Čo hádam žiadny Slovák nechcel - Svitko odstúpil z Rallye Dakar 2018

Streda, 17 január 2018

Každý deň od 6. januára čakali každý podvečer fanúšikovia motoristického športu na to, ako slovenský motocyklový fenomén Štefan Svitko skončí v etapách na Rallye Dakar.

1 Stefan Svitko
Štefan Svitko v južnej Amerike dobojoval. Dakarská rallye si vybrala svoju daň.

Z deviatich doterajších štartov na najťažšej a najdlhšej diaľkovej rallye sveta patril Štefan Svitko v posledných rokoch medzi favoritov a pred dvoma rokmi skončil po takmer desaťtisíc kilometroch absolvovaných v púšťach a horách južnej Ameriky na druhom mieste v celkovom poradí a len pár minút ho delilo od triumfálneho výsledky.

Aj tento rok ako po všetky predchádzajúce venoval Štefan Svitko príprave veľkú pozornosť, veľa času a prostriedkov na to, aby na Dakare, ktorý tak miloval, obstál so cťou a čo najlepšie. Po vlažnejšom začiatku a zvykaní si na jemný piesok peruánskej púšte prichádzali k nám stále lepšie a lepšie správy o účinkovaní a umiestneniach nášho reprezentanta na rallye, ktorá tento rok bola mimoriadne ťažká a náročná, na čo doplatili aj najväčší favoriti.

Pre niektorých jazdcov bol krutý hneď začiatok rallye. Najprv po ťažkom páde a zrazení odstúpil z prvého miesta minuloročný víťaz Dakaru, britský jazdec Sam Sunderland. Ešte predtým z podobných dôvodov a po veľkej časovej strate prišiel o šancu bojovať o víťazstvo aj víťaz Dakaru spred dvoch rokov, Austrálčan Toby Price.

O pár etáp neskôr podobný osud stihol aj nového lídra, Francúza Adriena van Beverena. Ťažko havaroval, zasahoval aj vrtuľník a van Beveren zo súťaže pre zranenia odstúpil. Podobnému problému sa nevyhol ani Španiel Barreda Bort. Po nepríjemnom páde so silne narazeným kolenom síce prišiel do cieľa ako víťaz etapy, ale jeho ďalší štart bol veľmi neistý. Zaťal však zuby a na druhý deň sa znovu posadil do sedla svojej Hondy.

Náš motocyklista Štefan Svitko z ôsmich predchádzajúcich účastí na Dakare dvakrát nedošiel do cieľa. Na deviaty štart sa pripravil tak, aby mohol bojoval so svetovou elitou o najvyššie méty. V prvej etape bol 21., v druhej 18. A v tretej už siedmy a priebežne trinásty. Štvrtá etapa mu priniesla piate miesto a poskočil na jedenástu priečku. Siedmy skončil v 7. etape a priebežne sa dostal do prvej desiatky.

V ôsmej etape poskočil Štefan Svitko na priebežné siedme miesto a na vedúceho jazdca Adriena van Beverena strácal 31:55 minút. Do skočenia dakarskej rallye zostávalo vtedy odjazdiť ešte šesť etáp a počas nich sa mohlo všeličo stať. Náš jazdec mal šancu postúpiť vyššie, bojovať aj o pódium, či dokonca o celkové víťazstvo.

V desiatej etape mal náš jazdec na meranom úseku nepríjemný pád. Bol z toho dosť otrasený a značne poškodil aj svoj motocykel. Ten však bol schopný ďalšej jazdy, horšie však bolo to, že pri páde sa mu poškodilo a znefunkčnilo navigačné zariadenie, takže potom sa zákonite nemal podľa čoho orientovať na trati a zablúdil. Do cieľa prišiel so stratou viac ako 59 minút na víťazného Rakúšana Walknera. Blúdili však aj iní z Top desať. Nabrali tiež veľké straty, takže v priebežnom poradí klesol náš jazdec len o jednu priečku – na ôsme miesto.

Miesto kde slovenský reprezentant havaroval, nebolo ako nebezpečné označené v roadbooku, čo potvrdili napríklad aj Rakúšan Walkner či iní jazdci, ktorý mali tam tiež problémy. Svitko si po etape sťažoval na bolesti v hornej časti tela, navyše mal narazenú aj kľúčnu kosť a to mu zabránilo pokračovať v rallye. Na štart jedenástej etapy nenastúpil a jeho odstúpenie je tretím z deviatich účastí na Dakare. Žiaľ, aj taký vie byť šport.

1 Stefan Svitko 2 Stefan Svitko 3 Stefan Svitko 4 Stefan Svitko 5 Stefan Svitko 6 Stefan Svitko 7 Stefan Svitko 8 Stefan Svitko 9 Stefan Svitko
Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
Benzina-Slovensko
Od polovice roku 2019 je na Slovensku v prevádzke prvá čerpacia stanica, ktorá nesie značku Benzina a patrí do koncernu Orlen. V dohľadnom čase plánuje Benzina otvoriť ešte ďalších sedem staníc. Nové čerpacie stanice budú v priestoroch prevzatých od súkromného prevádzkovateľa a renovované tak, aby poskytovali najlepší zákaznícky servis a tiež široký výber nepalivových produktov. Nové čerpacie stanice Benzina by mali začať na Slovensku svoju prevádzku v najbližších týždňoch. Celú transakciu podmieňuje schválenie Protimonopolného úradu SR. Na Slovensku je v súčasnosti v prevádzke približne 900 čerpacích staníc a takmer polovicu z nich prevádzkujú tri najväčšie spoločnosti.
Cvrček
Majstrovstvá Slovenska v pretekoch automobilov do vrchu majú staronového absolútneho víťaza, keď druhýkrát po sebe sa ním stal Věroslav Cvrček ml. z tímu L Racing na vozidle Škoda Fabia RS 2000. Sériou jasných víťazstiev v tejto sezóne zabezpečil titul pre seba a tím L. Racing. Titul majstra Slovenska spečatil počas uplynulého víkendu na Pezinskej Babe v pretekoch Todos Cena Slovenska 2019. Do konca sezóny ostáva odjazdiť ešte preteky na Ostrej Lúke.
Škoda-Kamiq-Monte-Carlo
Mladoboleslavská automobilka nadväzuje na úspešnú súťažnú históriu značky, tentoraz s novým mestským SUV Škoda Kamiq a pokračuje v tradícii športovo-lifestylovo výbavových variantov Monte Carlo. Mladoboleslavská automobilka nadväzuje na úspešnú súťažnú históriu značky, tentoraz s novým mestským SUV Škoda Kamiq a pokračuje v tradícii športovo-lifestylovo výbavových variantov Monte Carlo.Nový športový variant Monte Carlo vystrojila česká automobilka dynamickými čiernymi dizajnovými prvkami. Vrcholový výbavový stupeň modelu Kamiq bude k dispozícii so všetkými motormi tohto modelového radu. K zákazníkom sa prvé vozidlá dostanú koncom roka 2019. Debutovať bude už o dva dni na medzinárodnom autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom.Nový športový variant Monte Carlo vystrojila česká automobilka dynamickými čiernymi dizajnovými prvkami. Vrcholový výbavový stupeň modelu Kamiq bude k dispozícii so všetkými motormi tohto modelového radu. K zákazníkom sa prvé vozidlá dostanú koncom roka 2019. Debutovať bude už o dva dni na medzinárodnom autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom.