Súboj generácií v Assene: Rossi vyzrel na Marqueza

Pondelok, 29 jún 2015

Motocyklový génius Valentino Rossi pokoril v priamom súboji španielskeho mladíka Marca Marqueza na Veľkej cena Holandska v Assene, ôsmom podujatí seriálu majstrovstiev sveta v kráľovskej triede MotoGP. V koncovke v dvoch záverečných zákrutách porazil taliansky jemnotechnik španielskeho matadora nevídano dramatickým spôsobom a naplno predviedol svoje jazdecké umenie a nebojácnosť. Tretí v Aseene bol ďalší Španiel Jorge Lorenzo.

1 Rossi - Marquez
Valentino Rossi (46) prenasledovaný Marcom Marquezom (93), obraz súboja o prvenstvo

V Holandsku to bol úplne iný Rossi. Po prvý raz v tomto roku vyhral kvalifikáciu, mal najlepší štart do pretekov a takmer celé preteky jazdil na čele. Aktuálny majster sveta a minuloročný suverén triedy MotoGP Marc Marquez po mnohých pádoch a nedokončených pretekoch v tohtoročnej sezóne chcel na okruhu v Assene zabrať naplno a vyhrať.

Rovnaký cieľ mal však aj deväťnásobný majster sveta Rossi, ktorý v Holandsku vyhral sedemkrát, z toho v kráľovskej triede tri razy. Takže kto z nich bude teraz úspešnejší. Navyše bol tu ešte tretí, kto chcel stál v Holandsku na stupni víťazov najvyššie: Jorge Lorenzo V tohtoročnom seriáli práve tento Španiel vyhral ostatné štyri veľké ceny a zvíťaziť chcel aj po piaty raz. Takže kto z koho?

Už v úvode sme naznačili, že Rossi bol v Holandsku iný ako v doterajších siedmich pretekoch, keď takmer vždy štartoval z tretieho radu. Teraz z prvého a najlepšieho postavenia po tom ako vyhral kvalifikáciu. Pred Holandskom viedol len o bod pred Lorenzom. Talian však zmobilizoval všetko čo v tomto tridsaťšesťročnom pánovi jazdcovi je a už raketový štart naznačil, že je odhodlaný pobiť sa tak s Lorenzom a Marquezom, ako aj s krajanmi Doviziosom, Yannoneom, či Španielmi A. Espargarom a Viňalezom na nových a veľmi rýchlych strojoch Suzuki.

Rossi sa od prvej sekundy držal svojho predsavzatia. Viedol prvých devätnásť kôl (z celkových 26) pred Marquezom nalepeným na jeho zadné koleso. Zniesol túto psychickú záťaž viac ako výborne a sedem kôl pred koncom pretekov (vyzeralo to, že) pustil Španiela pred seba, aby potom tri kolá pred záverom úspešne zaútočil. Ani Marquez sa však nevzdával a v poslednom "esíčku" pred cieľom podliezol Rossiho. Ten si pár sto metrov pred cieľom nechcel nechať ujsť víťazstvo a v poslednej zákrute sa dostal na úroveň Marqueza.

Malý kontakt motocyklov rozhodil oboch jazdcov tak, že Rossi opustil dráhu a vletel do štrkovej zóny, ktorú prešiel spôsobom majstra motokrosu. Marquez síce zostal na trati, ale musel spomaliť a prejsť zákrutu väčším oblúkom. V cieli bol prvý Valentino o sekundu a štvrť pred svojim súperom a zapísal si v tejto sezóne už tretie víťazstvo. Druhý skončil Marquuez a tretí Lorenzo.

2 Valentino Rossi
Valentino Rossi ako líder triedy MotoGP ukázal v Holandsku v plnej škále svoje umenie

Rossi po Assene má na svojom konte už 111 víťazstiev v kráľovskej triede a tretie v MotoGP na holandskom okruhu. Spolu tu po včerajšku vyhral osemkrát a prvenstvá má vo všetkých triedach, teda aj bývalých do 125 a 250 cm³.

Tretí Lorenzo po štyroch predchádzajúcich víťazstvách zažil v Assene menší bodový pôst a na priebežne prvého Rossiho stráca desať bodov. Tretí je Yannone (- 56 bodov), štvrtý Marquez (- 74), piaty Dovizioso (- 76) a šiesty Brit Smith (- 86).

Marquez vyhral v tomto roku raz a druhé miesto z Assenu prinesie možno dvojnásobnému majstrovi sveta triedy MotoGP návrat na bývalé pozície.

Najbližšie preteky cestných motocyklových majstrovstiev sveta budú 12. júla na Sachsenringu ako Veľká cena Nemecka.

Výsledky Veľkej cena Holandska

Trieda MotoGP

1. Valentino RossiTal./Yamaha40:54,037 min
2. Marc MarquezŠpan./Honda+1,242 s
3. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+14,576
4. Andrea IannoneTal./Ducati+19,109
5. Pol EspargaroŠpan./Yamaha+24,268
6. Cal CrutchlowV. Brit./Honda+24,373
7. Bradley Smits V. Brit./Yamaha+24.442
8. Dani Pedrosa Špan./Honda+24.656
9. Aleix Espargaro Špan./Suzuki+26.725
10. Maverick Viňales Špan./Suzuki+27.238

Priebežné poradie (po 8 z 18 podujatí)

1. Valentino RossiTal./Yamaha163 bodov
2. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha153
3. Andrea IannoneTal./Ducati107
4. Marc MarquezŠpan./Honda89
5. Andrea DoviziosoTal./Ducati87
6. Bradley SmithV. Brit./Yamaha77
7. Cal Crutchlow V. Brit./Honda57
8. Pol Espargaro Špan./Yamaha56
9. Maverick Viňales Špan./Suzuki52
10. Dani Pedrosa Špan./Honda47

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
Enyaq-iV
V rozvoji eMobility urobila česká automobilka Škoda na Slovensku ďalší krok, keď po predstavení svojich plug-in hybridných modelov Superb iV, Octavia iV a plne elektrických modelov Citigo iV a Enyaq iV dáva do predaja aj domáce nabíjacie stanice, tzv. wallboxy. Sú dostupné v troch variantoch s maximálnou rýchlosťou nabíjania 11 kW/h a možno ich kúpiť v sieti autorizovaných predajcov značky Škoda. Súčasne automobilka pripravuje riešenie nazvané MyŠkoda Powerpass, vďaka ktorému bude možné nabíjať elektromobil kdekoľvek v Európe s čipovou kartou. Na Slovensku bude dostupná po príchode modelu Enyaq iV. Automobilka vybuduje tiež vlastné nabíjacie stanice v sieti autorizovaných predajcov a chce dať druhý život použitým batériám z elektromobilov.
Homola-Spa
Nevyspytateľné počasie trápilo slovenského automobilového pretekára v ďalších pretekoch európskeho seriálu na belgickom okruhu v Spa-Francorchamps. Nesadlo mu počasie, keď v prvý deň pretekov pred víkendom čakal, že trať po daždi vyschne a bude dobré nasadiť "suché" pneumatiky. Do druhých pretekov o deň neskôr, naopak, obul pneumatiky do mokra a trať okruhu rýchlo vyschla. "Myslel som si, že je to dobrá voľba. Žiaľ, od druhého kola prestalo mrholiť, trať začala vysýchať a moje pneumatiky po pár kolách úplne odišli. Každým kolom som už šiel len dozadu," povedal po druhých pretekoch sklamaný Homola. Dva omyly a tak v prvých pretekoch bolo 15. miesto a v druhých bol dvanásty. Po predposlednom kole v Belgicku je Matej Homola na 8. priečke priebežného hodnotenia šampionátu. O dva týždne čakajú slovenského pretekára záverečné preteky seriálu v španielskej Jarame.
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."