VC Indianapolisu pre Španiela Pedrosu

Utorok, 31 august 2010

Víťazom Veľkej ceny Indianapolisu v najsledovanejšej triede Moto GP, jedenásteho podujatia seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov, sa stal Španiel Daniel Pedrosa na Honde. Druhý v cieli bol víťaz kvalifikácie Američan Ben Spies a tretí vedúci jazdec priebežnej klasifikácie Španiel Jorge Lorenzo.

Dani Pedrosa
Víťazný Španiel Dani Pedrosa tesne sledovaný domácim Američanom Benom Spiesom

Skvelú sériu siedmich víťazstiev v tohtoročnom seriáli majstrovstiev sveta triedy Moto GP Španiela Jorge Lorenza prerušil na okruhu v Indianopolise Daniel Pedrosa. Vzrastom malý Španiel vyhral v tejto sezóne svoju tretiu veľkú cenu a zužitkoval tak svoju vynikajúcu formu z posledných veľkých cien. Nedopustil sa žiadnej fatálnej chyby a zvíťazil s náskokom vyše tri a pol sekundy pred Spiesom a takmer o sedem sekúnd pred Lorenzom.

Líder priebežného poradia seriálu Jorge Lorenzo nedokázal poraziť ani rýchleho a stále lepšieho Američana Bena Spiesa a skončil až tretí. Po prvý raz v tejto sezóne sa nedostal medzi dvoch najlepších, keď k siedmim víťazstvám si pripísal tri druhé miesta. Valentino Rossi, majster sveta z minulej sezóny, ktorého ešte stále trápi nedoliečená noha po zlomenine holennej kosti, prišiel do cieľa na štvrtej priečke, keď na víťazného Podrosu strácal vyše 12 sekúnd.

Tretie víťazstvo Pedrosu v sezóne pomohlo malému Španielovi znížiť stratu na vedúceho Lorenza na 68 bodov, čo Pedrosovi dáva istú, aj keď iba malú nádej na to, aby sa v tejto sezóne mohol stať majstrom sveta on a nie Lorenzo. Do konca seriálu zostáva odjazdiť ešte sedem veľkých cien a stať sa môže všeličo. Tretí v seriáli je Talian Andrea Dovizioso, ten však stráca na Lorenza 125 bodov.

Najbližším podujatím seriálu Moto GP bude Veľká cena San Marina 5. septembra.

Výsledky VC Indianopolisu

1. Dani PedrosaŠpan./Honda47:31,615 min
2. Ben SpiesUSA/Yamaha3,575
3. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha6,812
4. Valentino RossiTal./Yamaha12,633
5. Andrea DoviziosoTal./Honda21,885
6. Nicky HaydenUSA/Ducati35,138

Priebežné poradie jazdcov (po 11 zo 18 podujatí)

1. Lorenzo251 bodov
2. Pedrosa183
3. Dovizioso126
4. Stoner119
5. Rossi114
6. Spies110

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.