Dakar 2020: Svitko opäť bližšie k absolútnej špičke

Sobota, 11 január 2020

Piatková v poradí už šiesta etapa, pred sobotňajším dňom odpočinku, viedla z Ha Ilu do Rijádu a merala 830 kilometrov, z ktorých meraný úsek bol dlhý 478 kilometrov. Väčšina z nich bola s pieskovým povrchom podobným africkej Sahare alebo juhoamerickej púšti Atakama.

Svitko
Štefan Svitko svojimi koncentrovanými výkonmi dokazuje, že aj na tohtoročnom Dakare patrí medzi absolútnu špičku jazdcov jednej stopy

Slovenský zástupca na 42. ročníku Rallye Dakar Štefan Svitko obsadil v piatkovej šiestej piatkovej deviate miesto a v priebežnom poradí sa posunul z desiateho miesta na deviate a tak postupne zmazáva výpadok z prvej etapy. Svitko na stroji KTM vynikajúco zvládol meraný úsek dlhý 478 kilometrov do saudskoarabskej metropoly Rijád za 4:47:24 h.

Naďalej famózne jazdí Američan Ricky Brabec na Honde, ktorý vyhral už druhú etapu. Svitko za ním zaostal o takmer jedenásť minút. Aj z toho vidieť, aké tempo nasadzujú jazdci, ktorí jazdia na doraz a ide im o celkové víťazstvo za každú cenu. Aj preto už vypadli tak veľký favoriti ako Holanďan van Beveren alebo Brit Sunderland, ktorí po ťažkých pádoch vo vysokých rýchlostiach a pomerne nepríjemných zraneniach museli z dakarského rýchlika vystúpiť.

Po slabšom začiatku sa znovu rozjazdieva Španiel Joan Barreda-Bort (Honda), ktorý za Američanom Brabecom zaostal len o minútu a 34 sekúnd. Štandardný výkon vyniesol Rakúšanovi Matthiasovi Walknerovi (KTM) pomyselné miesto na stupni víťazov. Ten na víťazného Američana stratil 2:45 minúty.

Austrálčan Toby Pride, ktorý by rád nadviazal na víťazstvo v roku 2019 po skvelom začiatku podáva kolísavé výkony a v šiestej etape po problémoch s motocyklom stratil na víťaza Brabeca až šestnásť minút. Horšie dopadol priebežne druhý Argentínčan Kevin Benavides, keď po poruche motora krátko pred cieľom etapy zostal stáť na trati a z rallye z druhého priebežného miesta odstúpil.

Na čele priebežného poradia je Ricky Brabec, ktorý si vďaka víťazstvu v etape zvýšil náskok a aj vďaka triumfu si upevnil postavenie na čele priebežnej klasifikácie, ktoré je 20 minút a 56 sekúnd. Druhý je Čiľan Pablo Quintanilla (Husqvarna) a tretí Toby Price (KTM) so stratou 25 minút a 39 sekúnd na Brabeca. Náš Svitko stráca na Američana 1:07:49 hod.

Etapu medzi automobilmi vyhral veterán Pán Dakar Peterhansel so spolujazdcom Fiuzom (X-Ride Mini). Druhí skončili Sainz s Cruzom (+1:35 min) na rovnakom aute a tretí Al Attiyah s Baumelom (Toyota Hilux). Priebežné poradie vedie Sainz, druhý je Al Attiyah (+ 7:48 min) a tretí Peterhansel (+ 16:20 min).

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.
Auto-komunikuje
Budem mať na najbližšom semafore zelenú ak budem pokračovať v jazde touto rýchlosťou? Odpoveď na túto otázku už od technológie, ktorú pripravuje SEAT-u v spolupráci s ministerstvom dopravy, magistrátom Barcelony a spoločnosťou ETRA úspešne prepája vozidlá so semaformi a centrálnym dispečingom riadenia premávky, takže vodiči dostávajú informácie o aktuálnej situácii. Projekt okrem toho umožňuje informácie o nehodách na diaľniciach zasielať rovno do vozidiel bez nutnosti využívať na to premenlivé informačné tabule. Automobily a infraštruktúra sú navzájom prepojené pomocou cloudu mobilným dátovým pripojením s reakčnou dobou 300 milisekúnd. Projekt prepája vozidlá so semaformi a informačnými panelmi prostredníctvom platformy DGT 3.0 a vodiči dostávajú v predstihu upozornenie o statuse najbližších semaforov, aby mohli podľa toho prispôsobiť rýchlosť jazdy. Dopravné informácie sa zobrazujú v reálnom čase na displejoch v automobiloch.