VC Indianapolisu pre Španiela Pedrosu

Utorok, 31 august 2010

Víťazom Veľkej ceny Indianapolisu v najsledovanejšej triede Moto GP, jedenásteho podujatia seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov, sa stal Španiel Daniel Pedrosa na Honde. Druhý v cieli bol víťaz kvalifikácie Američan Ben Spies a tretí vedúci jazdec priebežnej klasifikácie Španiel Jorge Lorenzo.

Dani Pedrosa
Víťazný Španiel Dani Pedrosa tesne sledovaný domácim Američanom Benom Spiesom

Skvelú sériu siedmich víťazstiev v tohtoročnom seriáli majstrovstiev sveta triedy Moto GP Španiela Jorge Lorenza prerušil na okruhu v Indianopolise Daniel Pedrosa. Vzrastom malý Španiel vyhral v tejto sezóne svoju tretiu veľkú cenu a zužitkoval tak svoju vynikajúcu formu z posledných veľkých cien. Nedopustil sa žiadnej fatálnej chyby a zvíťazil s náskokom vyše tri a pol sekundy pred Spiesom a takmer o sedem sekúnd pred Lorenzom.

Líder priebežného poradia seriálu Jorge Lorenzo nedokázal poraziť ani rýchleho a stále lepšieho Američana Bena Spiesa a skončil až tretí. Po prvý raz v tejto sezóne sa nedostal medzi dvoch najlepších, keď k siedmim víťazstvám si pripísal tri druhé miesta. Valentino Rossi, majster sveta z minulej sezóny, ktorého ešte stále trápi nedoliečená noha po zlomenine holennej kosti, prišiel do cieľa na štvrtej priečke, keď na víťazného Podrosu strácal vyše 12 sekúnd.

Tretie víťazstvo Pedrosu v sezóne pomohlo malému Španielovi znížiť stratu na vedúceho Lorenza na 68 bodov, čo Pedrosovi dáva istú, aj keď iba malú nádej na to, aby sa v tejto sezóne mohol stať majstrom sveta on a nie Lorenzo. Do konca seriálu zostáva odjazdiť ešte sedem veľkých cien a stať sa môže všeličo. Tretí v seriáli je Talian Andrea Dovizioso, ten však stráca na Lorenza 125 bodov.

Najbližším podujatím seriálu Moto GP bude Veľká cena San Marina 5. septembra.

Výsledky VC Indianopolisu

1. Dani PedrosaŠpan./Honda47:31,615 min
2. Ben SpiesUSA/Yamaha3,575
3. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha6,812
4. Valentino RossiTal./Yamaha12,633
5. Andrea DoviziosoTal./Honda21,885
6. Nicky HaydenUSA/Ducati35,138

Priebežné poradie jazdcov (po 11 zo 18 podujatí)

1. Lorenzo251 bodov
2. Pedrosa183
3. Dovizioso126
4. Stoner119
5. Rossi114
6. Spies110

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp
Pridať komentár
Bleskovky
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."
Sikyna
Posledné podujatie série troch pretekov majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove dopadlo pre slovenského reprezentanta Richarda Šikyňu lepšie ako tie predchádzajúce. V meranom tréningu zajazdil 18. najrýchlejší čas a v popoludňajších pretekoch si potom vyjazdil 6 bodov do hodnotenia svetového šampionátu, keď v dvoch po sebe idúcich pretekoch bodoval na 17. a 19. mieste. Vynieslo mu to celkové 21. miesto a v priebežnom hodnotení seriálu je so ziskom 58 bobov na 26. pozícii.
Šikyňa-Mantova2
Druhé podujatie z trojice pretekov seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove v stredu tento týždeň nevyšlo slovenskému jazdcovi Richardovi Šikyňovi (MX Slovakia/JD Gunnex KTM RT). Kvalifikácia sa pre slovenského reprezentanta nevyvíjala dobre, keď po problémoch s oboma motocyklami sa Šikyňovi nepodarilo zajazdiť ani jedno plnohodnotné rýchle kolo a tak nemohol nastúpiť do prvej jazdy. V druhej jazde po kontakte s iným jazdcom preteky začínal z konca štartového poľa a do cieľa prišiel na 26. mieste. V priebežnom hodnotení mu pred najbližšími nedeľnými pretekmi patrí 24. miesto.