Dakar 2020 - 2. etapa: Svitko i Jakeš si polepšili

Utorok, 07 január 2020

Druhá etapa Rallye Dakar viedla z Al Wajh do Neom, v blízkosti pobrežia Červeného mora. Merala 393 kilometrov, z ktorých 367 bolo "ostrých".

Svitko-Dakar

Štefan Svitko na trati tohtoročného Dakaru

Druhá etapa bola náročná na navigáciu, pretože v piesku bolo veľa stôp na rôzne smery. Navyše išlo o prvú zo šiestich etáp, kedy účastníci dostávajú roadbook (itinerár) do rúk tesne pred štartom meraného úseku.

Naši dva motocykloví jazdci zvládli etapu dobre a ako Štefan Svitko tak aj Ivan Jakeš si polepšili. Prvý z nich postúpil o dve miesta v priebežnom poradí na 17. priečku, Jakeš zo 73. miesta sa vyšvihol na 48. miesto.

Smoliarom etapy bol Fernando Aloso s rovnako hviezdnym spolujazdcom Marcom Comom, ktorého si mnohí môžu pamätať ako viacnásobného víťaza kategórie motocyklov. Ich Mini narazilo kolesom na kameň a utrhli jeho záver. Viac ako dve hodiny trvalo ich čakanie na asistenčný kamión, ktorý im dodal potrené diely, takže až potom mohli pokračovať ďalej. Stratili veľa času a prepadli sa z 11. miesta na 48.

Spomedzi automobilových posádok sa najviac darilo Juhoafričanovi Giniel de Villiersovi, ktorý po tom, ako vedúci jazdec Yazzed Al-Rajhi urobil navigačnú chybu, Villiers našiel skratku, vyhral a na Dakare získal už svoje šestnáste etapové víťazstvo. V priebežnom poradí postúpil o osem miest – na šieste. Novým lídrom je Argentínčan Orlando Terranova na Mini.

V kategórii automobilov má Slovensko tiež svoje zastúpenie, keď v posádke Fordu F150 Evo vodiča Miroslava Zapletala naviguje slovenský spolujazdec Marek Sýkora, ktorý má skúsenosti z kamiónov. V druhej etape sa spomedzi viac ako osemdesiat posádok umiestnili na devätnástom mieste.

Výsledky 2. etapy

Motocykle

1. Branch (Botswana/KTM) 3:39:10 hod

2. Sunderland (Brit./KTM) +1:24 min

3. Quintanilla (Chile/Husqvarna) +2:21 min

4. Kevin Benavides (Arg./Honda) +3:40 min

5. Luciano Benavides (Arg./KTM) +3:44 min

6. J. Barreda-Bord (Špan./Honda) +4:57 min

...

16. Štefan Svitko (SR/KTM) +15:59 min

...

29. Ivan Jakeš (SR/KTM) +32:18 min

Po dvoch etapách vedie priebežné Brit Sam Sunderland (KTM), druhý je Čiľan Pablo Quintanilla (+1:18 min, Husqvarna) a tretí Agrentínčan Kevin Benavides (Honda, + 1:32 min). Náš Svitko je 17. a má stratu 31,27 min, Ivan Jakeš je 48. so stratou 1:58:43 hod.

Automobily

1. De Villiers, Haro Bravo (JAR, Špan./Toyota) 3:37:20 h

2. Terranova, Graue (Arg./Mini) +3:57 min

3. Al Qassimi, Panseri (SAE, Franc./Peugeot 3008 DKR) +5:42 min

Priebežné poradie po 2. etape

1.Orlando Terranova (Arg/Mini) 7:07:36 hod

2.Carlos Sainz (Špan./Mini) +4:43 min

3.Nasser Al Attiyah (Kat./Toyota) +6:07 min

Kamióny

1. Vjazovič (Běl./MAZ) +3:47:44 hod

2. Sotnikov (Rus./Kamaz) +1:46 min

3. Karginov (Rus./Kamaz) +2:07 min

4. Macík (ČR/Iveco) +10:47 min

7. Loprais (ČR/Praga) +25:05 min

Priebežné poradie po 2. etape

1. Vjazovič (Bielorus./MAZ) 7:29:52 hod

2. Sotnikov (Rus./Kamaz) +4:20 min

3. Karginov (Rus./Kamaz) +7:12 min

5. Macík (ČR/Iveco) +14:06 min

...

7. Loprais (ČR/Praga) +34:47 min


Štvorkolky

1. Casale (Chile/Yamaha) 4:46:07

2. Sonik (Pol./Yamaha) +3:33 min

3. Vitse (Fr./Yamaha) +10:51 min

Priebežné poradie po 2. etape

1. Casale (Chile/Yamaha) 9:03:44 h

2. Sonik (Pol./Yamaha) +9:09 min

3. Enrico (Chile/Yamaha) +23:08 min

Autor: J. Goldberger
Foto: Marcelo Maragni - Red Bull Content Pool
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.
Auto-komunikuje
Budem mať na najbližšom semafore zelenú ak budem pokračovať v jazde touto rýchlosťou? Odpoveď na túto otázku už od technológie, ktorú pripravuje SEAT-u v spolupráci s ministerstvom dopravy, magistrátom Barcelony a spoločnosťou ETRA úspešne prepája vozidlá so semaformi a centrálnym dispečingom riadenia premávky, takže vodiči dostávajú informácie o aktuálnej situácii. Projekt okrem toho umožňuje informácie o nehodách na diaľniciach zasielať rovno do vozidiel bez nutnosti využívať na to premenlivé informačné tabule. Automobily a infraštruktúra sú navzájom prepojené pomocou cloudu mobilným dátovým pripojením s reakčnou dobou 300 milisekúnd. Projekt prepája vozidlá so semaformi a informačnými panelmi prostredníctvom platformy DGT 3.0 a vodiči dostávajú v predstihu upozornenie o statuse najbližších semaforov, aby mohli podľa toho prispôsobiť rýchlosť jazdy. Dopravné informácie sa zobrazujú v reálnom čase na displejoch v automobiloch.