Stoner víťazí aj v Japonsku

Utorok, 05 október 2010

V najnapínavejšom súboji na Veľkej cene Japonska v triede Moto GP nešlo o víťazstvo v štrnástych pretekoch seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov, ale o "bronzovú" priečku na stupni víťazov. Tvrdo o ňu bojovali, paradoxne, tímoví jazdci Yamahy – líder predbežného poradia Španiel Jorge Lorenzo a sedemnásobný majster sveta Valentino Rossi z Talianska.

Casey Stoner
Casey Stoner sa znovu dostáva do formy, keď suverénne kraľoval v triede Moto GP

Ak ste v neľútom boji, pri ktorom divákom na okruhu v Motegi a v obývačkách pri televízoroch tuhla krv v žilách, držali palce Talianovi Rossimu, fenomenálny Talian vás nesklamal a pravdepodobného nového majstra sveta zo Španielska porazil spôsobom jemu vlastným, keď sa perfektným technickým manévrom zakaždým dostal pred ctižiadostivého Španiela.

Víťazom Veľkej ceny Japonska sa stal austrálsky jazdec Casey Stoner, ktorý v Japonsku zvíťazil spôsobom štart – cieľ. Z druhého miesta na štarte sa Stoner už v prvej zákrute po štarte dostal pred víťaza kvalifikácie Taliana Andrea Doviziosa a vedenie si udržal pred stále sa lepšiacim Talianom, ktorý bol v cieli druhý. Pre Stonera je to iba druhé víťazstvo v tejto sezóne. Dramatický boj o tretie miesto rozhodol pre seba Rossi až pár zákrut pred koncom pretekov. Lorenzo tak už po druhý raz v tohtoročnom seriáli prišiel o "pódium", keď skončil až štvrtý.

Ďalšie miesta v cieli obsadili: piaty bol Američan Edwards, šiesty Talian Simoncelli, siedmy Španiel Bautista, ôsmy Američan Spies, ktorý po kolízii s Haydenom vyšiel z trate, ale peknou stíhacou jazdou sa postupne dostal z posledného miesta na ôsme, deviaty skončil de Puniet a desiatku najlepších uzatvoril Japonec Aoyama. Cieľom neprešiel jedine Talian Capirossi po tom, čo tri kolá pred koncom vyšiel z trate do štrkovej zóny.

Na štart Veľkej ceny Japonska sa nepostavil druhý jazdec priebežného poradia seriálu Španiel Dani Pedrosa, po Lorenzovi druhý najvážnejší kandidát na titul majstra sveta. V piatkovom tréningu mal pomerne ťažký pád, ktorý sa skončil dvojnásobnou zlomeninou kľúčnej kosti a do seriálu sa zrejme vráti až na záver seriálu.

Strata Pedrosu tak narástla na 69 bodov a jeho absencia v najbližších pretekoch môže znamenať, že už po najbližšej VC Malajzie sa majstrom sveta stane v predstihu Lorenzo. Tretím v seriáli je Stoner, jeho strata (117 bodov) na vedúceho Lorenza je tak vysoká, že aj keby zostávajúce štyri veľké ceny vyhral a Lorenzo nezískal ani bod, španielskeho lídra už nepreskočí a majstrom sa stane Lorenzo.

V triede Moto2 si Španiel Toni Elias na motocykli Moriwaki po víťazstve v Japonsku upevnil pozíciu vedúceho jazdca priebežného poradia seriálu a smeruje k zisku titulu majstra sveta.

Triedu do 125 cm³ vyhral španielsky jazdec Marc Marquez pred Nicolasom Terolom a znížil náskok Terola v priebežnom poradí seriálu na šesť bodov.

Najbližšie pokračuje seriál majstrovstiev sveta cestných motocyklov 10. októbra, kedy je na programe Veľká cena Malajzie.