VC USA: Marquezovo víťazstvo, Rossiho pád

Pondelok, 11 apríl 2016

Majstrovstvá sveta cestných motocyklov zavítali do texaského Austinu v USA, kde sa konalo tretie podujatie tohto vrcholného motocyklového seriálu. Po víťazstvách Španiela Lorenza v Katare a jeho krajana Marca Marqueza v Argentíne v triede MotoGP sa v Austine očakával veľký boj o víťazstvo medzi týmito dvomi jazdcami a ašpirantom na desiaty titul majstra sveta Talianom Rossim.

1 Valentino Rossi
Pád Valentina Rossiho z úvodu pretekov, pre talianskeho fenoména pomerne zriedkavý

Kvalifikáciu vyhral Marquez pred Lorenzom a Rossim, takže očakávaný súboj týchto troch hviezd bol oprávnený. Potvrdilo sa to aj po štarte, keď každý z nich "ťahal chvíľku pílku". Valentino Rossi však naozaj iba veľmi krátko, keďže už v úvode pretekov nezvládol rýchlu pravotočivú zákrutu a v rýchlosti približne 160 kilometrov za hodinu mu podkĺzlo predné koleso a letel mimo trať. Našťastie sa nezranený vrátil do boxov, ale už bez svojho motocykla, zato na skútri za chrbtom bývalého majstra sveta, dnes už 56ročného Randyho Mamolu.

Rossi nebol jediný kto spadol. Neskôr ho nasledovali Španiel Pedrosa a smoliar Talian Dovizioso, ktorého malý Španiel po nezvládnutí svojho motocykla vo veľkej rýchlosti doslova skolil. Po Talianovi Andreovi Iannone, ktorý Doviziosa sfúkol z motocykla pred týždňom v Argentíne, tak sympatický Talian mohol v priebehu týždňa po druhý raz ďakovať nebesiam, že z ťažkých kolízií vyviazol bez zranení. Potom prišiel ďalší pád, vlastne "dvojpád", keď nezávisle na rovnakom mieste sa porúčali na asfalt Francúz Loris Baz a Brit Call Crutchlow, obaja však pokračovali v pretekoch.

Pády sa nedotkli Marca Marqueza (Honda), ktorý sa krátko po štarte ujal vedenia v pretekoch a svoj náskok pred Lorenzom (Yamaha) neustále zvyšoval. Pokojne mohol jazdiť aj Lorenzo, ktorého náskok pred tretím Andreom Iannone (Ducati) bol tiež značný. Rovnako ani štvrtý Viňalez (Suzuki) so stratou okolo sedem sekúnd nedosiahol na tretieho Iannoneho.

2 Valentino Rossi
Takéto sklamanie prežíva 9násobný majster sveta Valentino Rossi len veľmi zriedkavo

Ľahké to však nemal na štvrtej pozícii jazdiaci Španiel Maverick Viňales. Najprv si v tvrdom súboji s tímovým partnerom Aleixom Espargarom zo Suzuki vybojoval 4. priečku, ktorú potom až do cieľa musel obhajovať. Boj o ďalšie pozície bol celkom pokojný, len o siedme a ôsme miesto zvádzali súboje Španiel Pol Espargaro s Britom Scottom Redingom. Mladší z bratov Espargarových bol však v cieli úspešnejší.

Štvrté preteky seriálu budú na programe 24. apríla v Španielsku na okruhu v Jereze.