F1: Opäť Vettel. K štvrtému titulu má veľmi blízko.

Pondelok, 07 október 2013

Nemec Sebastian Vettel je po víťazstve na Veľkej cene Kórejskej republiky formuly1 opäť bližšie k titulu majstra sveta. Vyhral spôsobom štart-cieľ pred Fínom Kimim Räikkönenom a Francúzom Romainom Grosjeanom. V priebežnom poradí zvýšil svoj náskok pred druhým Španielom Fernandom Alonsom na takmer nedostižných 77 bodov a už na najbližších pretekoch o necelý týždeň v Japonsku môže oslavovať svoj štvrtý titul majstra sveta.

S. Vettel - Red Bull
Sebastian Vettel po víťazstve v Kórey má k titul majstra sveta na rok 2013 veľmi blízko

Vettel zvíťazil na kórejskom polostrove v kvalifikácii a veľmi suverénnym spôsobom aj v pretekoch. Žiadny z jazdcov ho v pretekoch neohrozoval, aj keď si počas pretekov nevytvoril výraznejší náskok, čo ovplyvnilo i bezpečnostné vozidlo, ktoré vyšlo na trať až dvakrát. Vettel však vždy keď potreboval zvýšiť svoj náskok, pridal a hneď bol náskok vyšší o dve či tri sekundy.

Niet pochýb o tom, že Vettel je jedným z najlepších jazdcov seriálu F1, ale jeho náskok pred zvyškom sveta je aj vďaka používanej techniky. Rovnaký monopost používa aj Austrálčan Webber, ale aj tentoraz sa ukázalo, že ak napríklad Alonso sa bez väčších problémov dokáže dostať na rovinke pred Webbera, na rovnaký Red Bull Vettela Alonsov Ferrari nemá.

Keď už spomíname Webbera, smola, ktorá sa mu lepí na päty ho ani tentoraz neobišla, keď do neho z boku narazil Suttil a Webberov Red Bull zachvátili plamene a zhorel takmer do tla. Sutil v pretekoch po zastávke v boxoch pokračoval, neodjazdil síce plný počet 55 okruhov, ale klasifikovaný bol podobne ako Francúz Vergne a Austrálčan Ricciardo. Preteky nedokončili Webber a Brit Paul di Resta.

Poďme však k samotným pretekom. Vettel z prvej štartovej pozície odštartoval najrýchlejšie a druhému Hamiltonovi nedal žiadnu šancu. Ani zastávky v boxoch na výmenu pneumatík ho nezdržali a tak prakticky nepretržite jazdil na čele. Jeho najväčší konkurent na titul, Alonso, bol v kvalifikácii až šiesty a na rovnaký post sa zaradil aj po štarte. Šiesta priečka mu patrila aj v cieli pretekov.

Räikönnen na Lotuse štartoval až z desiateho miesta, ale postupne sa prebojoval dopredu a v cieli bol druhý za Vettelom. Grosjean na druhom Lotuse sa dlho držal na druhej priečke, ale nakoniec neodolal tímovému partnerovi Räikönnenovi a skončil tretí. Prekvapením kvalifikácie, ale aj samotných pretekov bol Nemec Hülkenberg na Sauberi (v kvalifikácii siedmy), keď do cieľa prišiel na štvrtom mieste. Piaty skončil Hamilton na Mercedese a šiesty Alonso na Ferrari.

Druhý jazdec Ferrari po tom, čo mu tím z Maranella nepredĺžil zmluvu na ďalšiu sezónu, už ďalej nechcel podporovať Alonsa a dúfal v Kórey na dobrý výsledok. Prišiel však oň už v druhej zákrute po štarte, kde bol príliš rýchly, dostal sa do hodín a len-len že nezostretil Alonsa. Klesol na posledné miesto, postupne sa prebojovával dopredu a v cieli bol na lichotivom deviatom mieste.

Svoj deň nemali v Mercedese. Po celkom vydarenej kvalifikácii i začiatku pretekov si Hamilton ledva obhájil piate miesto pred dorážajúcim Alonsom. Rosberg, druhý pilot Mercedesu, bol po štarte štvrtý, nakoniec cieľom prešiel na siedmom mieste. Dlhodobo sa nedarí McLarenu. Nevyšla im kvalifikácia a iba o niečo lepšie preteky, keď Brit Button skončil ôsmy a Mexičan Perez desiaty.

Vettel zaznamenal v Kórey už ôsme tohtoročné víťazstvo zo štrnástich absolvovaných pretekov a tridsiate štvrté v kariére. Posledné štyri preteky vyhral v rade za sebou a už na najbližšej Veľkej cene Japonska na okruhu v Suzuke 13. októbra si môže pripísať vo svojich dvadsiatich šiestich rokoch štvrtý titul majstra sveta.