Dakar 2020: Svitko opäť bližšie k absolútnej špičke

Sobota, 11 január 2020

Piatková v poradí už šiesta etapa, pred sobotňajším dňom odpočinku, viedla z Ha Ilu do Rijádu a merala 830 kilometrov, z ktorých meraný úsek bol dlhý 478 kilometrov. Väčšina z nich bola s pieskovým povrchom podobným africkej Sahare alebo juhoamerickej púšti Atakama.

Svitko
Štefan Svitko svojimi koncentrovanými výkonmi dokazuje, že aj na tohtoročnom Dakare patrí medzi absolútnu špičku jazdcov jednej stopy

Slovenský zástupca na 42. ročníku Rallye Dakar Štefan Svitko obsadil v piatkovej šiestej piatkovej deviate miesto a v priebežnom poradí sa posunul z desiateho miesta na deviate a tak postupne zmazáva výpadok z prvej etapy. Svitko na stroji KTM vynikajúco zvládol meraný úsek dlhý 478 kilometrov do saudskoarabskej metropoly Rijád za 4:47:24 h.

Naďalej famózne jazdí Američan Ricky Brabec na Honde, ktorý vyhral už druhú etapu. Svitko za ním zaostal o takmer jedenásť minút. Aj z toho vidieť, aké tempo nasadzujú jazdci, ktorí jazdia na doraz a ide im o celkové víťazstvo za každú cenu. Aj preto už vypadli tak veľký favoriti ako Holanďan van Beveren alebo Brit Sunderland, ktorí po ťažkých pádoch vo vysokých rýchlostiach a pomerne nepríjemných zraneniach museli z dakarského rýchlika vystúpiť.

Po slabšom začiatku sa znovu rozjazdieva Španiel Joan Barreda-Bort (Honda), ktorý za Američanom Brabecom zaostal len o minútu a 34 sekúnd. Štandardný výkon vyniesol Rakúšanovi Matthiasovi Walknerovi (KTM) pomyselné miesto na stupni víťazov. Ten na víťazného Američana stratil 2:45 minúty.

Austrálčan Toby Pride, ktorý by rád nadviazal na víťazstvo v roku 2019 po skvelom začiatku podáva kolísavé výkony a v šiestej etape po problémoch s motocyklom stratil na víťaza Brabeca až šestnásť minút. Horšie dopadol priebežne druhý Argentínčan Kevin Benavides, keď po poruche motora krátko pred cieľom etapy zostal stáť na trati a z rallye z druhého priebežného miesta odstúpil.

Na čele priebežného poradia je Ricky Brabec, ktorý si vďaka víťazstvu v etape zvýšil náskok a aj vďaka triumfu si upevnil postavenie na čele priebežnej klasifikácie, ktoré je 20 minút a 56 sekúnd. Druhý je Čiľan Pablo Quintanilla (Husqvarna) a tretí Toby Price (KTM) so stratou 25 minút a 39 sekúnd na Brabeca. Náš Svitko stráca na Američana 1:07:49 hod.

Etapu medzi automobilmi vyhral veterán Pán Dakar Peterhansel so spolujazdcom Fiuzom (X-Ride Mini). Druhí skončili Sainz s Cruzom (+1:35 min) na rovnakom aute a tretí Al Attiyah s Baumelom (Toyota Hilux). Priebežné poradie vedie Sainz, druhý je Al Attiyah (+ 7:48 min) a tretí Peterhansel (+ 16:20 min).

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.