Dakar 2020: Štefen Svitko ide vyššie a vyššie

Piatok, 10 január 2020

Slovenskému motocyklovému jazdcovi sa na Rallye Dakar radí stále viac. V piatej etape dakarského maratónu obsadil v cieli etapy jedenáste miesto a v priebežnom poradí je už desiaty.

Sainz-Cruz
El Matador Carlos Sainz so spolujazdcom Cruzom, priebežní lídri Dakaru

Saudsko-arabské pieskové či skôr kamenisté trate si každý deň vyberajú svoje obete. Počas piatej etapy je ňou britský motocyklový jazdec Sam Sunderland, víťaz z roku 2017. Poranil si chrbát a ľavé rameno. Takto zraneného ho vrtuľníkom previezli do nemocnice. Jeho odstúpenie posunulo nášho Svitka z jedenásteho miesta v priebežnom poradí na desiate.

Sunderlend mal v etape našliapnuté možno aj na víťazstvo, keďže priebežne v etape jazdil na druhom mieste, pád a zranenie znamenali koniec týmto nádejam i pokračovaniu v rallye. Táto etapa sa už jazdila bez nášho druhého motocyklového jazdca Ivana Jakeša, ktorý po poruche prevodovky už nejazdí.

Etapu vyhral Austrálčan Toby Price. Víťazstvo mu pomohlo k postupu na priebežné druhé miesto. Za Američanom Ricky Brabecom je druhý. Tretie miesto patrí argentínskemu jazdcovi Kevinovi Benavidesovi. Štefan Svitko stráca na prvú priečku 56:53 min.

V kategórii automobilov sa naďalej darí Španielovi Carlosovi Sainzovi, ktorý vyhral piatu etapu, na tohtoročnom Dakare už druhú. Odoláva minuloročnému víťazovi Katarčanovi Nasser Al-Atiyahovi, ktorý bol druhý, pomalší od Španiela o 2:56 minúty. Tretí v etape skončil Pán Dakar, Stephane Peterhansel (+ 6:11 min).

Čech Zapletal s našim Sýkorom boli v cieli dvadsiaty. Španiel Fernando Alonso bol v piatej etape na 18. mieste.

Po piatich etapách je v kategórii automobilov na čele posádka Sainz so spolujazdcom Cruzom, druhí sú Al-Atiyah s Baumelom a tretia priečka patrí posádke Peterhansel/Fiuza. Zapletal so Sýkorom sú dvadsiaty.

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.