Veľká cena ČR pre Lorenza, Rossi tretí

Nedeľa, 16 august 2015

Tajničku na Veľkej cene Českej republiky rozlúštil najrýchlejšom čase Španiel Jorge Lorenzo, keď na rýchlosť a jazdné vlastnosti jeho Yamahy a jazdcove majstrovstvo nenašiel recept tak jeho krajan Marc Marquez ako ani líder seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov v triede MotoGP Talian Valentino Rossi, ktorí boli v cieli za víťazným Lorenzom na druhom a treťom mieste.

Jarge Lorenzo
Španiel Jorge Lorenzo vyhral v Brne VC ČR a stal sa lídrom seriálu majstrovstiev sveta

Po tom, ako v sobotu pomerne suverénnym spôsobom vyhral Jorge Lorenzo kvalifikáciu, dominoval aj v nedeľňajších pretekoch. Lorenzo viedol od prvých sekúnd a po cieľ neprenechal vedenie v pretekoch žiadnemu z 25 pretekárov, ktorí sa postavili na štart už 50. pretekov majstrovstiev sveta cestných motocyklov v Brne. Jubilejné preteky si prišli pozrieť aj legendy a slávne mená česko-slovenského motocyklového športu ako Bohumil Staša, Peter Baláž, Pavol Dekánek a mnohí ďalší.

Rossi, Lorenzo i Marc Marquez mali silné motivácie vyhrať preteky v Brne, jedenáste podujatie 18 dielneho seriálu. Merquez mal zlý začiatok sezóny a štart do seriálu nevyšiel ani Lorenzovi. Naopak, skvele odštartoval Valentino Rossi, držiteľ deviatich titulov majstra sveta z mixu všetkých tried. Tento rok si dal za cieľ pridať jubilejný desiaty aj napriek tomu, že pretekať chce a bude ďalej.

Všetci traja majú skvelú techniku, takže bolo otázkou, kto dá do pretekov aké veľké srdce. Pochopiteľne, vložili ho všetci, ale keďže často rozhodujú maličkosti, či momentálna forma jazdca, voľba pneumatík či reakcia na štarte, podieľajú sa potom na výsledku. Tak tomu bolo aj v Brne. Lorenzo sa najrýchlejšie odlepil zo svojho štartového roštu, vybral si najlepšiu kombináciu pneumatík na predné a zadné koleso (medium/hard), identické ako Marquez.

Rossi si vybral kombináciu hard/hard s tým, že v závere pretekov bude mať pneumatiky menej opotrebované ako spomínaní dvaja a bude rýchlejší. Aj keď aj Rossi štartoval z prvého radu, prepadol sa mierne dozadu. Pár kôl mu trvalo, kým sa prebojoval cez svojich krajanov Doviziosa a Yannoneho na tretie miesto, aby začal stíhaciu jazdu na čelnú dvojicu. Tým dvom vpredu však pneumatiky vydržali až do cieľa, takže Rossimu kalkulácia nevyšla. Skončil za Lorenzom a Marquezom.

Na pódium tretie miesto Rossimu síce stačilo, ale na udržanie si prvého miesta v priebežnom poradí to bolo málo. Tam sa vďaka víťazstvu v Brne prebojoval Lorenzo, jeho partner z tímu Yamaha. Je to už jeho piate víťazstvo v sezóne a pri dravosti, akú v pretekoch preukazuje, je jeho cieľ vybojovať si tretí titul v najsilnejšej triede MotoGP veľmi reálny. S Rossim majú síce rovnaký počet bodov, ale päť víťazstiev oproti trom Rossiho ho stavajú na čelo priebežného poradia. Pre Rossiho hovorí jedinečná skutočnosť: v doterajších 11 tohtoročných pretekoch vždy stál na stupni víťazov!

Najbližšie v poradí 12. podujatie seriálu majstrovstiev sveta cestných motocyklov sa uskutoční 30. augusta na okruhu Silverstone ako Veľká cena Veľkej Británie.

Výsledky Veľkej ceny Českej republiky

Trieda MotoGP

1. Jorge LorenzoŠpan./Yamaha42:53,042 min
2. Marc MarquezŠpan./Honda+4,462 s
3. Valentino RossiTal./Yamaha+10,397
4. Andrea IannoneTal./Ducati+13,071
5. Dani PedrosaŠpan./Honda+15,650
6. Andrea DoviziosoTal.Ducati+15,725
7. Bradley SmithV. Brit./Yamaha+21.821
8. Pol EspargaroŠpan./Yamaha+23.240
9. Aleix EspaegaroŠpan./Suzuki+43.784
10. Danilo Petrucci Tal./Ducati+45.261
11. Yonny Hernandez Kol./Ducati+49.973
12. Scott ReddingV. Brit./Honda+50.174
13. Alvaro Bautista Špan./Aprilia+54.437
14. Stefan Bradl Nem./Aprilia+54.624
15. Loris Baz Franc./Yamaha+1:00,316 min
16. Hector Barbera Špan./Ducati+1:01,595
17. Nicky Hayden USA/Honda+1:02,388
18. Mike di Meglio Franc./Ducati+1:05,944
19. Jack Milller Austr./Honda+1:11,407
20. Claudio Corti Tal./Yamaha+1'50,033
21. Karel Abraham ČR/Honda+2'02,655

Preteky nedokončili

  • Maverick Viňales - Špan./Suzuki
  • Cal Crutchlow - V. Brit./Honda
  • Eugene Laverty - Ír./Honda
  • Alex de Angelis - RSM/ART

Priebežné poradie jazdcov (po 11 z 18 podujatí)

1. Jorge Lorenzo211 bodov
2. Valentino Rossi211
3. Marc Marquez159
4. Andrea Iannone142
5. Bradley Smith106
6. Andrea Dovizioso104
7. Dani Peddrosa91
8. Pol Espargaro81
9. Cal Crutchlow74
10. Danilo Petrucci63
11. Maverick Viňales62
12. Aleix Espargaro53
13. Yonny Hernandez41
14. Scott Redding37
15. Hector Barbera20
16. Alvaro Bautista16
17. Loris Baz15
18. Jack Miller12
19. Stefan Bradl11
20. Michele Pirro8
21. Nicky Hayden8
22. Eugene Laverty7
23. Hiroshi Aoyama5
24. Mike di Meglio2
25. Alex de Angelis1

Autor: J. Goldberger
Foto: motogp.com
Pridať komentár
Bleskovky
Enyaq-iV
V rozvoji eMobility urobila česká automobilka Škoda na Slovensku ďalší krok, keď po predstavení svojich plug-in hybridných modelov Superb iV, Octavia iV a plne elektrických modelov Citigo iV a Enyaq iV dáva do predaja aj domáce nabíjacie stanice, tzv. wallboxy. Sú dostupné v troch variantoch s maximálnou rýchlosťou nabíjania 11 kW/h a možno ich kúpiť v sieti autorizovaných predajcov značky Škoda. Súčasne automobilka pripravuje riešenie nazvané MyŠkoda Powerpass, vďaka ktorému bude možné nabíjať elektromobil kdekoľvek v Európe s čipovou kartou. Na Slovensku bude dostupná po príchode modelu Enyaq iV. Automobilka vybuduje tiež vlastné nabíjacie stanice v sieti autorizovaných predajcov a chce dať druhý život použitým batériám z elektromobilov.
Homola-Spa
Nevyspytateľné počasie trápilo slovenského automobilového pretekára v ďalších pretekoch európskeho seriálu na belgickom okruhu v Spa-Francorchamps. Nesadlo mu počasie, keď v prvý deň pretekov pred víkendom čakal, že trať po daždi vyschne a bude dobré nasadiť "suché" pneumatiky. Do druhých pretekov o deň neskôr, naopak, obul pneumatiky do mokra a trať okruhu rýchlo vyschla. "Myslel som si, že je to dobrá voľba. Žiaľ, od druhého kola prestalo mrholiť, trať začala vysýchať a moje pneumatiky po pár kolách úplne odišli. Každým kolom som už šiel len dozadu," povedal po druhých pretekoch sklamaný Homola. Dva omyly a tak v prvých pretekoch bolo 15. miesto a v druhých bol dvanásty. Po predposlednom kole v Belgicku je Matej Homola na 8. priečke priebežného hodnotenia šampionátu. O dva týždne čakajú slovenského pretekára záverečné preteky seriálu v španielskej Jarame.
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."