Aj v Španielsku víťazí Brawn GP

Utorok, 12 máj 2009

V Španielsku si Angličan Jenson Button pripísal už štvrté víťazstvo z piatich tohtoročných pretekov seriálu F1, a iba piate vo svojej pretekárskej kariére. Práve toľko víťazstiev, čo svojho času získali za celú svoju kariéru napríklad Keke Rosberg či slávny Giuseppe Farina. Button vďačí za to japonskej Honde, ktorá v minulom roku z finančných dôvodov odstúpila z majstrovstiev sveta F1 a ktorú následne prevzal Ross Brawn spolu s jazdcami Hondy Buttonom a Barrichellom.

Red Bull
Tím Red Bull mieri v novej sezóne vysoko, aj jeho jazdci S. Vettel i M. Webber

Button i Barrichello, jazdci tímu Brawn GP, nečakane zbierajú vavríny, aké nikto nečakal. Odpisovaný Brazílčan Barrichello mal na poslednej veľkej cene na okruhu Catalunya pri španielskej Barcelone zacielené na víťazstvo, ktoré mu vyfúkla nečakane zlá taktika tímu na tri zastávky v boxoch. Bola by to po dlhej pauze nečakaná rana pre neprajníkov a prekrásny triumf, na ktorý tento skromný a sympatický Brazílčan už priveľa sezón čaká. "Nosič vody" (povedané cyklistickou terminológiou) vo Ferrari by tak v prípade víťazstva na Veľkej cene Španielska urobil dieru do sveta. Ale aj druhé miesto v Španielsku za víťazom Buttonom a pred Austrálčanom Markom Webberom na Red Bulle je veľkým a zaslúženým úspechom tohto Brazílčana, ktorý aj keď už dlho nevystúpil na najvyšší stupienok, si po piatich pretekoch drží v priebežnom poradí druhé miesto.

Už samotná kvalifikácia znovu potvrdila, že zelenobiele monoposty tímu Brawn GP sú aj na Catalunyu dobre pripravené, keď Button si vybojoval pole position, druhá pozícia patrila Vettelovi. Barrichello a Massa zaujali miesta v druhom rade, tretí rad patril Webberovi s Glockom. Za nimi potom Trulli a Alonso a prvú desiatku uzatvárali Rosberg a Kubica.

Barrichello mal zo všetkých dvadsiatich jazdcov najlepší štart a ujal sa vedenia pred Buttonom, Massom a Vettelom. Prvú zákrutu po štarte si skrátil Sutil a pri návrate na trať došlo ku kolízii. Ku kontaktu došlo aj medzi Trullim a Rosbergom. Najviac na to doplatili monoposty Torro Rosso a jazdci Bourdais a Buemi, ale aj Trulli a Sutil. Barrichello a Button unikali ostatným a budovali si náskok. Vzadu bojovali o lepšie pozície Hamilton, Räikkönen, Kubica a Heidfeld. Kratšia zastávka vedúceho Barrichella v boxoch naznačila, že pravdepodobne pôjde na tri zastávky a Button na dve. S ľahším monopostom si Brazílčan mal vybudovať náskok, ktorý by mu mal stačiť na víťazstvo.

Aj keď Barrichello jazdil rýchlejšie kolá ako Button, napokon to nestačilo a Button sa po druhej zastávke dostal do čela pretekov a udržal si ho až do cieľa. Druhý v cieli bol Barrichello a tretí Webber. Massa si takmer počas celých pretekov držal štvrtú priečku pred Vettelom, ale ku koncu mu dochádzalo palivo, musel spomaliť, aby vôbec došiel do cieľa. Pred neho tak išiel Vettel a v cieli bol štvrtý. Tesne pred cieľom, keď Massa ešte viac spomalil, sa pred neho dostal aj Alonso a patrilo mu piate miesto. Massa bol rád, že mu benzín došiel až keď prešiel cieľovou páskou. Skončil šiesty a získal v seriáli prvé tri body. Na siedmom a ôsmom mieste bodovali ešte Glock a Heidfeld, deviatemu Hamiltonovi sa už neušiel žiadny bod. Räikkönen preteky nedokončil, rovnako ani Kovalainen.

tím Brawn GT
Tvorcovia úspechu tímu Brawn GT M. Deane, R. Barrichello a J. Button (od ľava). Chýba šéf a majiteľ tímu Ross Brawn.

Prvé preteky tohtoročného seriálu na európskej pôde ukázali veľké zlepšenie najmä u Ferrari. Nebyť chyby pri tankovaní pre Massu, mohol byť jeho výsledok aspoň o dve miesta v cieli lepší. Tradične dobre jazdili monoposty Brawn GP i Red Bull. Stále sa nevie uchytiť McLaren a minuloročný majster sveta Hamilton, ale ani Räikkönen a Kovalainen. Zlepšili sa monoposty BMW Sauber, ale nie Kubica, ktorý v tejto sezóne ani raz nebodoval.

Najbližšie sa formula 1 predstaví 24. mája na mestskom okruhu v Monte Carlo.

Výsledky Veľkej ceny Španielska

1. Jenson ButtonBrawn GP1:37:19,202 hod
2. Rubens BarrichelloBrawn GP+13,056 s
3. Mark WEBBERRed Bull+13,924
4. Sebastian VettelRed Bull+18,941
5. Fernando AlonsoRenault+43,166
6. Felipe MassaFerrari+50,827
7. Nick HeidfeldBMW Sauber+52,312
8. Nico RosbergWilliams+1:05,211 min
9. Lewis HamiltonMcLaren-Mercedes- 1 kolo
10. Timo GlockToyota- 1 kolo
11. Robert KubicaBMW Sauber- 1 kolo
12. Nelson PiquetRenault- 1 kolo
13. Kazuki NakajimaWilliams- 1 kolo
14. Giancarlo FisichellaForce India- 1 kolo

Priebežné poradie jazdcov

1. J. Button41 bodov
2. R. Barrichello27
3. S. Vettel23
4. M. Webber15,5
5. J. Trulli14,5
6. T. Glock12
7. L. Hamilton9
8. F. Alonso9
9. N. Heidfeld6
10. N. Rosberg4,5
11. H. Kovalainen4
12. F. Massa3
13. K. Räikkönen3
14. S. Buemi3
15. S. Bourdais1

Pohár konštruktérov

1. Brawn GP68
2. Red Bull38,5
3. Toyota26,5
4. McLaren13
5. Renault9
6. BMW Sauber6
7. Ferrari6
8. Williams4,5
9. Toro Rosso4

Autor: J. Goldberger
Foto: redbull a brawngp
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.