ducati a aj seba živou vodou a v tomto roku po prvý raz v tejto sezóne pokoril celú svetovú špičku a v najsilnejšej triede Moto GP zvíťazil suverénnym spôsobom štart – cieľ. Stalo tak na trinástom podujatí seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov na Veľkej cene Aragónska.

Casey Stoner
Austrálčan Casey Stoner sa v tejto sezóne po prvý raz postavil na najvyšší stupienok

Červené Ducati a Stoner s Haydenom mali v Španielsku svoj deň, keď v cieli skončili na prvom a treťom mieste. Austrálčan bol znovu tým "starým" suverénnym vládcom trate ako pred pár rokmi, a na časy, keď bol majstrom sveta sa rozpamätal aj Američan Nicky Hayden. Stoner znovu ukázal, že vie jazdiť rýchlo, nepadá a dokáže víťaziť.

Rovnako dobrú pripravenosť i jazdeckú formu preukázal aj Američan a takmer bolo z toho dvojité víťazstvo Ducati. Stoner zvíťazil pomerne suverénnym spôsobom, zatiaľ čo Hayden si tretie miesto vybojoval po urputnom, ale krásnom a napínavom súboju v poslednom kole so Španielom Jorge Lorenzom. Druhý v cieli skončil víťaz dvoch predchádzajúcich veľkých cien, Španiel Dani Pedrosa.

Podobne veľký boj o piate a šieste miesto zvádzali Talian Andrea Dovizioso a Američan Ben Spies. Z tohto súboja vyšiel víťazne Američan, kým Talian po páde v úplnom závere pretekov spadol a do cieľa nedošiel. Američan tak obsadil piate miesto. Šiesty prišiel do cieľa Valentino Rossi, ktorý tentoraz nemal v Španielsku svoj deň, podobne ako v kvalifikácie, kde bol tiež až šiesty.

Preteky v Španielsku trošku zamotali situáciu v boji o tohtoročný titul majstra sveta. Doteraz suverénny Lorenzo má teraz na svojho veľkého súpera a krajana Pedrosu už len 56 bodov a Pedrosa tak zvýšil svoje ambície v boji o titul. Tretí v priebežnom poradí Stoner stráca na Lorenza už 129 bodov a Rossi ešte o 15 bodov viac. Do konca seriálu zostáva odjazdiť ešte päť podujatí, takže ak Pedrosovi a Honde vydrží forma, boj o titul nemusí mať menší zo Španielov prehratý.

Najbližšie podujatie bude v Japonsku 3. októbra, potom prídu na rad preteky v Malajzii, Austrálii, Portugalsku a seriál uzavrú preteky vo Valencii 7. novembra. Po nich už budeme poznať nového majstra sveta pre rok 2010. Bude ním Lorenzo, alebo Pedrosa?

Výsledky Veľkej ceny Aragónska

1. Casey STONERAustr./Ducati42:16,530 min
2. Dani PEDROSAŠpan./Honda+5,148 s
3. Nicky HAYDENUSA/Ducati9,496
4. Jorge LORENZOŠpan./Yamaha9,58
5. Ben SPIESUSA/Yamaha13,771
6. Valentino ROSSITal./Yamaha27,33
7. Marco SIMONCELLITal./Honda28,511
8. Alvaro BAUTISTAŠpan./Suzuki35,254
9. Marco MELANDRITal./Honda35,393
10.Aleix ESPARGAROŠpan./Ducati35,467
11.Hector BARBERAŠpan./Ducati35,522
12.Colin EDWARDSUSA/Yamaha45,36
13.Hiroshi AOYAMAJap./Honda48,319
14. Mika KALLIOFín./Ducati58,047

Preteky nedokončili

  • Andrea DOVIZIOSO - Tal./Honda
  • Randy DE PUNIET - Franc./Honda

Priebežné poradie (po 13 z 18 podujatí)

1. Jorge LORENZO284 bodov
2. Dani PEDROSA228
3. Casey STONER155
4. Valentino ROSSI140
5. Andrea DOVIZIOSO139
6. Ben SPIES131
7. Nicky HAYDEN125
8. Randy DE PUNIET81
9. Marco MELANDRI74
10. Marco SIMONCELLI74
11. Colin EDWARDS70
12. Hector BARBERA66
13. Aleix ESPARGARO50
14. Alvaro BAUTISTA49
15. Loris CAPIROSSI41
16. Mika KALLIO33
17. Hiroshi AOYAMA29
18. Alex DE ANGELIS11
19. Roger Lee HAYDEN5
20. Kousuke AKIYOSHI4
21. Wataru YOSHIKAWA1

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.