Španielsko: Stoner znovu na vrchole

Pondelok, 20 september 2010

Bývalý majster sveta a ešte pred troma rokmi suverénny vládca svetových tratí znovu pokropil svoj stroj Ducati a aj seba živou vodou a v tomto roku po prvý raz v tejto sezóne pokoril celú svetovú špičku a v najsilnejšej triede Moto GP zvíťazil suverénnym spôsobom štart – cieľ. Stalo tak na trinástom podujatí seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov na Veľkej cene Aragónska.

Casey Stoner
Austrálčan Casey Stoner sa v tejto sezóne po prvý raz postavil na najvyšší stupienok

Červené Ducati a Stoner s Haydenom mali v Španielsku svoj deň, keď v cieli skončili na prvom a treťom mieste. Austrálčan bol znovu tým "starým" suverénnym vládcom trate ako pred pár rokmi, a na časy, keď bol majstrom sveta sa rozpamätal aj Američan Nicky Hayden. Stoner znovu ukázal, že vie jazdiť rýchlo, nepadá a dokáže víťaziť.

Rovnako dobrú pripravenosť i jazdeckú formu preukázal aj Američan a takmer bolo z toho dvojité víťazstvo Ducati. Stoner zvíťazil pomerne suverénnym spôsobom, zatiaľ čo Hayden si tretie miesto vybojoval po urputnom, ale krásnom a napínavom súboju v poslednom kole so Španielom Jorge Lorenzom. Druhý v cieli skončil víťaz dvoch predchádzajúcich veľkých cien, Španiel Dani Pedrosa.

Podobne veľký boj o piate a šieste miesto zvádzali Talian Andrea Dovizioso a Američan Ben Spies. Z tohto súboja vyšiel víťazne Američan, kým Talian po páde v úplnom závere pretekov spadol a do cieľa nedošiel. Američan tak obsadil piate miesto. Šiesty prišiel do cieľa Valentino Rossi, ktorý tentoraz nemal v Španielsku svoj deň, podobne ako v kvalifikácie, kde bol tiež až šiesty.

Preteky v Španielsku trošku zamotali situáciu v boji o tohtoročný titul majstra sveta. Doteraz suverénny Lorenzo má teraz na svojho veľkého súpera a krajana Pedrosu už len 56 bodov a Pedrosa tak zvýšil svoje ambície v boji o titul. Tretí v priebežnom poradí Stoner stráca na Lorenza už 129 bodov a Rossi ešte o 15 bodov viac. Do konca seriálu zostáva odjazdiť ešte päť podujatí, takže ak Pedrosovi a Honde vydrží forma, boj o titul nemusí mať menší zo Španielov prehratý.

Najbližšie podujatie bude v Japonsku 3. októbra, potom prídu na rad preteky v Malajzii, Austrálii, Portugalsku a seriál uzavrú preteky vo Valencii 7. novembra. Po nich už budeme poznať nového majstra sveta pre rok 2010. Bude ním Lorenzo, alebo Pedrosa?

Výsledky Veľkej ceny Aragónska

1. Casey STONERAustr./Ducati42:16,530 min
2. Dani PEDROSAŠpan./Honda+5,148 s
3. Nicky HAYDENUSA/Ducati9,496
4. Jorge LORENZOŠpan./Yamaha9,58
5. Ben SPIESUSA/Yamaha13,771
6. Valentino ROSSITal./Yamaha27,33
7. Marco SIMONCELLITal./Honda28,511
8. Alvaro BAUTISTAŠpan./Suzuki35,254
9. Marco MELANDRITal./Honda35,393
10.Aleix ESPARGAROŠpan./Ducati35,467
11.Hector BARBERAŠpan./Ducati35,522
12.Colin EDWARDSUSA/Yamaha45,36
13.Hiroshi AOYAMAJap./Honda48,319
14. Mika KALLIOFín./Ducati58,047

Preteky nedokončili

  • Andrea DOVIZIOSO - Tal./Honda
  • Randy DE PUNIET - Franc./Honda

Priebežné poradie (po 13 z 18 podujatí)

1. Jorge LORENZO284 bodov
2. Dani PEDROSA228
3. Casey STONER155
4. Valentino ROSSI140
5. Andrea DOVIZIOSO139
6. Ben SPIES131
7. Nicky HAYDEN125
8. Randy DE PUNIET81
9. Marco MELANDRI74
10. Marco SIMONCELLI74
11. Colin EDWARDS70
12. Hector BARBERA66
13. Aleix ESPARGARO50
14. Alvaro BAUTISTA49
15. Loris CAPIROSSI41
16. Mika KALLIO33
17. Hiroshi AOYAMA29
18. Alex DE ANGELIS11
19. Roger Lee HAYDEN5
20. Kousuke AKIYOSHI4
21. Wataru YOSHIKAWA1

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."
Sikyna
Posledné podujatie série troch pretekov majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove dopadlo pre slovenského reprezentanta Richarda Šikyňu lepšie ako tie predchádzajúce. V meranom tréningu zajazdil 18. najrýchlejší čas a v popoludňajších pretekoch si potom vyjazdil 6 bodov do hodnotenia svetového šampionátu, keď v dvoch po sebe idúcich pretekoch bodoval na 17. a 19. mieste. Vynieslo mu to celkové 21. miesto a v priebežnom hodnotení seriálu je so ziskom 58 bobov na 26. pozícii.
Šikyňa-Mantova2
Druhé podujatie z trojice pretekov seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove v stredu tento týždeň nevyšlo slovenskému jazdcovi Richardovi Šikyňovi (MX Slovakia/JD Gunnex KTM RT). Kvalifikácia sa pre slovenského reprezentanta nevyvíjala dobre, keď po problémoch s oboma motocyklami sa Šikyňovi nepodarilo zajazdiť ani jedno plnohodnotné rýchle kolo a tak nemohol nastúpiť do prvej jazdy. V druhej jazde po kontakte s iným jazdcom preteky začínal z konca štartového poľa a do cieľa prišiel na 26. mieste. V priebežnom hodnotení mu pred najbližšími nedeľnými pretekmi patrí 24. miesto.