Italian Baja 2. deň: smolný pre Katriňáka

Nedeľa, 21 marec 2010

Italian Baja 2010, ktorá sa jazdí v okolí mesta Pordenone, vstúpil včera do druhého dňa. Obaja jazdci Environ Imidjex tímu sú šťastne v cieli, aj keď svoj pohár horkosti si vypil Jaro Katriňák. Na trase prvého včerajšieho špeciálu bojoval od približne 35. kilometra s defektom zadnej pneumatiky. A akoby to nestačilo, štvorkolka o niekoľko kilometrov ďalej vypovedala službu a zostala stáť. Jarovi sa podarilo chybu v elektrike na mieste odstrániť, ale stratil viac ako 15 minút, ktoré ho pravdepodobne pripravia o stupne najvyššie.

Italian Baja
Jaroslav Katriňák (vpredu) na trati špeciálneho rýchlostného testu na Italian Baja 2010

Včera sa v Taliansku jazdil špeciál pomenovaný po dakarskej legende menom Edi Orioli. Kým Jaroslava Katriňánka trápili technické problémy na trati špeciálu, druhý jazdec Environ Imidjex Teamu Roman Malovec jazdil bez technických problémov a podal aj vyrovnaný výkon bez jazdeckých chýb.

V depe mechanici zistili problém, ktorý stál Jara Katriňáka posun v umiestnení smerom dozadu – prehrievanie relátka od tzv. trhačky. Je to zariadenie, ktoré slúži na núdzové vypnutie motora v prípade nehody a je pre štvorkolky povinné. Toto zariadenie bolo dodatočne namontované na štvorkolky Can-am DS 450. Po úprave už náš jazdec absolvoval druhý špeciál bez problémov. V prvom, tom s poruchou, skončil náš jazdec na absolútnom 28. mieste a 10. v kategórii Q3. V druhom špeciáli už obsadil absolútne 4. priečku a 3. vo svojej kategórii Q3. Oba špeciálne rýchlostné testy vyhral český jazdec, dakarská legenda Jozef Macháček. V priebežnom absolútnom poradí je Katriňák na 23. pozícii a na 8. v kategórii Q3.

Roman Malovec podal bezchybný výkon. Technika fungovala bez problémov. Roman, ako povedal v cieli, si jazdu vychutnával, zajazdil skvele a s umiestnením vo svojej kategórii je spokojný. Prvý špeciál dokončil v absolútnom hodnotení na 26. mieste, vo svojej kategórii Q4 na 16. priečke. Druhý špeciál dokončil na 25. pozícii, vo svojej kategórii Q4 mu patrí 15. miesto. V absolútnom poradí je Roman Malovec na 24. priečke a v kategórii Q4 mu patrí 15. miesto.

Dnes je na programe posledný súťažný deň. Na jazdcov čakajú celkom tri merané špeciálne rýchlostné testy. Nebudú chýbať rýchle sekcie, ale ani technicky náročné úseky, samozrejme ani jazda vyschnutým korytom rieky.

Italian Baja je prvá súťaž seriálu Baja, ktoré chce tím Environ Imidjex tohto roku absolvovať ako prípravu na Dakar 2011. Talianska Baja je typ rallye s podobnými pravidlami ako má legendárny Dakar. Jazdia ju motorky, štvorkolky a automobily. Aj tu je dôležitá navigácia a používa sa itinerár ako na Dakare.

Baja má zvyčajne tri súťažné dni. Dnešný tretí taliansky deň v okolí mesta Pordenone definitívne rozhodne o tom, kto sa stane celkovým víťazom v jednotlivých kategóriách a ktorí traja vystúpia na stupne víťazov. Bude medzi nimi aj Jaroslav Katriňák, ktorému pred posledným dňom patrí 8. priečka v kategórii Q3?

Italian Baja Italian Baja Italian Baja Italian Baja
Autor: Tomáš Hajduch – motoride.sk
Foto: autor
Pridať komentár
Bleskovky
1-EcoTank
Ak ste doteraz napĺňali nádržku ostrekovača svojho auta z plastových fľaší či bandasiek, odteraz sa to môže zmeniť. Zmenu prináša slovenský ekologický vynález EcoTank. Stáva sa v Európe čoraz viac dostupným riešením tankovania kvapaliny do ostrekovačov. Vďaka jeho používaniu na sieťach čerpacích staníc v Európe sa odľahčilo životné prostredie o viac ako 80 ton plastového odpadu. Praktickú a zároveň ekologickú službu môžu využívať vodiči na viac ako 400 inštalovaných stojanoch až v desiatich krajinách Európy a v priebehu najbližších mesiacov pribudnú tri ďalšie trhy. Víziou spoločnosti EcoTank pre tento rok je počet nainštalovaných zariadení viac ako zdvojnásobiť.
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.