F1: Räikkönen a KERS zneškodnili Fisichellu

Utorok, 01 september 2009

Veľké veci sa diali na Veľkej cene Belgicka v pretekoch formuly 1. Fisichella na monoposte Force India štartoval z prvej pozície, Button a Hamilton, dvaja veľkí favoriti havarovali už krátko po štarte, Barrichello sa po zlom štarte prepadol na posledné miesto a Räikkönen s Ferrari získali prvé víťazstvo.

Ferrari

Zaujímavo sa vyvíjajúce preteky vyriešil Fín, ktorý sa na dlhej rovinke v stúpaní vďaka KERSu dostal pred Fisichellu a v takomto poradí prešli aj cieľom. Tretí skončil Vettel. Pre Fína a Ferrari je to prvé tohtoročné víťazstvo v seriáli majstrovstiev sveta v F1 a zároveň návrat na stratené pozície. Pre Fisichellu, ale aj Force India druhé miesto znamená prvé historické body a hneď aj pódiové umiestnenie, a pre 36ročného Taliana možno aj vstup do začarovaného tímu Ferrari. Räikkönena i Fisichella zvádzali počas pretekov, od začiatku až do posledných metrov dlhý boj. Po týchto pretekoch by práve Fisichella mohol byť tým mužom, ktorý nahradí nevýrazného a neistého Badoera v monoposte Ferrari už na najbližších pretekoch v talianskej Monze.

Nemec Vettel sa z ôsmeho miesta na štarte postupne prepracovával dopredu, jazdil ku koncu pretekov najrýchlejšie časy. V cieli bol zaslúžene tretí, postúpil v priebežnom hodnotení na tretiu priečku a zostáva ďalej ako vážny kandidát na titul. Webber znovu nebodoval, ale aj on zostáva v hre o titul majstra sveta. Po prvý raz nebodoval vedúci jazdec priebežného hodnotenia Button, ale keďže Barrichello, druhý jazdec z celkového poradia, skončil až siedmy s dvoma bodmi, vedúci Button má stále dostatočný 16bodový náskok práve pred Barrichellom.

Šťastie sa odvrátilo aj od Alonsa. Najprv prišli problémy pri výmene kolies v boxoch, následne musel spomaliť a nakoniec zamieriť znovu do boxov a skončiť. Naopak, svetlý deň mali obaja jazdci tímu BMW Sauber Kubica a Heidfeld. Obsadili štvrté a piate miesto a ich monoposty po prvý raz v tejto sezóne a po tom, čo BMW oznámilo odchod z F1, zabrali tak, ako to bývalo v minulosti. Kovalainen, druhý jazdec McLarenu, zvádzal boj sám so sebou i o udržanie sa v tíme, a výsledkom je šieste miesto a po odstúpení Hamiltona po havárii aspoň malá náplasť na nezahojené rany tímu. Posledné bodované miesto po tuhom boji získal Rosberg, Webber skončil so stratou 0,7 sekundy na nebodovanej deviatej priečke. Desiatku najlepších uzatváral Glock z Toyoty, kým jeho tímový spolujazdec Trulli po kolízii do cieľa neprišiel.

Najbližšími pretekmi seriálu F1 bude Veľká cena Talianska na okruhu Monza 13. septembra.