Rallye Dakar 2020 skončený, Svitko jedenásty

Piatok, 17 január 2020

Štefanovi Svitkovi útok na desiate miesto Američana Shorta v poslednej dvanástej etape Rallye Dakar, na ktorého strácal minútu a 44 sekúnd, nevyšiel. Zostal jedenásty, ale aj to je veľkým úspechom slovenského motocyklového jazdca.

Brabec
Američan Ricky Brabec, celkový víťaz kategórie motocyklov na Rallye Dakar 2020

Náš jazdec je rád, že po dvoch predchádzajúcich rokoch teraz svoju účasť úspešne ukončil. Aj keď to nebolo v najlepšej desiatke jazdcov, čo by si Svitko bol prial, teší sa aj jedenástemu miestu na najnáročnejšej a najdlhšej diaľkovej rallye sveta.

Od druhého miesta v roku 2016, kedy mal dosť blízko aj k celkovému víťazstvu, je tohtoročné umiestnenie síce veľmi vzdialené, ale vzhľadom na to, že zo svetovej špičky jazdcov poznal terény saudsko-arabskej krajiny vari najmenej, je jeho jedenáste miesto výborné.

Z celkových deviatich účastí na Dakare, ktorý sa po Afrike a južnej Amerike teraz po prvý raz jazdil na púšťach Saudskej Arábie, Svitko dokončil až sedem. Isteže mal vyšší cieľ a chcel dosiahnuť lepšie umiestnenie, ale sa vždy to neskončí tak ako si prajeme.

Keď bol slovenský jazdec v prvej desiatke, zasiahla ho smrteľná nehoda Portugalčana Goncalvesa, pri ktorej bol spolu s Austrálčanom Toby Priceom ako prvý, čo mu v nasledujúcich etapách určite nepridalo na rýchlosti svojej jazdy a odhodlaní viac riskovať pre väčší úspech. To Svitkovi každý rozumný fanúšik musí uznať a teda aj oceniť jeho veľmi pekný úspech dosiahnutý na tohtoročnom Dakare.

Dnešnú poslednú, v poradí dvanástu etapu 42. ročníka Rallye Dakar, ktorá bola dlhá 262 kilometrov a meraný úsek mal dĺžku 167 kilometrov, vyhral Čiľan J. I. Cornejo Florimo (Honda) pred Američanom Ricky Brebecom (Honda) a Austrálčanom Toby Priceom (KTM). Svitko skončil trinásty.

Celkovým víťazom Rallye Dakar sa stal Američan Brabec pred Čiľanom Quintanillom jazdiacim na Husqvarne (+ 16:26 min) a Austrálčanom Priceom na KTM (+ 26:06 min). Štefan Svitko je celkovo jedenásty so stratou 2:13:32 hod na víťazného Brabeca.

Druhý Slovák z motocyklového pelotónu Dakaru Ivan Jakeš skončil pred štvrtou etapou, keď pre poruchu motocykla musel odstúpiť. Najväčším úspechom Jakeša na Dakare je štvrté miesto, ktoré dosiahol v roku 2013.

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
Homola
Európsky šampionát cestovných vozidiel TCR pokračuje na okruhu v talianskej Monze. Slovenský pretekár Matej Homola po pódiovom umiestnení v Zolderi sa na Monzu teší a verí v dobré umiestnenie. "Monzu mám veľmi rád, je to okruh ktorý neskutočne dýcha históriou. V súčasnom nastavení nášmu autu okruh v Monze až tak nevyhovuje a dlhých rovinkách kvôli zníženému výkonu trochu strácame. S Monzou máme s tímom BRC výborné skúsenosti, pred sezónou sme tu testovali a dosiahli dobré výsledky,” vraví Homola.Voľné tréningy sú na programe v piatok, v sobotu je kvalifikácia (10,55h a 11,20 h) a prvé preteky (17,15 h), druhé potom v nedeľu (13,00 h). Naživo ich možno sledovať na Facebooku TCR Europe a na www.tcr-series.tv.
Opel-Mokka
Malé SUV nemeckej automobilky Opel Mokka X prichádza teraz v druhej generácii. Svetovú premiéru bude mať vzhľadom na pretrvávajúce opatrenia s koronavírusom iba pred malou skupinou zástupcov médií v v sídle automobilky, v nemeckom Rüsselsheime. Zato však pri počítačoch, notebookoch alebo na smartfónoch ju budú môcť virtuálne sledovať státisíce či milióny ľudí na celom svete. Svetová premiéra sa uskutoční už dnes 22. septembra o 13,00 hodine. Očakávaný nový Opel Mokka X (na snímke Mokka X súčasnej generácie) prestaví najvyšší šéf automobilky Opel Michael Lohscheller. Tlačovú konferenciu bude možné sledovať dnes od 13,00 hod. na YouTube https://www.youtube.com/opel.
Šikyňa
V talianskej Faenze sa konalo posledné podujatie série troch pretekov seriálu majstrovstiev sveta. Slovák Richard Šikyňa v triede MX2 na KTM 250 obsadil v prvej jazde 14. miesto a získal 7 bodov, druhú po páde a technických problémoch nedokončil. V priebežnom hodnotení seriálu má 52 bodov a patrí mu 21. priečka. Richard Šikyňa: "Preteky sa mi príliš nevydarili. Teraz mám 2 týždne čas do ďalších pretekov. Verím, že sa mi podarí dostať sa v Mantove tam, kde patrím." Nie veľmi spokojný bol aj Šikyňov manažér Peter Kolek: "Zo série troch podujatí vo Faenze nie som z Rišových výkonov nadšený. Nevyšla mu ani jedna kvalifikácia. Aj keď ukázal, že dokáže odštartovať do desiatky a vie udržať tempo, jazdecké chyby ho stáli veľmi dôležité body do priebežného hodnotenia."