Španielsko: Stoner znovu na vrchole

Pondelok, 20 september 2010

Bývalý majster sveta a ešte pred troma rokmi suverénny vládca svetových tratí znovu pokropil svoj stroj Ducati a aj seba živou vodou a v tomto roku po prvý raz v tejto sezóne pokoril celú svetovú špičku a v najsilnejšej triede Moto GP zvíťazil suverénnym spôsobom štart – cieľ. Stalo tak na trinástom podujatí seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov na Veľkej cene Aragónska.

Casey Stoner
Austrálčan Casey Stoner sa v tejto sezóne po prvý raz postavil na najvyšší stupienok

Červené Ducati a Stoner s Haydenom mali v Španielsku svoj deň, keď v cieli skončili na prvom a treťom mieste. Austrálčan bol znovu tým "starým" suverénnym vládcom trate ako pred pár rokmi, a na časy, keď bol majstrom sveta sa rozpamätal aj Američan Nicky Hayden. Stoner znovu ukázal, že vie jazdiť rýchlo, nepadá a dokáže víťaziť.

Rovnako dobrú pripravenosť i jazdeckú formu preukázal aj Američan a takmer bolo z toho dvojité víťazstvo Ducati. Stoner zvíťazil pomerne suverénnym spôsobom, zatiaľ čo Hayden si tretie miesto vybojoval po urputnom, ale krásnom a napínavom súboju v poslednom kole so Španielom Jorge Lorenzom. Druhý v cieli skončil víťaz dvoch predchádzajúcich veľkých cien, Španiel Dani Pedrosa.

Podobne veľký boj o piate a šieste miesto zvádzali Talian Andrea Dovizioso a Američan Ben Spies. Z tohto súboja vyšiel víťazne Američan, kým Talian po páde v úplnom závere pretekov spadol a do cieľa nedošiel. Američan tak obsadil piate miesto. Šiesty prišiel do cieľa Valentino Rossi, ktorý tentoraz nemal v Španielsku svoj deň, podobne ako v kvalifikácie, kde bol tiež až šiesty.

Preteky v Španielsku trošku zamotali situáciu v boji o tohtoročný titul majstra sveta. Doteraz suverénny Lorenzo má teraz na svojho veľkého súpera a krajana Pedrosu už len 56 bodov a Pedrosa tak zvýšil svoje ambície v boji o titul. Tretí v priebežnom poradí Stoner stráca na Lorenza už 129 bodov a Rossi ešte o 15 bodov viac. Do konca seriálu zostáva odjazdiť ešte päť podujatí, takže ak Pedrosovi a Honde vydrží forma, boj o titul nemusí mať menší zo Španielov prehratý.

Najbližšie podujatie bude v Japonsku 3. októbra, potom prídu na rad preteky v Malajzii, Austrálii, Portugalsku a seriál uzavrú preteky vo Valencii 7. novembra. Po nich už budeme poznať nového majstra sveta pre rok 2010. Bude ním Lorenzo, alebo Pedrosa?

Výsledky Veľkej ceny Aragónska

1. Casey STONERAustr./Ducati42:16,530 min
2. Dani PEDROSAŠpan./Honda+5,148 s
3. Nicky HAYDENUSA/Ducati9,496
4. Jorge LORENZOŠpan./Yamaha9,58
5. Ben SPIESUSA/Yamaha13,771
6. Valentino ROSSITal./Yamaha27,33
7. Marco SIMONCELLITal./Honda28,511
8. Alvaro BAUTISTAŠpan./Suzuki35,254
9. Marco MELANDRITal./Honda35,393
10.Aleix ESPARGAROŠpan./Ducati35,467
11.Hector BARBERAŠpan./Ducati35,522
12.Colin EDWARDSUSA/Yamaha45,36
13.Hiroshi AOYAMAJap./Honda48,319
14. Mika KALLIOFín./Ducati58,047

Preteky nedokončili

  • Andrea DOVIZIOSO - Tal./Honda
  • Randy DE PUNIET - Franc./Honda

Priebežné poradie (po 13 z 18 podujatí)

1. Jorge LORENZO284 bodov
2. Dani PEDROSA228
3. Casey STONER155
4. Valentino ROSSI140
5. Andrea DOVIZIOSO139
6. Ben SPIES131
7. Nicky HAYDEN125
8. Randy DE PUNIET81
9. Marco MELANDRI74
10. Marco SIMONCELLI74
11. Colin EDWARDS70
12. Hector BARBERA66
13. Aleix ESPARGARO50
14. Alvaro BAUTISTA49
15. Loris CAPIROSSI41
16. Mika KALLIO33
17. Hiroshi AOYAMA29
18. Alex DE ANGELIS11
19. Roger Lee HAYDEN5
20. Kousuke AKIYOSHI4
21. Wataru YOSHIKAWA1

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.