VC Austrálie: Po dráme víťazí Marc Marquez

Streda, 30 október 2019

Pár sto metrov pred cieľom spadol Španiel Viňales útočiaci na víťazstvoa na krajana, už istého majstra sveta v MotoGP Marca Marqueza. Potom si už Marquez na Veľkej cene Austrálie v triede MotoGP neohrozene šiel po piate víťazstve v rade.

1-Vinales
Španiel Maverick Viňales na štrku, ktorý zmiernil jeho krkolomný pád

Marc Marquez si v tohtoročnom seriáli majstrovstiev sveta cestných motocyklov vedie v kráľovskej triede MotoGP až veľmi suverénne a v predstihu, štyri kolá pred ukončením seriálu obhájil titul majstra sveta. Až na jedny preteky, keď na VC USA spadol a preteky nedokončil, vo všetkých ostatných neskončil horšie ako na druhom mieste. A to je bilancia ako hrom!

O víťazstvo sa v Austrálii usiloval aj Viňales, krátko pred cieľom aj viedol, ale Marquez bol proti tomu aby Viňales vyhral. Niekoľko zákrut pred cieľom útočil Viňales tak razantne, že jeho Yamaha sa na rovnej ceste jednu zákrutu pred cieľom roztancovala a Viňalezov útok i prípadné body za druhé miesto sa rozsypali do kamienkov štrku únikovej bezpečnostnej zóny.

Starší z bratov Marquezovcov tak vyhral po piaty raz po sebe. V boji o ďalšie miesta na stupni víťazov boli úspešní Brit Crutchlow a domáci Austrálčan Miller, keď Austrálčan tesne pred cieľovou čiarou bol len o nejaký metrík pred Talianom Bagnaniaom. Piaty skončil Španiel Mir a šiesty Talian Yannone, pre ktorého je to najlepšie umiestnenie v tejto sezóne.

Zaujímavosťou je, že ani z jazdcov, ktorý bojujú o druhé a tretie miesto do celkového poradia, či už Talian Dovozioso, Francúz Quartararo, Španiel Rins alebo Talian Petrucci sa v Austrálii nedokázali umiestniť lepšie ako na siedmom mieste, kde skončil druhý z priebežného poradia Talian Dovizioso. Na ôsmom bol Talian Rossi, ktorého podobné výsledky nezodpovedajú jeho menu ani ambíciám tohto donedávna fenomenálneho jazdca s deviatimi titulmi majstra sveta.

2-Vinales-havarka
Viňalesova Yamaha v kotrmelcoch po páde jazdca pár sto metrov pred cieľom

Prvé metre po štarte i nasledujúce zákruty vždy skrývajú isté riziko zrážok jazdcov a následných pádov. Aj v Austrálii na to doplatili dvaja vynikajúci pretekári. Už v prvom kole najprv rýchlosť neustál Talian Petrucci, podkĺzlo sa mu predné koleso a v páde zobral so sebou aj Francúza Quartarara.

Pre pád preteky nedokončili ešte Fín Kallio a Španiel Rabat, a už spomínaný Viňales. Dva body si z Austrálie odnáša domov český pretekár Karel Abraham za štrnáste miesto.

Boj o titul je už nezaujímavý a nový majster sveta akoby už sedel na tróne – má 375 bodov. Do skončenia seriálu zostáva odjazdiť ešte preteky v Malajzii a v španielskej Valencii. Zaujímavé boje sa očakávajú o tretie a ďalšie miesta, keďže druhý v seriáli už s určitosťou skončí Dovizioso (240 b).

O tretie miesto ešte zabojujú Španiel Rins (183 bodov), Španiel Viňales (175 b), Talian Petrucci (169 b) a Francúz Quartararo (169 b). Takže 14 bodov delí tretieho Rinsa od šiesteho Quartarara, pričom siedmy Talian Rossi má na šiesteho Quartarara stratu len 10 bodov.

Viac nám napovie Veľká cena Malajzie už tento víkend 3. novembra a posledný diel seriálu vo Valencii 17. novembra.