Dakar 2020: Sainza nebezpečne stíha Al-Attiyah

Streda, 15 január 2020

V deviatej etape sa už opäť postavili na štart aj motocykle a štvorkolky, ktoré v predchádzajúcej etape neštartovali po tom ako v nedeľu ťažko havaroval portugalský jazdec Paulo Goncalves a nehodu neprežil.

Fernando-Alonso
Fernando Alonso vymenil kokpit formule za kabínu Toyoty Hilux

Utorková etapa viedla z Wadi Al-Dawasiru do Haraldu, bola dlhá 886 kilometrov, z toho meraný úsek mal 415 kilometrov. Trať mala tvrdý kamenistý povrch a vyžadovala presnú a opatrnú jazdu aj kvôli možnosti poškodenia pneumatík.

Etapu druhú najdlhšiu na tohtoročnom Dakare v najrýchlejšom čase prekonal Čiľan Pablo Quintanilla. Druhý bol Austrálčan Toby Price (+ 1:54 min), tretí Španiel Bareda-Bort (2:42 min) a štvrtý líder medzi motocyklistami Američan Ricky Brabec (+ 3:55 min).

Náš Štefan Svitko bol v cieli na 17. meste so stratou necelých 15 minút na víťaza, naďalej sa však drží v najlepšej desiatke. Priebežne vedie R. Brabec na Honde, druhý je P. Quintanilla na Husqvarne (+ 20:53 min) a tretí je T. Price na KTM (+ 26:43 min).

V kategórii automobilov vyhral etapu Francúz Peterhansel (X-Raid Mini) pred Katarčanom Al-Attiyahol (Toyota Hilux) a saudským jazdcom Sejdanom. Líder Španiel Sainz bol až šiesty. Náš Sýkora s českým vodičom Zapletalom menili poloos a v cieli boli so stratou 59:25 min, priebežne sú na 18. mieste.

Kategóriu automobilov vedie naďalej Sainz, ale už len o 24 sekúnd pred Al-Attiyahom a o 6:38 min pred Peterhanselom. Španiel Fernando Alonso je už desiaty.

Medzi kamiónmi vyhral etapu Rus Karginov (Kamaz) pred Bielorusom Vjazovičom (MAZ) a Čechom Lopraizom (Praga). Karginov je naďalej lídrom kategórie, druhý je Šibalov, tretí Vjazovič a štvrtý Lopraiz.

Stredajšia desiata etapa bude ďalšou maratónskou. Je dlhá síce len 608 kilometrov, meraný úsek má však 534 kilometrov.

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.