VC Malajzie: Viňales odčinil prehru s Marquezom

Streda, 06 november 2019

Predchádzajúca Veľká cena Austrálie skončila pre Španiela Viňalesa pádom tesne pred cieľovou čiarou po súboju s Marcom Marquezom. Týždeň na to v Malajzii Viňales vrátil Marquezovi požičané a v pretekoch si vytvoril tak veľký náskok, že pred cieľovou čiarou nemusel bojoval o víťazstvo, riskovať pád a jasne zvíťazil.

Malajzia

Viňales v Malajzii zvíťazil jednoznačne s náskokom viac ako tri sekundy a odčinil tak Marquezovi prehru z Austrálie. Jazdil precízne, kontroloval si svoj náskok a cieľom prešiel pred novým majstrom sveta tak trochu pre Marqueza deklasujúcim náskokom.

Viňales jasne porazil Marca Marqueza v čase, keď Španiel prepisuje históriu majstrovstiev sveta cestných motocyklov. Zo 17 tohtoročných pretekov desať vyhral, v cieli ani raz, keď preteky dokončil, nebol horší ako druhý, v posledných šiestich pretekoch nenašiel premožiteľa, v historických tabuľkách s 55 víťazstvami prekonal Austrálčana Micka Doohana a posunul sa na historické tretie miesto.

Rekord Marquezovi v tejto sezóne neodolá ani počet nazbieraných bodov, kde prekoná hranicu 400 bodov, čo sa ešte nikomu nepodarilo. V súčasnosti nemá súpera, ktorý by mu vyrovnane vzdoroval. Zrazu však je tu jeho krajan na Yamahe, na ktorého bol v posledných pretekoch Marquez so svojou Hondou krátky. Či tomu bude tak aj v posledných tohtoročných pretekoch vo Valencii a potom v budúcoročnej sezóne, mohlo by to narušiť Marquezovu hegemóniu.

V Malajzii za Viňalesom a Marquezom o ďalšie miesta v cieli bojovali Talian Dovizioso, ktorý napokon skončil tretí a nedovolil krajanovi Rossimu postaviť sa po dlhšom čase na stupeň víťazov. Rossibol v cieli štvrtý, piaty potom Španiel Rins a šiesty Talian Morbidelli.

V priebežnom poradí je prvý Marc Marquez (395 bodov) a je už istým majstrom sveta. Druhý je Dovizioso (256), tretí Viňales (201), štvrtý Rins (194), piaty Talian Petrucci (176) a šiesty Francúz Quartararo (172), vlastne Španiel s francúzskou licenciou. Valentino Rossi je siedmy (166) a Austrálčan Miller ôsmy (149).

Sezónu 2019 majstrovstiev sveta cestných motocyklov uzatvárajú 17. novembra preteky v španielskej Valencii.

1-Seat-eScooter-concept
Seat bude prvým európskym automobilovým výrobcom, ktorý rozbehne výrobu vlastného elektrického skútra s parametrami motocykla s objemom motora 125 cm3. Koncept Seat eScooter mal oficiálnu premiéru 19. novembra na veľtrhu Smart City Expo World Congress v Barcelone. Bude prvým elektrickým skútrom vyrábaným európskym automobilovým výrobcom. Jeho predaj sa rozbehne v roku 2020 zákazníkom a spoločnostiam, ktoré poskytujú zdieľanie dopravných prostriedkov. Seat už dávnejšie oznámil, že preberá rolu lídra stratégie mikromobility v rámci koncernu Volkswagen. Tá zahŕňa štúdiu mestského vozidla Minimó, čo je štvorkolesové dvojmiestne vozidlo kombinujúce najvýhodnejšie prvky automobilu a motocykla. Súčasťou stratégie je aj elektrická kolobežka eXS Kickscooter powered by Segway, ktorú Seat predstavil v roku 2018 a ktorá sa už bežne predáva.
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.