VC Francúzska: víťazí Pedrosa, Rossi mal pád

Pondelok, 20 máj 2013

Na okruhu Le Mans vo Francúzsku sa z víťazstva v najsilnejšej triede MotoGP, štvrtých pretekov majstrovstiev sveta cestných motocyklov, tešil po suverénnom víťazstve Španiel Dani Pedrosa. Druhý bol doterajší líder priebežného poradia Marc Marques zo Španielska a tretí v cieli upršanej Veľkej cene Francúzska skončil Brit Cal Crutchlow. Pedrosa získal v Le Mans už svoje 24. víťazstvo v seriáloch Grand Prix a druhé tohtoročné, keď zvíťazil aj na predchádzajúcej VC Španielska.

Dani Pedrosa
Španiel Pedrosa zopakoval v Le Mans svoje víťazstvo z predchádzajúcej VC Španielska

Preteky na dvadsaťosem kôl na svetoznámom francúzskom okruhu Le Mans odštartovali za vytrvalého dažďa, takže opatrnosť jazdcov bola na mieste. Najlepšie odštartoval Tatian Dovizioso na Ducati, na stroji, na ktorom v minulej sezóne jazdil jeho krajan Rossi a výraznejšie sa s ním nepresadil. Ducati síce rýchlosť má, ale "zlý" rám, takže jazdec nedokáže posúdiť, čo si s ním môže dovoliť. Dovizioso názorne predviedol svoj vysoký cit pre ovládanie motocykla a dlho to vyzeralo, že by mohol aj zvíťaziť.

Dovizioso jazdil na čele päť kôl, keď ho nakrátko vystriedal Pedrosa, ale v siedmom kole sa Dovizioso znovu ujal vedenia. Až trinásť kôl pred koncom pretekov prevzal vedenie znovu Pedrosa. Práve vtedy, keď už jazdná stopa začala vysychať a rýchlejšie Pedrosova Honda sa mohla presadiť. Lorenzo, aktuálny majster sveta, jazdil spočiatku na druhej pozícii, ale postupne sa prepadol na ôsme miesto a v cieli bol až siedmy.

Zo začiatku sa nedarilo ani objavu sezónu a lídrovi priebežného poradia 20ročnému Španielovi Marquesovi, ktorý jazdil až za Lorenzom. Keď však trať vysychala, začal svoju stíhaciu jazdu a cieli bol tretí za Britom Crutchlowom, ktorý dosiahol svoj najlepší tohtoročný výsledok. Štvrtý skončil Dovizioso, ktorého Ducati Hondám Pedrosu a Marquesa a Yamahe Crutchlowa nestačila. I tak je to však krásne umiestnenie pre tohto bojovného Taliana. Za Doviziosom na piatom mieste skončila druhá továrenská Ducati s Američanom Haydenom a šiesty skončil Španiel Bautista na Honde.

Na zníženú priľnavosť na mokrej trati doplatil jedenásť kôl pred koncom pretekov najprv Nemec Bradl a vzápätí aj Talian Rossi. Rossi spadol zo štvrtého miesta a Bradl jazdil šiesty. Obaja pokračovali v jazde a cieli bol Bradl desiaty a Rossi dvanásty. Rossi jazdil pár kôl pred pádom na tretej pozícii a nebyť pádu, mohol bojovať o stupeň víťazov.

Česká republika má v seriáli dvojnásobné zastúpenie jazdcami Karlom Abrahámom a Lukášom Peškom. Abrahám skončil pätnásty a získal jeden bod. Štartoval po prvý raz po zlomenine kľúčnej kosti a bod získaný v Le Mans je jeho prvým tohtoročným. Pešek vypadol v 13. kole a zatiaľ v MotoGP nezískal žiadny bod.

Pedrosa sa víťazstvom v Le Mans dostal na čelo priebežného poradia a preskočil doterajšieho lídra, krajana Marqueza, ktorý je teraz druhý. Tretie miesto v priebežnom poradí patrí ďalšiemu Španielovi Lorenzovi.

Seriál majstrovstiev sveta cestných motocyklov pokračuje 2. júna VC Talianska na okruhu Mugello.

Trieda Moto2

Triedu Moto2 vyhral Brit Scott Redding pred svojimi tímovými kolegami Fínom Mikom Kalliom a Belgičanom Xavierom Simeonom. Preteky ukončili tri kolá pred koncom pre silný a vytrvalý dážď.

Trieda Moto3

V tejto triede triumfoval Španiel Maverick Viňales pred krajanmi Alexom Rinsom a Luisom Salomom. Víťaz Viňales si triumfom v Le Mans upevnil priebežné vedenie v triede Moto3.