F1 Monza: rozvážny mladík Vettel

Utorok, 16 september 2008

Dážď, mokrá trať, mladícka rozvážnosť a až treťoradý monopost. Mix namiešaný dvadsaťjedenročným nemeckým mladíkom Sebastianom Vettelom na monoposte Toro Rosso slávil úspech na Veľkej cene Talianska. Zvíťazil na legendárnom okruhu v Monze, štrnástych pretekoch seriálu majstrovstiev sveta formuly 1, a stal sa najmladším víťazným pilotom v celej histórii pretekov.

Sebastian Vettel Felipe Massa

Mladý Nemec zvíťazil suverénnym spôsobom pred druhým Fínom Heikki Kovalainenom na McLarene a Poliakom Robertom Kubicom na BMW Sauber. Vettel prepisoval na Monze históriu viac razy. Ako najmladší pilot F1 získal pole position i víťazstvo v pretekoch a prvé miesto na štartovom rošte zaujal aj jeho monopost Toro Rosso.

Toro Rosso

Neprekážalo mu ani nepriaznivé počasie v kvalifikácii, ktorá bola pohromou pre favoritov (Massa 6., Kubica 11., Räikkönen 14. a Hamilton 15.), ani na druhý deň v pretekoch. Vettel už v kvalifikácii ukázal, ako sa jazdí na mokrej trati a do pretekov si vybojoval po prvý raz v kariére najlepšiu pozíciu na štarte.

Do nedeľňajších pretekov sa namiesto klasického pevného štartu za trvalého dažďa a na mokrej trati štartovalo za spomaľovacím vozidlom. Skvelý štart z prvého miesta predviedol práve mladý Vettel. Ujal sa vedenie a budoval si malý náskok. Aj v ďalšom priebehu pretekov sa ukázal ako skúsený a nezdolateľný. Vedenie prenechal iba počas návštevy boxov. Počínal si suverénne, neurobil žiadnu väčšiu chybu a bez zaváhania zvíťazil. Druhú priečku si udržiaval druhý jazdec McLarenu Kovalainen pred Kubicom. Na štvrté miesto sa prepracoval Alonso, na piate Heidfeld a obaja si ich udržali až do cieľa.

Zo zadných pozícii sa očakávala stíhacia jazda najmä od Hamiltona, ale aj Räikkönena. Jednoduchšie to mal ďalší vážny kandidát na majstra sveta Brazílčan Massa, keďže do pretekov štartoval zo šiesteho miesta. Postupne sa prebojoval na štvrté, ale po druhej zastávke v boxoch doplatil na pomalšie monoposty pred ním a znovu klesol na šiestu priečku.

Hamiltona by taktika McLarenu bola možno vyniesla minimálne na stupeň víťazov, ale nevyšiel im plán na jednu zastávku. Trať totiž v záverečnej fáze pretekov vyschla natoľko, že intermediálne pneumatiky by neuniesli záťaž a Hamilton musel do boxov na výmenu pneumatík. Za siedme miesto získal dva body, jeho najväčší súper Massa o jeden viac. Hamilton si udržal vedenie, má 78 bodov, ale Massa je hneď za ním so 77 bodmi.

Räikkönen skončil v Monze na nebodovanom deviatom mieste, má 57 bodov a s najväčšou pravdepodobnosťou už do bojov o titul nezasiahne. Kubica prešiel síce cieľom ako tretí, v priebežnom hodnotení má 64 bodov, takže teoretické šance na titul má. Odpoveď na to, kto bude majstrom sveta teda dajú posledné štyri preteky, všetky v zámorí. Najbližšie sa bude jazdiť v Singapúre 28. septembra.