Rallye Dakar 2020 skončený, Svitko jedenásty

Piatok, 17 január 2020

Štefanovi Svitkovi útok na desiate miesto Američana Shorta v poslednej dvanástej etape Rallye Dakar, na ktorého strácal minútu a 44 sekúnd, nevyšiel. Zostal jedenásty, ale aj to je veľkým úspechom slovenského motocyklového jazdca.

Brabec
Američan Ricky Brabec, celkový víťaz kategórie motocyklov na Rallye Dakar 2020

Náš jazdec je rád, že po dvoch predchádzajúcich rokoch teraz svoju účasť úspešne ukončil. Aj keď to nebolo v najlepšej desiatke jazdcov, čo by si Svitko bol prial, teší sa aj jedenástemu miestu na najnáročnejšej a najdlhšej diaľkovej rallye sveta.

Od druhého miesta v roku 2016, kedy mal dosť blízko aj k celkovému víťazstvu, je tohtoročné umiestnenie síce veľmi vzdialené, ale vzhľadom na to, že zo svetovej špičky jazdcov poznal terény saudsko-arabskej krajiny vari najmenej, je jeho jedenáste miesto výborné.

Z celkových deviatich účastí na Dakare, ktorý sa po Afrike a južnej Amerike teraz po prvý raz jazdil na púšťach Saudskej Arábie, Svitko dokončil až sedem. Isteže mal vyšší cieľ a chcel dosiahnuť lepšie umiestnenie, ale sa vždy to neskončí tak ako si prajeme.

Keď bol slovenský jazdec v prvej desiatke, zasiahla ho smrteľná nehoda Portugalčana Goncalvesa, pri ktorej bol spolu s Austrálčanom Toby Priceom ako prvý, čo mu v nasledujúcich etapách určite nepridalo na rýchlosti svojej jazdy a odhodlaní viac riskovať pre väčší úspech. To Svitkovi každý rozumný fanúšik musí uznať a teda aj oceniť jeho veľmi pekný úspech dosiahnutý na tohtoročnom Dakare.

Dnešnú poslednú, v poradí dvanástu etapu 42. ročníka Rallye Dakar, ktorá bola dlhá 262 kilometrov a meraný úsek mal dĺžku 167 kilometrov, vyhral Čiľan J. I. Cornejo Florimo (Honda) pred Američanom Ricky Brebecom (Honda) a Austrálčanom Toby Priceom (KTM). Svitko skončil trinásty.

Celkovým víťazom Rallye Dakar sa stal Američan Brabec pred Čiľanom Quintanillom jazdiacim na Husqvarne (+ 16:26 min) a Austrálčanom Priceom na KTM (+ 26:06 min). Štefan Svitko je celkovo jedenásty so stratou 2:13:32 hod na víťazného Brabeca.

Druhý Slovák z motocyklového pelotónu Dakaru Ivan Jakeš skončil pred štvrtou etapou, keď pre poruchu motocykla musel odstúpiť. Najväčším úspechom Jakeša na Dakare je štvrté miesto, ktoré dosiahol v roku 2013.

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.