Kawasaki predstavil elektrický motocykel

Štvrtok, 14 november 2019

Výstava EICMA v Miláne je v každoročnú jeseň veľkolepým stretnutím motocyklového sveta. Všetci poprední motocykloví výrobcovia z našej planéty tu predstavujú svoje novinky, tento rok pre sezónu 2020.

Kawasaki-elektrik

Okrem šiestich nových strojov pre modelový rok 2020 predstavila v Miláne spoločnosť Kawasaki koncept elektrického motocykla (EV). Doterajší výskum bol založený na stroji strednej veľkosti s lepšími jazdnými vlastnosťami ako majú súčasné stroje EV na trhu. Koncept EV testovali na vlastnej dráhe Autopolis v južnom Japonsku a v meste v reálnom prostredí.

V Kawasaki sa zamerali na jazdu počas testovania na cestách s použitím zdroja elektrickej energie, ktorý umožňuje vysokú úroveň flexibility v dodávaní krútiaceho momentu a výkonu so schopnosťou radenia prevodov. Výsledkom je stroj, ktorý dáva dobrý pocit pre jazdca.

Kompaktný elektrický motocykel približnej veľkosti ako je Ninja 650, využíva známe odpruženie a brzdy cestných motocyklov Kawasaki so strednou hmotnosťou a rovnakú technológiu podvozku, ako sa používa na mnohých strojoch radu Ninja a Z.

Jadrom vozidla s hmotnosťou 219 kg je akumulátor, ktorý je možné nabíjať pomocou rýchleho nabíjacieho systému CHAdeMo alebo pomocou bežného domáceho napájania 100 - 240 V.

Výsledkom vývoja je EV motocykel s dojazdom približne 100 km s vlastnosťami bežného stroja, ako je spojka a štvorstupňová prevodovka. Dá sa očakávať, že vozidlo bude atraktívne pre aktuálny profil majiteľa Kawasaki a bude spĺňať filozofiu Kawasaki Rideology.

Prezident spoločnosti Kawasaki Yuji Horiuchi v Miláne povedal, že Kawasaki zatiaľ neplánuje zaradiť koncept elektrického motocykla do svojho produktového portfólia.

Autor: J. Goldberger
Foto: Kawasaki
Pridať komentár
Bleskovky
Lexus-NX
Lexus doteraz predal viac ako jeden a pol milióna luxusných hybridov, ale v jeho ponuke nebol s plug-in hybridnou technológiou (PHEV). To sa má už onedlho zmeniť. Mohol by vzniknúť na báze Lexusu NX, prípadne novej Toyoty RAV4. Podľa generálneho riaditeľa austrálskej divízie Lexusu Scotta Thompsona má Lexus pripravenú dobrú informácií o modeli PHEV. Prvý plug-in hybrid so značkou Lexus by mohol prísť okolo roku 2021 a mohol by ním byť Lexus NX. Tento model ako SUV strednej veľkosti uviedla japonská značka v roku 2014. Auto je do istej miery spríbuznené s Toyotou RAV4 predchádzajúcej generácie. Podoba spočíva v rozmeroch a podobnom dizajne, ako aj systéme pohonu. Nový Lexus NX bude pravdepodobne profitovať z osvedčenej architektúry TNGA podobnej ako má nová Toyota RAV4. To otvorí cestu, aby sa plug-in hybridný systém dostal aj pod kapotu nového NX.
1-Seat-eScooter-concept
Seat bude prvým európskym automobilovým výrobcom, ktorý rozbehne výrobu vlastného elektrického skútra s parametrami motocykla s objemom motora 125 cm3. Koncept Seat eScooter mal oficiálnu premiéru 19. novembra na veľtrhu Smart City Expo World Congress v Barcelone. Bude prvým elektrickým skútrom vyrábaným európskym automobilovým výrobcom. Jeho predaj sa rozbehne v roku 2020 zákazníkom a spoločnostiam, ktoré poskytujú zdieľanie dopravných prostriedkov. Seat už dávnejšie oznámil, že preberá rolu lídra stratégie mikromobility v rámci koncernu Volkswagen. Tá zahŕňa štúdiu mestského vozidla Minimó, čo je štvorkolesové dvojmiestne vozidlo kombinujúce najvýhodnejšie prvky automobilu a motocykla. Súčasťou stratégie je aj elektrická kolobežka eXS Kickscooter powered by Segway, ktorú Seat predstavil v roku 2018 a ktorá sa už bežne predáva.
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.