VC Austrálie: Stoner v predstihu majstrom

Utorok, 18 október 2011

Šťastný deň pre Austrálčana Stonera, ktorý vyhral domácu Veľkú cenu a smoliarsky pre Španiela Lorenza, ktorý v tréningu spadol, poranil si prsty na ruke a na preteky nemohol nastúpiť. Víťazstvom si Stoner dva preteky pred koncom seriálu zaistil titul majstra sveta v kráľovskej triede MotoGP. V Austrálii vyhral Stoner pred Talianom Simoncellim a svojim krajanom Doviziosom.

Simoncelli Stoner Dovizioso
Casey Stoner (uprostred) vyhral v Austrálii pred Simoncellim (vľavo) a Doviziosom (vpravo) a v predstihu sa stal už po druhý raz v kariére majstrom sveta v triede MotoGP

V Austrálii sa očakával veľký boj medzi lídrom priebežného poradia domácim Stonerom a Španielom Lorenzom, minuloročným majstrom sveta. Aj 40bodový náskok, ktorý mal Austrálčan pred Lorenzom, nemusel byť ešte ani po austrálskych pretekoch rozhodujúci. Španielov pád a zranenie v tréningu však dali Stonerovu šancu stať sa už po týchto pretekoch po druhý raz v kariére majstrom sveta. A to práve v deň svojich 26. narodenín, doma pred zrakmi svojich rodičov a slovenskej manželky.

Stoner sa chopil šance, zvíťazil a svojmu súperovi Lorenzovi, ktorý jediný mohol ešte siahnuť na titul, nedal v dvoch zostávajúcich pretekoch v Malajzii a španielskej Valencii žiadnu šancu. Vo svojej kariére vyhral Stoner už 32. pretekov a v historickej tabuľke sa počtom vyhratých veľkých cien zaradil na piate miesto, keď najviac víťazstiev (79) zaznamenal doteraz Valentino Rossi. Práve on teraz v Austrálii neuspel, keď po nie príliš vydarenej kvalifikácii sa v pretekoch postupne dostával dopredu, mal však pád a z pretekov odstúpil.

Historický úspech vo svojej kariére v triede MotoGP dosiahol Simoncelli, keď obsadil druhé miesto hneď za víťazným Stonerom. Nedarilo sa Pedrosovi, víťazovi predchádzajúcej Veľkej ceny Japonska, keď obsadil až štvrté miesto za Doviziosom. Poradie sa na ďalších miestach zamotalo po tom, ako sa na trať zniesol jemný dážď a pár jazdcov spadlo. Medzi nimi aj český jazdec Karel Abraham, ktorý však nakoniec predsa prišiel do cieľa a obsadil celkom pekné desiate miesto.

Predposledné podujatie seriálu cestných motocyklových pretekov je na programe už 23. októbra v Malajzii. Seriál ukončia preteky vo Valencii 6. novembra.

Výsledky Veľkej ceny Austrále v triede MotoGP

1.Casey STONERAUS/Honda42:02,425
2. Marco SIMONCELLITal./Honda+2,210
3. Andrea DOVIZIOSOTal./Honda+2,454
4. Dani PEDROSAŠpan./Honda+13,160
5. Colin EDWARDSUSA/Yamaha+30,886
6. Randy DE PUNIETFranc./Ducati+48,800
7. Nicky HAYDENUSA/Ducati+1:16,3148824
8. Toni ELIASŠapn./Honda-1 kolo
9. Loris CAPIROSSITal./Ducati-1 kolo
10 Karel ABRAHAMČR/Ducati- 2 kolá

Priebežné poradie jazdcov (po 16. z 18. pretekov)

1. Casey STONER325 bodov
2. Jorge LORENZO260
3. Andrea DOVIZIOSO212
4. Dani PEDROSA208
5. Ben SPIES156
6. Marco SIMONCELLI139
7. Valentino ROSSI139
8. Nicky HAYDEN132
9. Colin EDWARDS109
10. Hiroshi AOYAMA94

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.