Dakar 2018: Po dni voľna opäť v sedle

Nedeľa, 14 január 2018

Po šiestich peruánskych etapách je teraz celé štartové pole 40. ročníka Rallye Dakar na území Bolívie, kde na jazdcov a posádky nečaká toľko piesku ako v Peru, ale viac kamenistých úsekov, vyššie nadmorské výšky s nízkymi teplotami až zimou, a aj najväčšie vysokohorské jazero Uyuni na svete.

1 Boj s pieskom
Boj s jemným pieskom v púšťach Peru v prvých šiestich etapách potrápil nielen motocyklistov, ale aj súťažiach na autách, kamiónoch alebo štvorkolkách

Po dni zaslúženého voľna bola včerajšia siedma etapa, prvá maratónska, znovu pripravená obrať súťažiacich o našetrené sily a fanúšikom na celom svete poskytnúť drámy, aké vie pripraviť len Dakar.

Štartové pole je po siedmich etapách chudobnejšie. Keď 6. januára sa na štart 40. ročníka Dakaru postavilo 335 súťažiacich: 139 motocyklových jazdcov, 49 jazdcov štvorkoliek, 92 áut, 11 malých áut kategórie SXS a 44 kamiónov, všetci mali snahu a cieľ Dakar dokončiť. Na štart 8. etapy sa ich postaví o 89 menej. Nejazdí už 28 motorkárov, štvorkoliek je menej o osem, z áut už nejazdí 30 (vypadla takmer tretina), z malých špeciálov SXS chýba len jeden a kamiónov je takmer o polovicu menej.

Dakar 2018 prišiel už pred svojou polovicou o niektorých veľkých favoritov. Z motocyklistov už nejazdí po páde a ťažkom zranení minuloročný víťazný Brit Sam Sunderland. Z hry bol aj víťaz Dakaru spred dvoch rokov Austrálčan Tobi Price, ktorý po počiatočných vlažných výsledkoch sa teraz prediera do popredia a priebežne je už po siedmich etapách štvrtý. Skvele jazdí Francúz Adrien van Beveren, ktorý bol v 7. etape druhý a priebežne vedie pred Argentínčanom Benavidesom a Španielom Barredom Bortom. Ten po ťažkom páde s boľavým kolenom prišiel síce do cieľa a etapu vyhral, ale nedokázal povedať či sa na štart ďalšej etapy sa pre bolesti znovu postaví.

V súťaži kamiónov je to ako v lotérii. Ťažký terén a piesok peruánskych dún miešal karty. Posledným kto v tejto kategórii odstúpil je Aleš Loprais, synovec Karla Lopraisa, šesťnásobného víťaza tejto kategórie. V siedmej etape sa na nevyspytateľných dunách prevrátil jeho kamión na bok. Na kolesá ho pomohla postaviť posádka iného kamióna, Lopraisova Královna však nebola schopná ďalej súťažiť a posádka odstúpila. Čechov držal v 7. etape na štvrtej priečke Martin Kolomý, ďalší Čech, Martin Šoltýs bol v cieli štrnásty.

Smolu v 7. etape mal v kategórii automobilov aj Pán Dakar, Stefan Peterhansel, 13násobný víťaz Dakaru. Na autách vyhral deväťkrát, zvyšok na motorke. Ešte pred etapou hovoril ako pokojne bude jazdiť, ako krehké je byť prvý, keďže viedol priebežné poradie po 6. etapách. Na 300. kilometri sa mu medzi trsmi buriny či trávy postavil do cesty veľký kameň, urazil mu ľavé zadné koleso aj so závesom. Problém síce vyriešil a auto spojazdnil, keď mu zdemolované diely dal zo svojho auta ďalší jazdec peugeotu Cyril Despers (mal vo štvrtej etape podobne ťažkú nehodu, navyše s kotrmelcami). Peterhansela to stálo toľko času, že o víťazstve sa mu už nemôže ani snívať. Pokračuje síce ďalej, ale do boja o 14. víťazstvo definitívne vypadol.

Úspechu sa teraz môže dočkať smoliar El Matador, Carlos Sainz. Dakar v kategórii áut vyhral v roku 2010, ďalší rok bol tretí, ale potom päťkrát po sebe do cieľa nedošiel. Teraz po odstúpení Peterhansela sa mu črtá šanca byť opäť prvý. Či nevyspytaleľný Sainz využije hodenú rukavicu je v polovici rallye rébusom, ktorý záleží len od neho.

Drámu v etape po dni oddychu prežila aj Češka Gabriela Novotná, ktorá prišla na Dakar vyskúšať čo dokáže za riadidlami svojho motocykla. Po absolvovaní viacerých púštnych rallye v Afrike chce na Dakare prísť do cieľa a splniť si svoj skromný sen. Jazdí, ako povedala, tak na 70 percent, je 85. a každým dňom je bližšie k vytúženému cieľu byť 20. januára v argentínskej Cordobe, kde Dakar 2018 končí. Včera však málo chýbalo a jej sen sa mohol rozplynúť v bolívijskom piesku. V prudkom klesaní z duny zostala nútene stáť a posádka francúzskeho auta, ktorá išla tesne za ňou, len-len že neprešla českú jazdkyňu. Našťastie stihla odskočiť, takže si to odniesla len anténka jej motocykla. Ale keďže GPS fungovalo, prišla aj do cieľa etapy.

Dnešná ôsma etapa, druhá časť maratónskej, je dlhá 1082 kilometrov, z čoho je 498 km meraných a 584 km tvorí voľný prejazd.

Boj s pieskom Štefan Svitko Bareda Bort Caimi Franco Copetti Laia Sainzová Quintanilla Sam Sunderland Sam Sunderland Stefan Peterhansel Stefan Peterhansel Van Beveren
Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.