Brazília rozhodla: majstrom je Räikkönen

Nedeľa, 21 október 2007

Kimi Räikkönen na Ferrari napriek všetkým predpovediam sa stal majstrom sveta. Po Keke Rosbergovi a Mikka Häkkinenovi ako tretí Fín získal titul v najprestížnejších automobilových pretekoch na svete.

Veľká cena Brazílie Veľká cena Brazílie

Räikkönen vyhral Veľkú cenu Brazílie na okruhu Interlagos pred tímovým kolegom Brazílčanom Felipe Massom a minuloročným majstrom sveta Španielom Fernandom Alonsom na McLarene. Najväčší favorit na titul, druhý jazdec McLarenu, Brit Lewis Hamilton premárnil svoju obrovskú šancu už pár sto metrov po štarte, keď v nezmyselnom súboji o tretiu priečku s Alonsom vyšiel z trate a prepadol sa na ôsme miesto.

Hamiltonovi sa nedočkavosť nevyplatila. Keby bol počkal, nebol by si už v samotnom úvode pretekov skomplikoval situáciu v boji o titul. Útočiť na tretiu pozíciu Alonsa mohol aj neskôr, až by sa pretekárske pole trošku utriaslo. Nemal dôvod ponáhľať sa, pretože aj piate miesto v cieli by mu zaručovalo titul. Teraz to už vie a priznáva svoju ľudskú chybu. Plakať však nad rozliatym mliekom je už neskoro.

Veľká cena Brazílie Veľká cena Brazílie

Bolo viac momentov, ktoré rozhodovali o tom, kto bude novým majstrom sveta. V prvom rade zohratosť a dobrá taktika jazdcov Ferrari hneď po štarte, keď Massa už v prvej zákrute pribrzdil Hamiltona, a potom druhé zastávky v boxoch, keď Massa zašiel z prvého postu do boxov a druhý Räikkönen brázdil ešte štyri kolá s ľahkým monopostom po okruhu a po zastávke sa vrátil späť na trať už ako vedúci pretekár. Skvelá spolupráca bez podozrenia z tímovej réžie tak vyniesla Räikkönena na najvyšší stupeň nielen v pretekoch, ale aj v celom seriáli.

Aby to na Hamiltona nebolo málo, prestalo ho poslúchať aj radenie prevodov. Klesol až na 18. miesto, odkiaľ sa po tom, čo mu prevodovka začala opäť fungovať, musel znovu prebíjať dopredu. Žiaľ, pre neho to stačilo už len na siedme miesto a to na zisk titulu nestačilo.

Situáciu po pretekoch zdramatizovalo zistenie technických komisárov, že v Rosbergovom Williamse a Kubicovom a Heidfeldovom BMW mali chladnejšie palivo, ktoré má menší objem a lepšie vlastnosti oproti nechladenému. FIA však protest McLarenu hneď po pretekoch zamietla a nový protest bude riešiť až odvolací súd. Ak by týchto troch jazdcov dodatočne diskvalifikovali, čo sa však pravdepodobne nestane, Hamilton by poskočil na piate miesto a stal by majstrom sveta.

Veľká cena Brazílie

Tohtoročný seriál formuly 1 bol zaujímavý a dramatický do poslednej zákruty, pokým prvých šesť pretekárov neprešlo cieľom. Siedme, na ktorom Hamilton skončil, nestačilo mladému nováčikovi v kolotoči F1 na získanie titulu. Prakticky sa pripravil oň sám, keď na pretekoch v Číne pri zachádzaní do boxov zakotvil s defektom na zadnej pneumatike v štrkovej zóne a preteky nedokončil, a neskôr chybou v úvode posledných pretekov v Brazílii. Britský pilot však už teraz vyhlásil: o dvadsaťdva týždňov som tu opäť! Takže – už teraz sa máme na čo tešiť.

Výsledky Veľkej ceny Brazílie

1. K. Räikkönen Ferrari
2. F. Massa Ferrari +1, s
3. F. Alonso McLaren-Mercedes +57,0
4. N. Rosberg Williams +1:02,8 min
5. R. Kubica BMW +1:10,0
6. N. Heidfeld BMW +1:11,3
7. L. Hamilton McLaren-Mercedes - 1 kolo
8. J. Trulli Toyota - 1 kolo
9. D. Coulthard Red Bull - 1 kolo
10. K. Nakajima Williams - 1 kolo
11. R. Schumacher Toyota - 1 kolo
12. T. Sato Super Aguri - 2 kolá
13. V. Liuzzi Toro Rosso - 2 kolá
14. A. Davidson Super Aguri - 2 kolá

Nedokončili

A. Sutil Spyker
R. Barrichello Honda
H. Kovalainen Renault
S. Vettel Toro Rosso
J. Button Honda
M. Webber Red Bull
S. Yamamoto Spyker
G. Fisichella Renault

Konečné poradie seriálu MS 2007

1. K. Räikkönen 110
2. L. Hamilton 109
3. F. Alonso 109
4. F. Massa 94
5. N. Heidfeld 61
6. R. Kubica 39
7. H. Kovalainen 30
8. G. Fisichella 21
9. N. Rosberg 20
10. D. Coulthard 14
11. A. Wurz 13
12. M. Webber 10
13. J. Trulli 8
14. J. Button 6
15. S. Vettel 6
16. R. Schumacher 5
17. T. Sató 4
18. V. Liuzzi 3
19. A. Sutil 1
20. R. Barrichello 0
21. S. Yamamoto 0
22. A. Davidson 0

Konečné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Ferrari 204
2. BMW-Sauber 101
3. Renault 51
4. Williams 33
5. Red Bull 24
6. Toyota 13
7. Toro Rosso 8
8. Honda 6
9. Super Aguri 4
10. Spyker 1
11. McLaren-Mercedes 0
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.