Belgický okruh Spa patril Hamiltonovi

Pondelok, 30 august 2010

Na okruhu Spa v Belgicku každoročne premieša karty počasie. Inak tomu nebolo ani na tohtoročnej Veľkej cene, ktorú ovládol hneď po štarte britský pilot stajne McLaren Lewis Hamilton. Zvíťazil a dostal sa aj do čela priebežného hodnotenia v seriáli majstrovstiev sveta formuly 1. Druhý v cieli bol Mark Webber na Red Bulle a tretí Robert Kubica v sedle Renaultu.

Vláčik za vedúcim Lewisom Hamiltonom
Vláčik za vedúcim Lewisom Hamiltonom, ktorý na belgickom okruhu suverénne vyhral

Kvalifikáciu vyhral Austrálčan Mark Webber. Z prvého radu štartoval spolu s Hamiltonom. Druhý rad obsadili Kubica a Vettel, tretí Button a Massa. Štvrtý rad patril Barrichellovi so Sutilom a desiatku najlepších uzatvárali Hülkenberg a Alonso. Schumachera z 11 miesta trest z predchádzajúcich pretekov za nebezpečnú jazdu v Budapešti odsunul až na 21. miesto a aj jeho tímový kolega z Mercedesu Nico Rosberg sa musel posunúť o päť miest dozadu kvôli výmene prevodovky.

Na jazdcov čakalo 44 kôl viac ako sedemkilometrového prírodného okruhu, najmä však nevypočítateľné počasie, ktorým je belgický okruh povestný. Aj keď v čase štartu svietilo slnko, predpovede počasia neveštili nič dobré. A tak aktuálnou otázkou bolo, aké pneumatiky zvoliť vzhľadom na možnú zmenu počasia.

Štart sa vydaril Hamiltonovi, a naopak, nevyšiel Webberovi. Za Hamiltonom sa zoradili Kubica, Button, Vettel, Massa a Sutil. Až siedmy bol Webber. V poslednej zákrute prvého kola sa však na mokrom asfalte udiala menšia dráma, keď viacero jazdcov neubrzdilo na šmykľavom povrchu svoje monoposty a vyletúvali z trate. Barrichello tu narazil do Alonsa. Brazílčan skončil, Alonso zamieril do boxov a pokračoval.

Keď po tomto incidente bezpečnostné vozidlo opustilo trať, začalo sa znovu pretekať. Button sa dostal pred Kubicu, krátko na to aj Vettel. Štvrtý jazdil Kubica, piaty Webber, šiesty Massa. Na siedme miesto z 21. na štarte sa prebojoval Schumacher, ktorý znovu predviedol, že ťažké podmienky dokáže majstrovsky zvládať. Vettel nezvládol predbiehací manéver a vrazil do Buttono, ktorého doslova zostrelil. Button musel odstúpiť, Vettel po výmene predného krídla a "symbolickom" treste (prejazd boxovou uličkou) za zavinenú nehodu však v pretekoch pokračoval.

Desať kôl pred koncom začalo pršať, čo sa mohlo stať osudným vedúcemu jazdcovi Hamiltonovi, keďže nezamieril včas do boxov na výmenu pneumatík. Vyšiel do štrkovej zóny a chýbalo veľmi málo a bol by si poškodil monopost. Šťastie však stálo pri ňom a vrátil sa bez ujmy na trať. Pri tejto výmene nezastavil Kubica v boxe svojich mechanikov presne a prišiel o druhé miesto, na ktoré sa dostal Webber.

Sedem kôl pred koncom havaroval na šmykľavej trati Alonso a na trať vyšlo bezpečnostné vozidlo. Keď štyri kolá pred koncom opúšťalo okruh, poradie na trati sa už významne nemenilo. Prvé tri miesta patrili Hamiltonovi, Webberovi a Kubicovi. Na štvrtom mieste jazdil Massa, piaty Sutil a šiesty Rosberg, ktorý sa už predtým šikovným manévrom dostal pred svojho staršieho kolegu. Prvú desiatku uzatvárali Kobayashi, Petrov a Alguersuari. Vettel po kolízii s Liuzzim a návšteve boxov bol v cieli až na 15. mieste.

Najbližšie preteky sú na programe 12. septembra. Na okruhu Monza sa bude jazdiť Veľká cena Talianska.