Veľká cena ČR: aj v Brne Lorenzo

Piatok, 20 august 2010

Víťazom Veľkej ceny Českej republiky, desiateho podujatia majstrovstiev sveta cestných motocyklov na Masarykovom okruhu v Brne v triede najsilnejších motocyklov Moto GP, sa stal Španiel Jorge Lorenzo, ktorý je aj na čele priebežného hodnotenia.

Jorge Lorenzo
Španiel Jorge Lorenzo na Yamahe suverénne ovládol tohtoročné preteky triedy Moto GP

Španiel Lorenzo dominoval v Brne celkom jednoznačne, aj keď po štarte sa na čelo sedemnásťčlenného pola už takmer tradične po vynikajúcom štarte dostal Lorenzov krajan, maličký Dani Pedrosa. Netrvalo však dlho a Lorenzo prevzal vedenie, ktoré si udržal až do cieľa a bezpečne zvíťazil pred Pedrosom a Austrálčanom Stonerom, ktorý sa dostáva do bývalej formy.

Američan Ben Spies, ktorý v kvalifikácii prekvapil a skončil druhý (kvalifikáciu vyhral Pedrosa pred Spiesom, Lorenzom, Stonerom a Rossim), si v pretekoch vybojoval štvrtú priečku. Piaty ešte stále s nohou nedoliečenou po zlomenine skončil minuloročný majster sveta Valentino Rossi a šiesty jeho budúcoročný spolujazdec z Ducati Nicky Hayden.

Lorenzo zvýšil svoj náskok na druhého Pedrosu v priebežnom hodnotení seriálu na 77 bodov. Tretí Stoner už zaostáva o 116 bodov, štvrtý Dovizioso o 120 a piaty Rossi o 134 bodov. Do konca seriálu zostáva odjazdiť ešte osem pretekov a stať sa môže všeličo, Lorenzov náskok a jeho výkony mu však dávajú veľkú šancu na zisk prvého titulu v najsilnejšej triede Moto GP. A naopak, malá nádej na obhajobu titulu majstra sveta zostáva pre Valentina Rossiho.

Najbližšie preteky čakajú jazdcov na okruhu v Indianopolis v USA už 29. augusta.

Výsledky Veľkej ceny Českej republiky

1. Jorge LORENZOŠpan./Yamaha43:22,638 min
2. Dani PEDROSAŠpan./Honda+5,494 s
3. Casey STONERAustr./Ducati11,426
4. Ben SPIESUSA/Yamaha13,723
5. Valentino ROSSITal./Yamaha17,93
6. Nicky HAYDENUSA/Ducati26,815
7. Colin EDWARDSUSA/Yamaha33,396
8. Marco MELANDRITal./Honda39,406
9. Hector BARBERAŠpan./Ducati39,639
10. Randy DE PUNIETFranc./Honda40,893
11. Marco SIMONCELLITal./Honda42,032
12. Aleix ESPARGAROŠpan./Ducati47,091
13. Alex DE ANGELISRSM/Honda51,368

Preteky nedokončili

  • Alvaro BAUTISTA - Špan./Suzuki
  • Mika KALLIO - Fín./Ducati
  • Andrea DOVIZIOSO - Tal./Honda
  • Loris CAPIROSSI - Tal./Suzuki

Priebežné poradie jazdcov (po 10 z 18 podujatí)

1. Jorge LORENZO235 bodov
2. Dani PEDROSA158
3. Casey STONER119
4. Andrea DOVIZIOSO115
5. Valentino ROSSI101
6. Nicky HAYDEN99
7. Ben SPIES90
8. Randy de PUNIET75
9. Marco MELANDRI61
10. Colin EDWARDS57

Autor: J. Goldberger
Foto: moto gp
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.