Kawasaki predstavil elektrický motocykel

Štvrtok, 14 november 2019

Výstava EICMA v Miláne je v každoročnú jeseň veľkolepým stretnutím motocyklového sveta. Všetci poprední motocykloví výrobcovia z našej planéty tu predstavujú svoje novinky, tento rok pre sezónu 2020.

Kawasaki-elektrik

Okrem šiestich nových strojov pre modelový rok 2020 predstavila v Miláne spoločnosť Kawasaki koncept elektrického motocykla (EV). Doterajší výskum bol založený na stroji strednej veľkosti s lepšími jazdnými vlastnosťami ako majú súčasné stroje EV na trhu. Koncept EV testovali na vlastnej dráhe Autopolis v južnom Japonsku a v meste v reálnom prostredí.

V Kawasaki sa zamerali na jazdu počas testovania na cestách s použitím zdroja elektrickej energie, ktorý umožňuje vysokú úroveň flexibility v dodávaní krútiaceho momentu a výkonu so schopnosťou radenia prevodov. Výsledkom je stroj, ktorý dáva dobrý pocit pre jazdca.

Kompaktný elektrický motocykel približnej veľkosti ako je Ninja 650, využíva známe odpruženie a brzdy cestných motocyklov Kawasaki so strednou hmotnosťou a rovnakú technológiu podvozku, ako sa používa na mnohých strojoch radu Ninja a Z.

Jadrom vozidla s hmotnosťou 219 kg je akumulátor, ktorý je možné nabíjať pomocou rýchleho nabíjacieho systému CHAdeMo alebo pomocou bežného domáceho napájania 100 - 240 V.

Výsledkom vývoja je EV motocykel s dojazdom približne 100 km s vlastnosťami bežného stroja, ako je spojka a štvorstupňová prevodovka. Dá sa očakávať, že vozidlo bude atraktívne pre aktuálny profil majiteľa Kawasaki a bude spĺňať filozofiu Kawasaki Rideology.

Prezident spoločnosti Kawasaki Yuji Horiuchi v Miláne povedal, že Kawasaki zatiaľ neplánuje zaradiť koncept elektrického motocykla do svojho produktového portfólia.

Autor: J. Goldberger
Foto: Kawasaki
Pridať komentár
Bleskovky
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.
BMW-kopie
Značke BMW udelili slovenskí spotrebitelia a komisia expertov Brand Council z programu Slovak Superbrands cenu Slovak Superbrands Award 2020. Automobilka tak potvrdila, že patrí do skupine elitných značiek. Ocenenie je potvrdením kvality a uistením priaznivcov a zákazníkov značky pri ich nákupných rozhodnutiach. Program Superbrands vznikol pred viac ako dvadsiatimi rokmi vo Veľkej Británii. Marketingoví a komunikační odborníci si stanovili dva ciele: uviesť do pozornosti mimoriadne silné značky a prezentovať ich ďalším spoločnostiam, ktoré by sa rady rozvíjali a učili. Odvtedy získal program celosvetové uznanie a dnes je Superbrands uznávaný ako rešpektované ocenenie v 90. krajinách na piatich kontinentoch. Komisia Brand Council ma pri udeľovaní cien kľúčovú úlohu, preto sa jej členmi môžu stať len poprední, vysoko uznávaní experti.