V Argentíne famózny Rossi, Marquez spadol

Pondelok, 20 apríl 2015

Kto iný ak nie Valentino Rossi mohol poraziť úradujúceho dvojnásobného majstra sveta Marca Marqueza v priamom súboji. Mladý Španiel preteky pre pád nedokončil a prehral v priamom súboji a po vlastnej chybe. Neuniesol, aby ho krátko pred cieľom dostal pred neho jeho súper a on skončil "až" druhý.

Valentino Rossi
Valentino Rossi vyhral v nervy drásajúcich pretekoch po súboji s Marcom Marquezom

Kvalifikáciu tradične najlepšie zajazdil mladý Španiel Marc Marquez, kým deväťnásobný majster sveta Valentino Rossi z Talianska bol v nej až šiesty. Rossi takmer v každých pretekov potom útočí a prediera sa zozadu. Ani v Argentíne to nebolo inak. Postupoval pomaly a rozvážne a trvalo mu to dosť dlho, kým postupne zdolával Španiela Espargara (Aleixa), Brita Smitha, tímového partnera z Yamahy Španiela Lorenza, Taliana Ianoneho a napokon aj ďalšieho krajana Doviziosa.

Do konca pretekov chýbala približne tretina z 25 okruhov a na čele jazdil s pomerne veľkým náskokom štyroch a pol sekundy aktuálny majster sveta Marc Marquez z tímu Honda Repsol. Náskok, ktorý za bežných okolností jazdcovi kvalít Marqueza stačí na to, aby si ho pohodlne udržal až do cieľa a zvíťazil. Rossi, ktorý na začiatku tohtoročnej sezóny sa vyjadril, že k doterajším deviatim titulom by chcel v tejto sezóne pridať jubilejný desiaty, však zapol na plné otáčky a náskok Marqueza pomaly po desatinách sekundy sťahoval.

2 Andrea Dovizioso
Andrea Dovizioso podáva s vylepšenou Ducati úžasné výkony. Priebežne je druhý.

Mnohí považovali za nemožné, že stíhacia jazda Valentina Rossiho môže byť úspešná. V predposlednom kole sa Rossi priblížil k Marquezovi a zavesil sa na jeho zadné koleso. Pár náznakov dostať sa pred Španiela avizovali, že je len otázkou času, kedy sa k útoku rozhodne. Tá chvíľa nastala kolo a pol pred cieľom.

To čo mnohí považovali za nemožné sa ukázalo v podaní Rossiho ako reálne a Talian sa dostal do čela pretekov. Pri predbiehaní došlo aj ku kontaktom, ktoré obaja jazdci zvládli. Keď sa však Marquez chcel netrpezlivo a za každú cenu dostať znovu na vedúcu pozíciu, nesprávne odhadol situáciu a dostal sa na Rossiho zadné koleso. Pri preklápaní motocykla jeho predné koleso zavadilo o Rossiho zadné a Marquez už situáciu nezvládol a nasledoval pád. Španiel po kotrmelcoch rýchlo bežal k motocyklu, hneď však usúdil, že je nepojazdný a z pretekov nutne odstúpil.

3 Cal Crutchlow
Brit Cal Crutchlow presedlal na Hondu a začína sa mu dariť. V Argentíne skončil tretí.

Rossi prešiel cieľom ako víťaz a druhý skončil jeho krajan Dovizioso. Záver pretekov priniesol ešte dramatický boj o najnižší stupienok na pódiu. Lepšie ho v poslednej zákrute, tesne pred cieľom, zvládol Brit Crutchlow a prakticky na páske odsunul Taliana Iannoneho na štvrtú priečku.

Český jazdec Karel Abraham prišiel do cieľa na dvadsiatom prvom mieste ako predposledný spomedzi tých, čo dojazdili.