Abu Dhabi: vyhral Hamilton, Vettel odstúpil

Utorok, 15 november 2011

Veľkú cenu Abu Dhabi formuly 1 vyhral Lewis Hamilton pred Fernandom Alonsom a Jensonom Buttonom. Nový nemecký majster sveta Sebastian Vettel po pár sto metroch pre defekt pneumatiky vyletel z trate a z pretekov musel odstúpiť. Aj keď majster je už dlhšie známy, o vicemajstra sa bojuje ďalej.

Lewis Hamilton
Lewis Hamilton si v Abu Dhabí po Číne a Nemecku pripísal tretie víťazstvo v sezóne

O post vicemajstra už dlhšie bojuje hneď niekoľko jazdcov. Víťaz pretekov z Abu Dhabi Hamilton už šancu stratil ešte pred týmito pretekmi, zato Button, Alonso a Webber tuho bojujú ďalej. Jazdec Red Bullu Marc Webber by túto pozíciu strašne rád zaujal a po majstrovi sveta by tak tím Red Bull po Pohári konštruktérov mal rád na svojom konte aj ďalší triumf.

Výkony Austrálčana Webbera a chyby, ktoré robil a aj robí, mu v tom bránia. Opakom je Button i Alonso. Obaja sústredene a bez väčších problémov zvládajú situáciu v boji o vicemajstra a zrejme medzi nimi sa v Brazílii v posledných tohtoročných pretekoch rozhodne o tom, kto skončí v rebríčku za Vettelom druhý.

Preteky v Abu Dhabi sú špecifické tým, že štartujú za denného svetla a približne po pol hodine sa zapínajú svetlá a ďalej sa jazdí pri umelom osvetlení. Kvalifikáciu aj teraz vyhral Vettel a s dvanástimi pol position v sezóne vyrovnal tak rekord Nigela Mansella, aj keď Brit ich získal v 16 pretekoch a Vettel v 18. Správne nabudený bol Vettel, už istý majster sveta, aj na štarte v Abu Dhabi.

Do pretekov vyštartoval Vettel aj tentoraz ako raketa, ale už v prvej zákrute po štarte sa neudržal na trati a vyletel mimo. Ako sa ukázalo, na vine bol defekt pravej zadnej pneumatiky. Vettel už ďalej pokračovať nemohol a preteky vzdal. Pozíciu lídra pretekov zaujal Lewis Hamilton a neprepustil ju až do cieľa. O druhú priečku bojovali Button, Alonso a Webber, z väčšej vzdialenosti, ale s malou šancou na úspech aj Massa. V takomto poradí prešli cieľom a Button sa tak viac priblížil k titulu vicemajstra.

Jenson Button
Najvážnejším kandidátom na titul vicemajstra sveta je Brit Button. V Abu Dhabí skončil druhý a zväčšil si tak šance na celkové druhé miesto v seriáli formuly 1 2011

Dobre si aj tentoraz viedli Rosberg i Schumacher na mercedesoch. Spočiatku pomerne ostro bojovali medzi sebou o to, ktorý z nich bude v cieli v tímovom dueli prvý, potom však zvíťazil pravdepodobne rozum a bojovať medzi sebou prestali. Rosbergovi sa ušlo v cieli šieste a Schumacherovi siedme miesto, čo je reálne umiestnenie na výkonnosť monopostov mercedes.

Posledné tri bodované miesta v cieli obsadili Sutil, Di Resta a Kobayashi. Pre Japonca a jeho tím Sauber bolo dôležité to, že za jeden bod zaujal tím Sauber siedme miesto a je o bod pred tímom Toro Rosso, čo z pohľadu získania financií pre budúcu sezónu znamená miliónový prínos v dolároch. Pravda, ak si Sauber svoj malý náskok udrží aj po posledných pretekoch sezóny.

Záver seriálu je už na dosah, pretože už 27. novembra sú na programe posledné preteky. Jazdiť sa bude v Brazílii na okruhu v Sao Paulo.

Veľká cena Abú Zabí (55 kôl, 1 kolo 5554 m, spolu 305,355 km)

1. Lewis HamiltonV. Brit./McLaren1:37:11,886
2. Fernando AlonsoŠpan./Ferrari+ 8,457 s
3. Jenson ButtonV. Brit./McLaren+ 25,881
4. Mark WebberAus./Red Bull+ 35,784
5. Felipe MassaBraz./Ferrari+ 50,578
6. Nico RosbergNem./Mercedes+ 52,317
7. Michael SchumacherNem./Mercedes+ 1:15,964 min
8. Adrian SutilNem./Force India+ 1:17,122
9. Paul Di RestaV. Brit./Force India+ 1:41,087
10. Kamui KobayashiJap./Sauber- 1 kolo

Priebežné poradie jazdcov (po 18 z 19 podujatí)

1. Sebastian Vettel374 bodov
2. Jenson Button255
3. Fernando Alonso245
4. Mark Webber233
5. Lewis Hamilton227
6. Felipe Massa108
7. Nico Rosberg83
8. Michael Schumacher76
9. Vitalij Petrov36
10. Nick Heidfeld34

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Red Bull607 bodov
2. McLaren482
3. Ferrari353
4. Mercedes159
5. Renault72
6. Force India57
7. Sauber42
8. Toro Rosso41
9. Williams5

Autor: J. Goldberger
Foto: formula 1
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.