Valencia: ďalší triumf Stonera

Pondelok, 07 november 2011

Záverečnú Veľkú cenu Valencie cestných motocyklových pretekov v triede MotoGP vyhral Austrálčan Stoner, ktorý už 16. októbra získal titul majstra sveta pre tento rok. Druhý v cieli bol Američan Spies a tretí Talian Dovizioso.

Spies Stoner Dovizioso
Stupeň víťazov v netradičnej zostave - odľava Spies, Stoner a Dovizioso

Nový majster sveta potvrdil aj vo Valenciu svoju tohtoročnú dominanciu a aj keď iba o 15 tisícin sekundy, vyhral pred Benom Spiesom. Zvýšil tak svoj náskok v konečnom poradí pred Španielom Lorenzom Stoner, ktorý pre zranenie neštartoval.

Dovizioso si miestom na pódiu udržal tretiu priečku v tohtoročnom seriáli. Pedrosa bol vo Valencii až piaty a celkove skončil štvrtý. Piaty celkove je druhý z Valencie Američan Spies a celkové šieste miesto v konečnej tabuľke patrí Marcovi Simoncellimu, ktorý zahynul pred dvoma týždňami na Veľkej cene Malajzie.

Sedemnásobný majster sveta Talian Rossi po odchode od Yamahy nenašiel počas celej sezóny nový stroj Ducati v takej forme, aby mohol skončiť lepšie ako siedmy. Rossi mal tiež v sezóne niekoľko pádov. Aj teraz vo Valencii po kolízii už v prvom kole odstúpil, podobne ako jeho stajňový kolega Nicky Hayden a ďalší dvaja jazdci de Puniet a Bautista.

Triedu do 125 cm³ vyhral Španiel Viňales, majstrom sveta sa však stal jeho krajan Terol. Moto2 vyhral vo Valencii Talian Michele Pirro pred Fínom Kalliom a Švajčiarom Aegerterom. Majstrom je Nemec Stefan Bradl, ktorému získanie titulu uľahčil Marco Marquez, keď pre zranenie oka nenastúpil už po druhý raz po sebe.