Dakar 2020: Štefan Svitko zabojuje zajtra o top ten

Piatok, 17 január 2020

Rallye Dakar má pred sebou už len poslednú dvanástu etapu 42. ročníka diaľkovej rallye, ktorá sa po prvý raz konala historicky už na treťom kontinente, na Strednom Východe v Saudskej Arábii.

Svitko
Štefan Svitko aj v tomto roku patrí medzi špičku dakarských motocyklových jazdcov

Už zajtra 17. januára spoznáme nových víťazov, hrdinov, ktorí najrýchlejšie prešli na svojich strojoch okolo 7500 kilometrov na pieskovej či kamenistej trati, a na pieskových dunách saudsko-arabskej krajiny.

Medzi tými, ktorí si chceli splniť svoj sen a zapísať sa do kroniky víťazov najnáročnejšej rallye sveta bol aj náš motocyklový jazdec Štefan Svitko. Raz mal už k tomu veľmi blízko, vtedy bol po poslednej etape celkovo druhý.

Tento rok vyhrať Dakar Svitkovi už určite nevyjde. Priebežne v tomto ročníku rallye bol najlepšie deviaty, potom si držal desiate miesto, ale v dnešnej jedenástej etape z top desať vypadol.

Už vo včerajšej desiatej etape po problémoch na trati ho v cieli klasifikovali až na 29. mieste, ale v prvej desiatke sa ešte udržal. Po dnešnej jedenástej zo Shubaytahu do Haradhu klesol po 14. mieste v etape na priebežnú jedenástu priečku.

Etapu s meraným úsekom dlhým 379 kilometrov zvládol víťaz Quintanilla z Čile za 4:09:22 hodiny, druhý skončil Rakúšan Walkner (+ 9 sekúnd) a tretí Argentínčan Luciano Benavides (+ 2:48 min). Svitko bol po menších technických problémoch pomalší o 17 minút a 58 sekúnd.

Lídrom medzi motocyklistami je naďalej Američan Brabec. Druhý Čiľan Quintanilla má na neho stratu 13:56 minúty a tretí Austrálčan Toby Price stráca 22:34 min. Svitko na Američana Brabeca stráca 2:08:20 hod.

Aby Štefan Svitko skončil celkovo na tohtoročnom Dakare medzi desiatimi najlepšími motocyklistami, musel by v poslednej zajtrajšej etape zdolať minimálne teraz desiateho Američana Shorta o minútu a 44 sekúnd. Ak mu bude dobre slúžiť technika, tak v možnostiach nášho jazdca je to určite reálne.

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.