V Argentíne famózny Rossi, Marquez spadol

Pondelok, 20 apríl 2015

Kto iný ak nie Valentino Rossi mohol poraziť úradujúceho dvojnásobného majstra sveta Marca Marqueza v priamom súboji. Mladý Španiel preteky pre pád nedokončil a prehral v priamom súboji a po vlastnej chybe. Neuniesol, aby ho krátko pred cieľom dostal pred neho jeho súper a on skončil "až" druhý.

Valentino Rossi
Valentino Rossi vyhral v nervy drásajúcich pretekoch po súboji s Marcom Marquezom

Kvalifikáciu tradične najlepšie zajazdil mladý Španiel Marc Marquez, kým deväťnásobný majster sveta Valentino Rossi z Talianska bol v nej až šiesty. Rossi takmer v každých pretekov potom útočí a prediera sa zozadu. Ani v Argentíne to nebolo inak. Postupoval pomaly a rozvážne a trvalo mu to dosť dlho, kým postupne zdolával Španiela Espargara (Aleixa), Brita Smitha, tímového partnera z Yamahy Španiela Lorenza, Taliana Ianoneho a napokon aj ďalšieho krajana Doviziosa.

Do konca pretekov chýbala približne tretina z 25 okruhov a na čele jazdil s pomerne veľkým náskokom štyroch a pol sekundy aktuálny majster sveta Marc Marquez z tímu Honda Repsol. Náskok, ktorý za bežných okolností jazdcovi kvalít Marqueza stačí na to, aby si ho pohodlne udržal až do cieľa a zvíťazil. Rossi, ktorý na začiatku tohtoročnej sezóny sa vyjadril, že k doterajším deviatim titulom by chcel v tejto sezóne pridať jubilejný desiaty, však zapol na plné otáčky a náskok Marqueza pomaly po desatinách sekundy sťahoval.

2 Andrea Dovizioso
Andrea Dovizioso podáva s vylepšenou Ducati úžasné výkony. Priebežne je druhý.

Mnohí považovali za nemožné, že stíhacia jazda Valentina Rossiho môže byť úspešná. V predposlednom kole sa Rossi priblížil k Marquezovi a zavesil sa na jeho zadné koleso. Pár náznakov dostať sa pred Španiela avizovali, že je len otázkou času, kedy sa k útoku rozhodne. Tá chvíľa nastala kolo a pol pred cieľom.

To čo mnohí považovali za nemožné sa ukázalo v podaní Rossiho ako reálne a Talian sa dostal do čela pretekov. Pri predbiehaní došlo aj ku kontaktom, ktoré obaja jazdci zvládli. Keď sa však Marquez chcel netrpezlivo a za každú cenu dostať znovu na vedúcu pozíciu, nesprávne odhadol situáciu a dostal sa na Rossiho zadné koleso. Pri preklápaní motocykla jeho predné koleso zavadilo o Rossiho zadné a Marquez už situáciu nezvládol a nasledoval pád. Španiel po kotrmelcoch rýchlo bežal k motocyklu, hneď však usúdil, že je nepojazdný a z pretekov nutne odstúpil.

3 Cal Crutchlow
Brit Cal Crutchlow presedlal na Hondu a začína sa mu dariť. V Argentíne skončil tretí.

Rossi prešiel cieľom ako víťaz a druhý skončil jeho krajan Dovizioso. Záver pretekov priniesol ešte dramatický boj o najnižší stupienok na pódiu. Lepšie ho v poslednej zákrute, tesne pred cieľom, zvládol Brit Crutchlow a prakticky na páske odsunul Taliana Iannoneho na štvrtú priečku.

Český jazdec Karel Abraham prišiel do cieľa na dvadsiatom prvom mieste ako predposledný spomedzi tých, čo dojazdili.

Výsledky Veľkej ceny Argentíny

Trieda MotoGP

1. Valentino RossiTal./Yamaha41:35,644 min
2. Andrea DoviziosoTal./Ducati+5,685 s
3. Cal CrutchlowV. Brit./Honda+8,298
4. Andrea IannoneTal./Ducati+8,352
5. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha+10,192
6. Bradley SmithV. Brit./Yamaha+19,876
7. Aleix EspargaroŠpan./Suzuki+24,233
8. Pol EspargaroŠpan./Yamaha+27,670
9. Scott ReddingV. Brit./Honda+34,397
10. Maverick ViňalesŠpan./Suzuki+34,808
11. Danilo PetrucciTal./Ducati +40,206
12. Jack Miller Austr./Honda +42,654
...
21. Karel AbrahamČR/Honda+1:03,371 min

Priebežné poradie jazdcov (po 3 z 18 podujatí)

1. Valentino Rossi66 bodov
2. Andrea Dovizioso60
3. Andrea Iannone40
4. Jorge Lorenzo37
5. Marc Marquez36
6. Cal Crutchlow34
7. Bradley Smith28
8. Aleix Espargaro22
9. Pol Espargaro15
10. Maverick Viňales15
11. Danilo Petrucci15
12. Dani Pedrosa10

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
Enyaq-iV
V rozvoji eMobility urobila česká automobilka Škoda na Slovensku ďalší krok, keď po predstavení svojich plug-in hybridných modelov Superb iV, Octavia iV a plne elektrických modelov Citigo iV a Enyaq iV dáva do predaja aj domáce nabíjacie stanice, tzv. wallboxy. Sú dostupné v troch variantoch s maximálnou rýchlosťou nabíjania 11 kW/h a možno ich kúpiť v sieti autorizovaných predajcov značky Škoda. Súčasne automobilka pripravuje riešenie nazvané MyŠkoda Powerpass, vďaka ktorému bude možné nabíjať elektromobil kdekoľvek v Európe s čipovou kartou. Na Slovensku bude dostupná po príchode modelu Enyaq iV. Automobilka vybuduje tiež vlastné nabíjacie stanice v sieti autorizovaných predajcov a chce dať druhý život použitým batériám z elektromobilov.
Homola-Spa
Nevyspytateľné počasie trápilo slovenského automobilového pretekára v ďalších pretekoch európskeho seriálu na belgickom okruhu v Spa-Francorchamps. Nesadlo mu počasie, keď v prvý deň pretekov pred víkendom čakal, že trať po daždi vyschne a bude dobré nasadiť "suché" pneumatiky. Do druhých pretekov o deň neskôr, naopak, obul pneumatiky do mokra a trať okruhu rýchlo vyschla. "Myslel som si, že je to dobrá voľba. Žiaľ, od druhého kola prestalo mrholiť, trať začala vysýchať a moje pneumatiky po pár kolách úplne odišli. Každým kolom som už šiel len dozadu," povedal po druhých pretekoch sklamaný Homola. Dva omyly a tak v prvých pretekoch bolo 15. miesto a v druhých bol dvanásty. Po predposlednom kole v Belgicku je Matej Homola na 8. priečke priebežného hodnotenia šampionátu. O dva týždne čakajú slovenského pretekára záverečné preteky seriálu v španielskej Jarame.
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."