VC San Marina: Ďalšia výhra Marca Marqueza

Pondelok, 16 september 2019

Španielsky motocyklový jazdec Marc Marquez znovu vyhral a ďalej valcuje svojich konkurentov. Tentoraz mu zdatne vzdoroval len Francúz Fabio Quartararo a len tesne prehral. Tretí v cieli bol Španiel Maverick Viňales.

Marc-Marque-San-Marino

Takto vyzerá radosť v podaní víťaza VC San Marina Marca Marqueza

Marc Marquez vyhral aj trinásty diel seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov v najsilnejšej triede MotoGP a v aktuálnej sezóne bol v každých pretekoch okrem VC USA, kde spadol a preteky nedokončil, bojoval o víťazstvo. Päťkrát vyhral a ďalších päťkrát stál na stupni víťazov nie na horšom ako na druhom mieste. A to je bilancia ako hrom!

Španiel Marquez vedie v boji o titul majstra sveta o 93 bodov (!) pred Talianom Doviziosom, a v počte víťazstiev v pretekoch Grand Prix je na historickom štvrtom mieste s počtom víťazstiev 76. Práve teraz na pretekoch v San Marine "preskočil" o jedno víťazstvo legendárneho Mika Hailwooda, ktorý okrem motoriek pretekal aj vo formule 1 a bol aj majstrom sveta.

Urputný boj na sanmarínskom okruhu sa začal hneď po štarte. Francúz Quartararo sa ujal vedenia hneď po štarte. Marquezovi trvalo pár kôl, kým sa dostal za chrbát ambiciózneho francúzskeho mladíka. Celé preteky jazdil za ním a hľadal si miesto odkiaľ by potom zaútočil. Tak urobil až v poslednom, Quartararo si však vedenie už v ďalšej zákrute vzal späť.

Ďalší útok Marqueza definitívne vzal Francúzovi nádej na prvý triumf v kráľovskej kubatúre. Tesne vyhral Marquez pred Quartararom s viac ako jeden a pol sekundovým náskokom pred Viňalesom. Rossi bol štvrtý a aj na domácom okruhu mu čo i len pódium znovu uniklo.

Seriál notocyklových pretekov majstrovstiev sveta MotoGP pokračuje už 22. septembra Veľkou cenou Aragónska.

6. Andrea Dovizioso Tal./Ducati +13,744

Priebežné poradie jazdcov (po 13 podujatiach)

Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."
Sikyna
Posledné podujatie série troch pretekov majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove dopadlo pre slovenského reprezentanta Richarda Šikyňu lepšie ako tie predchádzajúce. V meranom tréningu zajazdil 18. najrýchlejší čas a v popoludňajších pretekoch si potom vyjazdil 6 bodov do hodnotenia svetového šampionátu, keď v dvoch po sebe idúcich pretekoch bodoval na 17. a 19. mieste. Vynieslo mu to celkové 21. miesto a v priebežnom hodnotení seriálu je so ziskom 58 bobov na 26. pozícii.
Šikyňa-Mantova2
Druhé podujatie z trojice pretekov seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove v stredu tento týždeň nevyšlo slovenskému jazdcovi Richardovi Šikyňovi (MX Slovakia/JD Gunnex KTM RT). Kvalifikácia sa pre slovenského reprezentanta nevyvíjala dobre, keď po problémoch s oboma motocyklami sa Šikyňovi nepodarilo zajazdiť ani jedno plnohodnotné rýchle kolo a tak nemohol nastúpiť do prvej jazdy. V druhej jazde po kontakte s iným jazdcom preteky začínal z konca štartového poľa a do cieľa prišiel na 26. mieste. V priebežnom hodnotení mu pred najbližšími nedeľnými pretekmi patrí 24. miesto.