Dakar 2020: Štefan Svitko zabojuje zajtra o top ten

Piatok, 17 január 2020

Rallye Dakar má pred sebou už len poslednú dvanástu etapu 42. ročníka diaľkovej rallye, ktorá sa po prvý raz konala historicky už na treťom kontinente, na Strednom Východe v Saudskej Arábii.

Svitko
Štefan Svitko aj v tomto roku patrí medzi špičku dakarských motocyklových jazdcov

Už zajtra 17. januára spoznáme nových víťazov, hrdinov, ktorí najrýchlejšie prešli na svojich strojoch okolo 7500 kilometrov na pieskovej či kamenistej trati, a na pieskových dunách saudsko-arabskej krajiny.

Medzi tými, ktorí si chceli splniť svoj sen a zapísať sa do kroniky víťazov najnáročnejšej rallye sveta bol aj náš motocyklový jazdec Štefan Svitko. Raz mal už k tomu veľmi blízko, vtedy bol po poslednej etape celkovo druhý.

Tento rok vyhrať Dakar Svitkovi už určite nevyjde. Priebežne v tomto ročníku rallye bol najlepšie deviaty, potom si držal desiate miesto, ale v dnešnej jedenástej etape z top desať vypadol.

Už vo včerajšej desiatej etape po problémoch na trati ho v cieli klasifikovali až na 29. mieste, ale v prvej desiatke sa ešte udržal. Po dnešnej jedenástej zo Shubaytahu do Haradhu klesol po 14. mieste v etape na priebežnú jedenástu priečku.

Etapu s meraným úsekom dlhým 379 kilometrov zvládol víťaz Quintanilla z Čile za 4:09:22 hodiny, druhý skončil Rakúšan Walkner (+ 9 sekúnd) a tretí Argentínčan Luciano Benavides (+ 2:48 min). Svitko bol po menších technických problémoch pomalší o 17 minút a 58 sekúnd.

Lídrom medzi motocyklistami je naďalej Američan Brabec. Druhý Čiľan Quintanilla má na neho stratu 13:56 minúty a tretí Austrálčan Toby Price stráca 22:34 min. Svitko na Američana Brabeca stráca 2:08:20 hod.

Aby Štefan Svitko skončil celkovo na tohtoročnom Dakare medzi desiatimi najlepšími motocyklistami, musel by v poslednej zajtrajšej etape zdolať minimálne teraz desiateho Američana Shorta o minútu a 44 sekúnd. Ak mu bude dobre slúžiť technika, tak v možnostiach nášho jazdca je to určite reálne.

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
Homola
Európsky šampionát cestovných vozidiel TCR pokračuje na okruhu v talianskej Monze. Slovenský pretekár Matej Homola po pódiovom umiestnení v Zolderi sa na Monzu teší a verí v dobré umiestnenie. "Monzu mám veľmi rád, je to okruh ktorý neskutočne dýcha históriou. V súčasnom nastavení nášmu autu okruh v Monze až tak nevyhovuje a dlhých rovinkách kvôli zníženému výkonu trochu strácame. S Monzou máme s tímom BRC výborné skúsenosti, pred sezónou sme tu testovali a dosiahli dobré výsledky,” vraví Homola.Voľné tréningy sú na programe v piatok, v sobotu je kvalifikácia (10,55h a 11,20 h) a prvé preteky (17,15 h), druhé potom v nedeľu (13,00 h). Naživo ich možno sledovať na Facebooku TCR Europe a na www.tcr-series.tv.
Opel-Mokka
Malé SUV nemeckej automobilky Opel Mokka X prichádza teraz v druhej generácii. Svetovú premiéru bude mať vzhľadom na pretrvávajúce opatrenia s koronavírusom iba pred malou skupinou zástupcov médií v v sídle automobilky, v nemeckom Rüsselsheime. Zato však pri počítačoch, notebookoch alebo na smartfónoch ju budú môcť virtuálne sledovať státisíce či milióny ľudí na celom svete. Svetová premiéra sa uskutoční už dnes 22. septembra o 13,00 hodine. Očakávaný nový Opel Mokka X (na snímke Mokka X súčasnej generácie) prestaví najvyšší šéf automobilky Opel Michael Lohscheller. Tlačovú konferenciu bude možné sledovať dnes od 13,00 hod. na YouTube https://www.youtube.com/opel.
Šikyňa
V talianskej Faenze sa konalo posledné podujatie série troch pretekov seriálu majstrovstiev sveta. Slovák Richard Šikyňa v triede MX2 na KTM 250 obsadil v prvej jazde 14. miesto a získal 7 bodov, druhú po páde a technických problémoch nedokončil. V priebežnom hodnotení seriálu má 52 bodov a patrí mu 21. priečka. Richard Šikyňa: "Preteky sa mi príliš nevydarili. Teraz mám 2 týždne čas do ďalších pretekov. Verím, že sa mi podarí dostať sa v Mantove tam, kde patrím." Nie veľmi spokojný bol aj Šikyňov manažér Peter Kolek: "Zo série troch podujatí vo Faenze nie som z Rišových výkonov nadšený. Nevyšla mu ani jedna kvalifikácia. Aj keď ukázal, že dokáže odštartovať do desiatky a vie udržať tempo, jazdecké chyby ho stáli veľmi dôležité body do priebežného hodnotenia."