Homola v Marakéši: Striedavo oblačno

Utorok, 17 apríl 2018

Sezóna FIA WTCR pre jediného slovenského zástupcu Mateja Homolu odštartovala prvým pretekárskym dňom počas predchádzajúceho víkendu v marockom Marakéši.

Homola1
Matej Homola a jeho peugeot v jednej zo zákrut na trati v marockom Marakéši

Afrika dávala nádej na slnečný víkend, no sobotňajšie ráno ukázalo opačnú tvár. Na teplomery 11-stupňov a k tomu dážď poznačili obidva voľné tréningy. Homolov tím počítal so slnečným a teplým počasím, ale z dvoch tréningov bolo len hľadanie toho správneho nastavenia auta. Mladý slovenský pretekár prvé preteky po viacnásobných kontaktoch s autami iných jazdcov nedokončil.

Na ďalší deň, v nedeľu, ho čakalo ďalších dvoje pretekov. Ešte predtým kvalifikácie a boj o čo najlepšie postavenie na štarte. Samotný pretekár túžil v nedeľňajších pretekoch zložiť reparát za prvé neúspešné preteky.

V nedeľu už nad okruhom v Marakéši vyšlo slnko a podmienky na pretekanie boli výrazne lepšie. Náš jazdec vyštartoval do kvalifikácie s odhodlaním zajazdiť čo najlepšie časy, no napriek výrazným zmenám nastavení a množstva práce, ktorú odviedol tím počas noci, to nestačilo na lepšie ako 16. miesto na štarte oboch pretekov, na 9. miesto však slovenskému pretekárovi chýbalo len 0,122 sekundy.

Prvé preteky v nedeľu boli veľmi dramatické, došlo k viacerým kontaktom, no nášmu jazdcovi sa podarilo tým väčším sa vyhnúť. V jeden moment sa pohyboval na 12. mieste, v cieli nakoniec obsadil 13. priečku.

Homola2
Slovenský jazdec v prestávke pretekov nezabúda na "palivo" pre vlastné telo

V druhých pretekoch sa Matej Homola už 15. kole dostal z o 16. na 12. miesto. Po kolízii s jedným z jazdcov, ktorý potom skončil v bariérach, vyšiel na trať safety car. Auto nášho jazdca bolo poškodené a voľný spliter neumožnil ideálne fungovanie aerodynamiky. Napriek tomu si ubránil už druhé 13. miesto v Marakéši.

"Musíme auto lepšie doladiť. Veď na prvú desiatku nestrácame veľa, ale na prvú päťku to stále nie je. Problémy s brzdami, neisté jazdné vlastnosti a nedotáčavosť v takmer všetkých zákrutách pretrvávajú, čo mi bráni dosiahnuť lepšie umiestnenia" povedal po druhých pretekoch v Marakéši Matej Homola.

Najbližšie preteky seriálu WTCR čakajú Mateja Homolu 29. apríla na maďarskom okruhu Hungaroring.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-EcoTank
Ak ste doteraz napĺňali nádržku ostrekovača svojho auta z plastových fľaší či bandasiek, odteraz sa to môže zmeniť. Zmenu prináša slovenský ekologický vynález EcoTank. Stáva sa v Európe čoraz viac dostupným riešením tankovania kvapaliny do ostrekovačov. Vďaka jeho používaniu na sieťach čerpacích staníc v Európe sa odľahčilo životné prostredie o viac ako 80 ton plastového odpadu. Praktickú a zároveň ekologickú službu môžu využívať vodiči na viac ako 400 inštalovaných stojanoch až v desiatich krajinách Európy a v priebehu najbližších mesiacov pribudnú tri ďalšie trhy. Víziou spoločnosti EcoTank pre tento rok je počet nainštalovaných zariadení viac ako zdvojnásobiť.
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.