F1: VC V. Británie vyhral Webber

Pondelok, 09 júl 2012

Austrálčan Mark Webber sa už po druhý raz v tejto sezóne postavil na najvyšší stupienok. Po Monaku aj teraz vo Veľkej Británii na okruhu Silverstone, kde tesne pred koncom pretekov využil rýchlosť svojho monopostu a stav pneumatík, bez väčších ťažkostí sa dostal pred dovtedy vedúceho Fernanda Alonsa a zvíťazil. Tretí prešiel cieľom Sebastian Vettel.

Mark Webber
Mark Webber prevzal vedenie v pretekoch štyri kolá pred koncom a bezpečne vyhral

Daždivú a komplikovanú kvalifikáciu najlepšie zvládol Fernando Alonso a vybojoval si tak prvú pozíciu na štarte pretekov. Tú aj skvele zvládol a počas celých pretekov, až na momenty pri zastávkach v boxoch, si vedúce postavenie držal až takmer do konca. Videlo sa, že by mohol zvíťaziť systémom štart – cieľ. Lenže Mark Webber mal v závere pretekov rýchlejší monopost Red Bull, štyri kolá pred koncom sa aj vďaka systému KERS pomerne ľahko dostal do vedenia a Alonsa na Ferrari odsunul na druhú priečku.

V tejto fáze sa k Alonsovi nebezpečne približoval aj druhý jazdec Red Bullu Sebastian Vettel. Vydrží Alonso a skončí druhý, či Veľká cena V. Británie zaznamená double pre Red Bull? Špekulácia nevyšla a Alonso s Vettelom sa podelili o druhé a tretie miesto. Štvrtý v cieli skončil druhý jazdec Ferrari Massa, čo je jeho najlepšie umiestnenie v tejto sezóne a určite si tým urobil očko u šéfa Ferrari Luca Montezemolu.

Aj na pretekoch na britských ostrovoch mal svoj príbeh Michael Schumacher. Po tom, ako vyhral kvalifikáciu v Monaku, darilo sa mu aj v upršanej kvalifikácii na Silverstone, keď v nej skončil tretí. Aj keď dobre odštartoval a dlhšie sa držal na tretej pozícii, nakoniec jeho mercedes neodolal rýchlejším monopostom Vettela, Massu, Räikkönena či Grosjeana a skončil siedmy, ba jeho tímový kolega Rosberg až pätnásty. Schumacher tak nezopakoval pódiové umiestnenie z Valencie spred dvoch týždňov.

Nedarilo sa jazdcom tímu McLaren, keď Hamilton tak ako v kvalifikácii, aj v pretekoch skončil ôsmy. Po zlej kvalifikácii nebude v dobrom spomínať na preteky na domácej trati ani druhý jazdec McLarenu, Brit Jenson Button, keď v pretekoch skončil až desiaty za Brazílčanom Brunom Sennom.

Preteky na Silverstone poznačila kolízia Mexičana Pereza (Sauber) a Venezuelčana Maldonada (Williams). Odniesol si to monopost Pereza, zatiaľ čo Maldonado mohol v pretekoch pokračovať a skončil jedenásty. Incident v depe pri výmene pneumatík mal Japonec Kobayashi, keď vpálil medzi svojich mechanikov a doslova ich skosil k zemi, za čo si vyslúžil pokutu 25.000 eur

Seriál formuly 1 pokračuje 22. júla Veľkou cenou Nemecka na okruhu v Hockenheime.

Výsledky VC V. Británie

1. Mark WebberAustr./Red Bull1:25:11,288 hod
2. Fernando AlonsoŠpan./Ferrari+3,060 s
3. Sebastian VettelNem./Red Bull+4,836
4. Felipe MassaBraz./Ferrari+9,519
5. Kimi RäikkönenFín./Lotus+10,314
6. Romain GrosjeanFranc./Lotus+17,101
7. Michael SchumacherNem./Mercedes+29,153
8. Lewis HamiltonV. Brit./McLaren+36,463
9. Bruno SennaBraz./Williams+43,347
10. Jenson ButtonV. Brit./McLaren+44,444

Priebežné poradie jazdcov (po deviatich pretekoch)

1. Fernando Alonso129 bodov
2. Mark Webber116
3. Sebastian Vettel100
4. Lewis Hamilton92
5. Kimi Räikkönen83
6. Nico Rosberg75
7. Romain Grosjean61
8. Jenson Button50
9. Sergio Pérez39
10. Pastor Maldonado29

Priebežné poradie tímov (Pohár konštruktérov)

1. Red Bull216 bodov
2. Ferrari152
3. Lotus144
4. McLaren142
5. Mercedes98
6. Sauber60
7. Williams47
8. Force India44
9. Toro Rosso6

Mark Webber Alonso a Webber VC V. Británie dážď
Autor: J. Goldberger
Foto: formula1
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.