Veľká cena ČR: aj v Brne Lorenzo

Piatok, 20 august 2010

Víťazom Veľkej ceny Českej republiky, desiateho podujatia majstrovstiev sveta cestných motocyklov na Masarykovom okruhu v Brne v triede najsilnejších motocyklov Moto GP, sa stal Španiel Jorge Lorenzo, ktorý je aj na čele priebežného hodnotenia.

Jorge Lorenzo
Španiel Jorge Lorenzo na Yamahe suverénne ovládol tohtoročné preteky triedy Moto GP

Španiel Lorenzo dominoval v Brne celkom jednoznačne, aj keď po štarte sa na čelo sedemnásťčlenného pola už takmer tradične po vynikajúcom štarte dostal Lorenzov krajan, maličký Dani Pedrosa. Netrvalo však dlho a Lorenzo prevzal vedenie, ktoré si udržal až do cieľa a bezpečne zvíťazil pred Pedrosom a Austrálčanom Stonerom, ktorý sa dostáva do bývalej formy.

Američan Ben Spies, ktorý v kvalifikácii prekvapil a skončil druhý (kvalifikáciu vyhral Pedrosa pred Spiesom, Lorenzom, Stonerom a Rossim), si v pretekoch vybojoval štvrtú priečku. Piaty ešte stále s nohou nedoliečenou po zlomenine skončil minuloročný majster sveta Valentino Rossi a šiesty jeho budúcoročný spolujazdec z Ducati Nicky Hayden.

Lorenzo zvýšil svoj náskok na druhého Pedrosu v priebežnom hodnotení seriálu na 77 bodov. Tretí Stoner už zaostáva o 116 bodov, štvrtý Dovizioso o 120 a piaty Rossi o 134 bodov. Do konca seriálu zostáva odjazdiť ešte osem pretekov a stať sa môže všeličo, Lorenzov náskok a jeho výkony mu však dávajú veľkú šancu na zisk prvého titulu v najsilnejšej triede Moto GP. A naopak, malá nádej na obhajobu titulu majstra sveta zostáva pre Valentina Rossiho.

Najbližšie preteky čakajú jazdcov na okruhu v Indianopolis v USA už 29. augusta.

Výsledky Veľkej ceny Českej republiky

1. Jorge LORENZOŠpan./Yamaha43:22,638 min
2. Dani PEDROSAŠpan./Honda+5,494 s
3. Casey STONERAustr./Ducati11,426
4. Ben SPIESUSA/Yamaha13,723
5. Valentino ROSSITal./Yamaha17,93
6. Nicky HAYDENUSA/Ducati26,815
7. Colin EDWARDSUSA/Yamaha33,396
8. Marco MELANDRITal./Honda39,406
9. Hector BARBERAŠpan./Ducati39,639
10. Randy DE PUNIETFranc./Honda40,893
11. Marco SIMONCELLITal./Honda42,032
12. Aleix ESPARGAROŠpan./Ducati47,091
13. Alex DE ANGELISRSM/Honda51,368

Preteky nedokončili

  • Alvaro BAUTISTA - Špan./Suzuki
  • Mika KALLIO - Fín./Ducati
  • Andrea DOVIZIOSO - Tal./Honda
  • Loris CAPIROSSI - Tal./Suzuki

Priebežné poradie jazdcov (po 10 z 18 podujatí)

1. Jorge LORENZO235 bodov
2. Dani PEDROSA158
3. Casey STONER119
4. Andrea DOVIZIOSO115
5. Valentino ROSSI101
6. Nicky HAYDEN99
7. Ben SPIES90
8. Randy de PUNIET75
9. Marco MELANDRI61
10. Colin EDWARDS57

Autor: J. Goldberger
Foto: moto gp
Pridať komentár
Bleskovky
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."
Sikyna
Posledné podujatie série troch pretekov majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove dopadlo pre slovenského reprezentanta Richarda Šikyňu lepšie ako tie predchádzajúce. V meranom tréningu zajazdil 18. najrýchlejší čas a v popoludňajších pretekoch si potom vyjazdil 6 bodov do hodnotenia svetového šampionátu, keď v dvoch po sebe idúcich pretekoch bodoval na 17. a 19. mieste. Vynieslo mu to celkové 21. miesto a v priebežnom hodnotení seriálu je so ziskom 58 bobov na 26. pozícii.
Šikyňa-Mantova2
Druhé podujatie z trojice pretekov seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove v stredu tento týždeň nevyšlo slovenskému jazdcovi Richardovi Šikyňovi (MX Slovakia/JD Gunnex KTM RT). Kvalifikácia sa pre slovenského reprezentanta nevyvíjala dobre, keď po problémoch s oboma motocyklami sa Šikyňovi nepodarilo zajazdiť ani jedno plnohodnotné rýchle kolo a tak nemohol nastúpiť do prvej jazdy. V druhej jazde po kontakte s iným jazdcom preteky začínal z konca štartového poľa a do cieľa prišiel na 26. mieste. V priebežnom hodnotení mu pred najbližšími nedeľnými pretekmi patrí 24. miesto.