Škoda Fabia R5 kraľuje svetovým seriálom

Pondelok, 21 máj 2018

Úspešný príbeh špeciálu Škoda Fabia R5, ktorý je najúspešnejším súťažným automobilom v histórii Škoda Auto, pokračuje. V minuloročnej sezóne 89 privátnych tímov z 30 krajín vyhralo s automobilom Fabia R5 celkom 414 súťaží a získalo 14 národných titulov.

1 Skoda Fabia R5
Obratná, rýchla a dobre ovládateľná Škoda Fabia R5 slávi vo svete úspechy

V týchto dňoch dodala mladoboleslavská automobilka súťažný špeciál s poradovým číslom 200 súkromnému tímu SRT z Litvy. Jeho novým majiteľom je Marcis Kenavs z Litvy, riaditeľ zákazníckeho tímu Škoda Sports Racing Technologies (SRT). Litovčan si v Mladej Boleslavi prevzal kľúče už od svojho šiesteho automobilu Fabia R5.

Špeciál Škoda Fabia R5 sa stal úspešným hneď po svojej homologizácii 1. apríla 2015. Tímy, ako je napríklad aj tím SRT z Litvy, súťažia s vozidlami Fabia R5 doslova na celom svete. Úspešný súťažný automobil však predstavuje nielen vynikajúci pretekársky stroj a je aj úspešným obchodným artiklom, ale sa stal aj etalónom svojej kategórie.

V roku 2017 boli posádky na autách Škoda Fabia R5 na majstrovstvách sveta rallye WRC2 a regionálnych a národných šampionátoch k neporazeniu. Aj teraz, počas piatich mesiacov sezóny 2018, posádky továrenského tímu Škoda Motorsport zvíťazili v štyroch z piatich odjazdených súťaží svetového šampionátu kategórie WRC2 a vedú aj v priebežnom poradí.

2 Skoda Fabia R5
Škoda Fabia R5 ako jedinečný súťažný rallye automobil kraľuje v seriáli WRC2

Najúspešnejšou sezónou tímu Škoda Motorsport bol rok 2017. Pontus Tidemand so spolujazdcom Jonasom Anderssonom vybojovali titul majstrov sveta kategórie WRC 2 a Škoda získala majstrovský titul v hodnotení tímov WRC2. Majstri Českej republiky Jan Kopecký s Pavlom Dreslerom sú pomyselne na špici medzi posádkami, ktoré v súťažiach na celom svete získali 14 národných titulov. Úspechy dosiahla Fabia R5 aj na kontinentálnych šampionátoch v Ázii, v Pacificu, v južnej Amerike a Afrike.

Doteraz bolo 89 zákazníkom z 30 krajín dodaných 200 súťažných špeciálov Fabia R5. Doteraz vyhrali dovedna 414 rallye v 57 krajinách. Škoda ponúka v súčasnosti svojim zákazníckym tímom možnosť zdokonalenia preplňovaného motora Fabia R5 s objemom 1,6litra, ktoré prinesú lepší priebeh krútiaceho momentu a zvýšenie výkonu.

Benzina-Slovensko
Od polovice roku 2019 je na Slovensku v prevádzke prvá čerpacia stanica, ktorá nesie značku Benzina a patrí do koncernu Orlen. V dohľadnom čase plánuje Benzina otvoriť ešte ďalších sedem staníc. Nové čerpacie stanice budú v priestoroch prevzatých od súkromného prevádzkovateľa a renovované tak, aby poskytovali najlepší zákaznícky servis a tiež široký výber nepalivových produktov. Nové čerpacie stanice Benzina by mali začať na Slovensku svoju prevádzku v najbližších týždňoch. Celú transakciu podmieňuje schválenie Protimonopolného úradu SR. Na Slovensku je v súčasnosti v prevádzke približne 900 čerpacích staníc a takmer polovicu z nich prevádzkujú tri najväčšie spoločnosti.
Cvrček
Majstrovstvá Slovenska v pretekoch automobilov do vrchu majú staronového absolútneho víťaza, keď druhýkrát po sebe sa ním stal Věroslav Cvrček ml. z tímu L Racing na vozidle Škoda Fabia RS 2000. Sériou jasných víťazstiev v tejto sezóne zabezpečil titul pre seba a tím L. Racing. Titul majstra Slovenska spečatil počas uplynulého víkendu na Pezinskej Babe v pretekoch Todos Cena Slovenska 2019. Do konca sezóny ostáva odjazdiť ešte preteky na Ostrej Lúke.
Škoda-Kamiq-Monte-Carlo
Mladoboleslavská automobilka nadväzuje na úspešnú súťažnú históriu značky, tentoraz s novým mestským SUV Škoda Kamiq a pokračuje v tradícii športovo-lifestylovo výbavových variantov Monte Carlo. Mladoboleslavská automobilka nadväzuje na úspešnú súťažnú históriu značky, tentoraz s novým mestským SUV Škoda Kamiq a pokračuje v tradícii športovo-lifestylovo výbavových variantov Monte Carlo.Nový športový variant Monte Carlo vystrojila česká automobilka dynamickými čiernymi dizajnovými prvkami. Vrcholový výbavový stupeň modelu Kamiq bude k dispozícii so všetkými motormi tohto modelového radu. K zákazníkom sa prvé vozidlá dostanú koncom roka 2019. Debutovať bude už o dva dni na medzinárodnom autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom.Nový športový variant Monte Carlo vystrojila česká automobilka dynamickými čiernymi dizajnovými prvkami. Vrcholový výbavový stupeň modelu Kamiq bude k dispozícii so všetkými motormi tohto modelového radu. K zákazníkom sa prvé vozidlá dostanú koncom roka 2019. Debutovať bude už o dva dni na medzinárodnom autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom.