Stoner víťazom Moto GP v Jereze

Pondelok, 30 apríl 2012

Tí čo fandia Austrálčanovi Stonerovi, môžu byť po Veľkej cene Španielska cestných motocyklov v Cheréze spkojní, kto pre zmenu drží palce ešte donedávna famóznemu deväťnásobnému majstrovi sveta z Talianska Valentinovi Rossimu, naopak smutný. Stoner celkom bezpečne vyhral, kým Rossi skončil až deviaty. Stonerovi tak na stupni víťazov asistovali hneď dvaja Španieli – Jorge Lorenzo a Dani Pedrosa. Dôjde konečne aj Rossiho?

Casey Stoner
Austrálčan Stoner bol najrýchlejší na Veľkej cene Španielska a zdolal oboch Španielov

Španiel Lorenzo vyhral kvalifikáciu pred Pedrosom, Američanom Haydenom a Britom Crutchlowom. Stoner bol v kvalifikácii piaty, Američan Spies šiesty a Talian Dovozioso siedmy. Rossiho klasifikovali až na 13. mieste. Hneď po štarte sa na prvú priečku dostal Pedrosa. Lorenzo, Stoner, Hayden, Dovizioso a Crutchlow si menili pozície na ďalších miestach, kým sa neustálilo poradie Stoner, Lorenzo a s malým odstupom za nimi Pedrosa a Crutchlow.

Prvé dve miesta, pokiaľ sa nič mimoriadne do konca pretekov nestane, boli jasné. Otázkou bolo, v akom poradí prejdú cieľom. Keď dve kolá pred koncom sa Lorenzo dotiahol na chrbát Stonera, črtal sa v poslednom kole veľký boj o víťazstvo. Stoner to však nepripustil a miernym zvýšením tempa svojej Hondy sa vzdialil Lorenzovej Yamahe na bezpečný odstup a zvíťazil pred Lorenzom.

Ani Pedrosa sa nedal a Crutchlowa nepustil až do cieľa pred seba. Obhájil tak tretiu priečku a stupeň víťazov. Crutchlow skončil štvrtý. Piate miesto si zaknihoval Dovizioso a šieste trošku prekvapujúco Španiel Bautiska. Prekvapil nováčik triedy Moto GP Nemec Bradl siedmim miestom. Nicky Hayden sa po sľubnom začiatku, kedy bojoval o tretiu priečku, nakoniec prepadol na ôsme miesto a jeho tímový kolega Rossi skončil deviaty, čo dostatočne dokumentuje slabú výkonnosť Ducati. Prvú desiatku doplnil Španiel Hector Barbera, ktorý dlho bojoval o siedmu priečku.

Najbližšie sú majstrovstvá sveta cestných motocyklov na programe už 5. mája, kedy sa bude na okruhu Estoril jazdiť Veľká cena Portugalska.

Trieda Moto2

V kategórii Moto2 si najlepšie počínal Španiel Pol Espargaro. Druhý skončil jeho krajan Marc Marquez a s tesným odstupom tretí Švajčiar Thomas Lühti.

Trieda Moto3

Víťazom najslabšej objemovej triedy sa sta len 16ročný Talian Romano Fenati. Mladý Talian sa vďaka tomuto triumfu stal aj lídrom priebežnej klasifikácie tejto triedy.