Svitko atakuje desiatku, Jakeš odstúpil

Štvrtok, 09 január 2020

Tretia a štvrtá etapa Rallye Dakar bola z pohľadu slovenských motocyklových jazdcov dobrá pre Štefana Svitka, ktorý si vo výsledkoch výrazne polepšil, a zlá pre Ivana Jakeša, keď pre poruchu prevodovky svojej KTM z rallye odstúpil.

Dakar-2020

Etapa číslo tri

Svitko jazdiaci na KTM po úprave pôvodných výsledkov po tom, čo jazdcom kategórie motocyklov spôsobil systém GPS na záverečnom meranom úseku, obsadil v etape 15. miesto. Svitko za víťazom etapy Američanom Ricky Brabcom (Honda) zaostal o 21:54 min a v priebežnom hodnotení po troch etapách figuroval na 13. mieste

Obrovskú smolu mal jeden z veľkých favoritov na celkové víťazstvo Holanďam van Beveren. Na štvrtom kilometri po štarte mal asi v 120 kilometrovej rýchlosti veľmi nebezpečný pád. Záchranu mu poskytovali vrtuľníkom, ktorým ho aj previezli do nemocnice.

Ivan Jakeš obsadil v tejto etape 28. miesto a za víťazom etapy Američanom Brabecom zaostal o 30:25 min. V priebežnom hodnotení je na 39. mieste aj s nedeľňajšou 40-minútovou penalizáciou. Nebyť jej, bol by vo výsledkovej listine omnoho vyššie.

Po troch etapách vedúci Američan Brabec má pred Argentínčanom Kevinom Benavidesom náskok 4:43 min, Rakúšan Matthias Walkner je tretí a za lídrom kategórie zaostáva o 5:12 min.

Ďalší slovenský účastník Marek Sýkora ako spolujazdec Miroslava Zapletala na Forde F150 Evo po technických problémoch svojho auta prišli do cieľa s vyše hodinovou stratou a obsadili až 35. miesto a priebežne im patrí 23. priečka. Zvíťazili Španieli Carlos Sainz s Lucalom Cruzom na Mini. Sainz vedie aj priebežné poradie pred Katarčanom Al-Attyyahom.

Etapa číslo 4

Štvrtá etapa znamenala koniec pre Ivana Jakeša. Problémom bola prevodovka na jeho KTM, na ktorej mu nešli radiť vyššie prevodové stupne. Jakeš po odstúpení povedal, že si nevie predstaviť, že by vyše štyristo kilometrov do cieľa mal ísť na druhý a tretí prevod.

Druhý slovenský motocyklista Štefan Svitko mal vo štvrtej etape celkom vydarený deň. V etape skončil dvanásty, priebežne je na 13. mieste. Víťazom etapy po 453 kilometrov dlhom meranom úseku sa stal Čiľan Ignacio Cornejo Florimo. Brit Sam Sunderland dostal päťminútovú penalizáciu a tá ho pripravila o víťazstvo v etape.

Prvý je naďalej Američan Ricky Brabec, ktorý v tejto etape skončil siedmy. Na druhú priečku poskočil Argentínčan Kevin Benavides Priebežné tretie miesto patrí Čiľanovi Cornejo Florimovi.

Autor: J. Goldberger
Foto: dakar.com
Pridať komentár
Bleskovky
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.