Dakar 2020: Štefan Svitko zabojuje zajtra o top ten

Piatok, 17 január 2020

Rallye Dakar má pred sebou už len poslednú dvanástu etapu 42. ročníka diaľkovej rallye, ktorá sa po prvý raz konala historicky už na treťom kontinente, na Strednom Východe v Saudskej Arábii.

Svitko
Štefan Svitko aj v tomto roku patrí medzi špičku dakarských motocyklových jazdcov

Už zajtra 17. januára spoznáme nových víťazov, hrdinov, ktorí najrýchlejšie prešli na svojich strojoch okolo 7500 kilometrov na pieskovej či kamenistej trati, a na pieskových dunách saudsko-arabskej krajiny.

Medzi tými, ktorí si chceli splniť svoj sen a zapísať sa do kroniky víťazov najnáročnejšej rallye sveta bol aj náš motocyklový jazdec Štefan Svitko. Raz mal už k tomu veľmi blízko, vtedy bol po poslednej etape celkovo druhý.

Tento rok vyhrať Dakar Svitkovi už určite nevyjde. Priebežne v tomto ročníku rallye bol najlepšie deviaty, potom si držal desiate miesto, ale v dnešnej jedenástej etape z top desať vypadol.

Už vo včerajšej desiatej etape po problémoch na trati ho v cieli klasifikovali až na 29. mieste, ale v prvej desiatke sa ešte udržal. Po dnešnej jedenástej zo Shubaytahu do Haradhu klesol po 14. mieste v etape na priebežnú jedenástu priečku.

Etapu s meraným úsekom dlhým 379 kilometrov zvládol víťaz Quintanilla z Čile za 4:09:22 hodiny, druhý skončil Rakúšan Walkner (+ 9 sekúnd) a tretí Argentínčan Luciano Benavides (+ 2:48 min). Svitko bol po menších technických problémoch pomalší o 17 minút a 58 sekúnd.

Lídrom medzi motocyklistami je naďalej Američan Brabec. Druhý Čiľan Quintanilla má na neho stratu 13:56 minúty a tretí Austrálčan Toby Price stráca 22:34 min. Svitko na Američana Brabeca stráca 2:08:20 hod.

Aby Štefan Svitko skončil celkovo na tohtoročnom Dakare medzi desiatimi najlepšími motocyklistami, musel by v poslednej zajtrajšej etape zdolať minimálne teraz desiateho Američana Shorta o minútu a 44 sekúnd. Ak mu bude dobre slúžiť technika, tak v možnostiach nášho jazdca je to určite reálne.

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.