Rallye Dakar 2020 skončený, Svitko jedenásty

Piatok, 17 január 2020

Štefanovi Svitkovi útok na desiate miesto Američana Shorta v poslednej dvanástej etape Rallye Dakar, na ktorého strácal minútu a 44 sekúnd, nevyšiel. Zostal jedenásty, ale aj to je veľkým úspechom slovenského motocyklového jazdca.

Brabec
Američan Ricky Brabec, celkový víťaz kategórie motocyklov na Rallye Dakar 2020

Náš jazdec je rád, že po dvoch predchádzajúcich rokoch teraz svoju účasť úspešne ukončil. Aj keď to nebolo v najlepšej desiatke jazdcov, čo by si Svitko bol prial, teší sa aj jedenástemu miestu na najnáročnejšej a najdlhšej diaľkovej rallye sveta.

Od druhého miesta v roku 2016, kedy mal dosť blízko aj k celkovému víťazstvu, je tohtoročné umiestnenie síce veľmi vzdialené, ale vzhľadom na to, že zo svetovej špičky jazdcov poznal terény saudsko-arabskej krajiny vari najmenej, je jeho jedenáste miesto výborné.

Z celkových deviatich účastí na Dakare, ktorý sa po Afrike a južnej Amerike teraz po prvý raz jazdil na púšťach Saudskej Arábie, Svitko dokončil až sedem. Isteže mal vyšší cieľ a chcel dosiahnuť lepšie umiestnenie, ale sa vždy to neskončí tak ako si prajeme.

Keď bol slovenský jazdec v prvej desiatke, zasiahla ho smrteľná nehoda Portugalčana Goncalvesa, pri ktorej bol spolu s Austrálčanom Toby Priceom ako prvý, čo mu v nasledujúcich etapách určite nepridalo na rýchlosti svojej jazdy a odhodlaní viac riskovať pre väčší úspech. To Svitkovi každý rozumný fanúšik musí uznať a teda aj oceniť jeho veľmi pekný úspech dosiahnutý na tohtoročnom Dakare.

Dnešnú poslednú, v poradí dvanástu etapu 42. ročníka Rallye Dakar, ktorá bola dlhá 262 kilometrov a meraný úsek mal dĺžku 167 kilometrov, vyhral Čiľan J. I. Cornejo Florimo (Honda) pred Američanom Ricky Brebecom (Honda) a Austrálčanom Toby Priceom (KTM). Svitko skončil trinásty.

Celkovým víťazom Rallye Dakar sa stal Američan Brabec pred Čiľanom Quintanillom jazdiacim na Husqvarne (+ 16:26 min) a Austrálčanom Priceom na KTM (+ 26:06 min). Štefan Svitko je celkovo jedenásty so stratou 2:13:32 hod na víťazného Brabeca.

Druhý Slovák z motocyklového pelotónu Dakaru Ivan Jakeš skončil pred štvrtou etapou, keď pre poruchu motocykla musel odstúpiť. Najväčším úspechom Jakeša na Dakare je štvrté miesto, ktoré dosiahol v roku 2013.

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.