VC Španielska: MotoGP vyhral Lorenzo

Nedeľa, 03 máj 2015

Štvrté podujatie seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov, Veľká cena Španielska, má v kráľovskej triede MotoGP nového víťaza. Je ním domáci jazdec Jorge Lorenzo, ktorý na okruhu v Jereze vyhral v tejto sezóne po prvý raz. Druhý skončil jeho krajan a aktuálny majster sveta Marc Marquez a tretí Talian Valentino Rossi.

Jorge Lorenzo
Jorge Lorenzo vyhral v tejto sezóne po prvý raz, deň pred svojimi 28. narodeninami

Seriál cestných motocyklových pretekov sa po troch pretekoch v teplých krajoch presunul do Európy. Prvú zastávku si urobil v španielskom Jereze. V triede MotoGP po dlhom čase kraľoval dvojnásobný majster sveta Jorge Lorenzo, ktorý vyhral. Trieda Moto2 sa v tomto roku už po druhý raz stala korisťou Nemca Jonasa Folgera a najslabšiu Moto3 aj s pomocou šťastia vyhral britský jazdec Danny Kent.

Španiel Lorenzo mal so svojou Yamahou dobrý víkend, keď vyhral sobotňajšiu kvalifikáciu a o deň neskôr aj preteky najsilnejšej triedy MotoGP. Z pozície lídra kvalifikácie Lorenzo najlepšie odštartoval a vyhral spôsobom štart-cieľ. Podobným spôsobom obsadil v cieli druhé miesto Marc Marquez (Honda), ktorý štartoval so zlomeným prstom na ľavej ruke. Spočiatku sa tesne držal na zadnom kolese Lorenza, potom však postupne zaostával a v cieli mal na víťaza stratu 5,5 sekundy.

Valentino Rossi s druhou továrenskou Yamahou, aktuálny líder po troch podujatiach a víťaz pretekov v Katare a Argentíne, štartoval z piatej pozície, ale už v treťom kole sa predral na tretiu priečku za Marqueza. Keď sedem kôl pred koncom pretekov znížil stratu na Marqueza z pôvodných takmer troch sekúnd na necelú jednu sekundu, črtal sa zaujímavý súboj o druhé miesto. Marquez však nič podobné nepripustil a Rossi správne odhadol nezmyselnú naháňačku a uspokojil sa s tretím miestom. Dosiahol tak svoje 200. umiestnenie na stupni víťazov.

Talian Dovizioso (továrenská Ducati) strácal v priebežnom poradí po troch pretekoch na vedúceho Rossiho šesť bodov. Hneď na začiatku pretekov mal však problémy pravdepodobne s radením, vyšiel z trate a prepadol sa na koniec pretekárskeho pola. Keď ich v krátkom čase vyriešil, pustil sa do stíhacej jazdy a z 22. miesta bol v cieli deviaty.

Druhý jazdec Ducati, Andrea Iannone, bol v kvalifikácii tretí najrýchlejší, ale zle odštartoval a prepadol sa dozadu a na najlepších tentoraz nemal a skončil siedmy. Brit Crutchlow znovu potvrdil svoje jazdecké kvality a so svojou Hondou potom, ako si v šiestom kole poradil s Polom Espargarom, prešiel cieľom ako štvrtý. Český jazdec Karel Abraham (Honda) mal v siedmom kole pád a v pretekoch nepokračoval.

V poradí piatym podujatím seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov bude 17. mája Veľká cena Francúzska na okruhu Le Mans.

10. Yonny HernandezVenez./Ducati+51,072

Priebežné poradie jazdcov (po 4 z 18 podujatí)