Ferrari v Belgicku vstalo z mŕtvych

Utorok, 18 september 2007

Po neúspechu Ferrari a triumfe McLarenu na Veľkej cene Talianska vstal tím Scuderia Ferrari z mŕtvych a vrátil anglickému tímu požičané. Dvojnásobné víťazstvo Ferrari na Veľkej cene Belgicka na okruhu Spa dostalo Ferrari späť do boja o takmer stratený titul majstra sveta. Váhy možného úspechu sa naklonili viac na stranu Kimiho Räikkönena, ktorý víťazstvom a ziskom desiatich belgických bodov znížil bodový náskok Hamiltona i Alonsa a na troch zostávajúcich pretekoch seriálu majstrovstiev sveta môže siahnuť na titul.

Veľká cena Belgicka Veľká cena Belgicka

Kimi Räikkönen zvíťazil v Belgicku už tretí raz za sebou a potvrdil, že ťažká trať Spa mu sedí. Naznačil to už v kvalifikácii, ktorú vyhral pred tímovým kolegom Massom a jazdcami McLarenu Alonsom a Hamiltonom. V takomto poradí aj jazdili takmer počas celých pretekov. Piloti McLarenu sa tak iba pozerali na chrbát svojich najväčších konkurentov. V kvalifikácii pokračovali v dobrých výkonoch obaja jazdci BMW Heidfeld i Kubica, Poliakovi však menili motor, čo ho odsunulo na štarte o desať miest dozadu. Motor menil aj Fisichella z Renaultu, ale až po kvalifikácii a štartoval až z posledného miesta. Ambície rýchleho a zrejúceho jazdca znovu potvrdil Nico Rosberg piatym miestom na štarte pred Heidfeldom. Vo štvrtom a piatom rade stáli Webber a Trulli, v piatom Kovalainen a Ralf Schumacher.

Veľká cena Belgicka Veľká cena Belgicka

Pozície z kvalifikácie si piloti Ferrari i McLarenu držali takmer počas celých pretekov: prvý Räikkönen. druhý Massa, za nimi potom Alonso a Hamilton. Vzruch priniesla prvá zákruta po štarte, kde sa jazdci McLarenu, najmä Hamilton, tvrdo tlačili najmä na Massu. Obaja jazdci červených monopostov si však po štarte udržali svoje pozície a ani v ďalšom priebehu nedali McLarenom žiadne šance. Zaujímavý súboj Webber s Kovalainenom vyhral Austrálčan, Rakúšan Wurz po jazdeckej chybe urobil "hodiny", Heidfeld sa dostal pred Rosberga a Kubica sa zo 14. miesta na štarte predieral dopredu. V takomto poradí a v pomerne pokojnom duchu prešli aj cieľom. Už v úvode však odstúpil Fisichella pre technické problémy a pre podobné problémy neskôr aj Coulthard.

Boj o majstra sveta sa teraz presunie z Európy do Ázie, konkrétne do Japonska, kde sa 30. septembra pôjdu na okruhu Suzuka prvé z troch posledných veľkých cien. Predposledné preteky budú 7. októbra v Číne a posledné 21. októbra na okruhu Interlagos v Brazílii. Záver seriálu by mohol byť ešte dramatický. Závisí to od toho, či Ferrari vydržia v nastúpenej ofenzíve, najmä však, či Räikkönenovi, ktorý má stratu 13 bodov na Hamiltona a 11 na Alonsa, nezvlhne pušný prach. V pohári konštruktérov je prakticky už rozhodnuté, víťazom je Ferrari. Pravda, pokiaľ sa McLaren neodvolá proti trestu odňatia všetkých bodov zo súťaže tímov za špionážnu aféru.

Výsledky Veľkej ceny Belgicka

1. K.RAIKKONEN Ferrari 1:20:39,056
2. F.MASSA Ferrari +4,69
3. F.ALONSO McLaren-Mercedes +14,34
4. L.HAMILTON McLaren-Mercedes +23,61
5. N.HEIDFELD BMW Sauber +51,88
6. N.ROSBERG Williams-Toyota +1:16,88
7. M.WEBBER Red Bull +1:20,639
8. H.KOVALAINEN Renault +1:25,106
9. R.KUBICA BMW Sauber +1:25,661
10. R.SCHUMACHER Toyota +1:28,558
11. J.TRULLI Toyota +1:43,633
12. V.LIUZZI Toro Rosso +1 kolo
13. R.BARICHELLO Honda +1 kolo
14. A.SUTIL Spyker-Ferrari +1 kolo
15. T.SATO Super Aguri +1 kolo
16. A.DAVIDSON Super Aguri +1 kolo
17. S.YAMAMOTO Spyker +1 kolo

Preteky nedokončili

  • J. BUTTON - Honda
  • A. WURZ - Williams
  • D. COULTHARD - Red Bull
  • S. VETTEL -Toro Rosso
  • J.-C. FISICHELLA - Renault

Najrýchlejšie kolo

F. Massa 1:48,036

Priebežné poradie jazdcov

L. Hamilton McLaren-Mercedes 97
F. Alonso McLaren-Mercedes 95
K. Raikkonen Ferrari 84
F. Massa Ferrari 77
N. Heidfeld BMW Sauber 56
R. Kubica BMW Sauber 33
H. Kovalainen Renault 22
G. Fisichella Renault 17
N. Rosberg Williams 15
A. Wurz Williams 13
M. Webber Red Bull 10
D. Coulthard Red Bull 8
J. Trulli Toyota 7
R. Schumacher Toyota 5
T. Sato Super Aguri 4
J. Button Honda Racing 2
S. Vettel Toro Rosso 1

Pohár konštruktérov

1. Ferrari 161
2. BMW Sauber 90
3. Renault 39
4. Williams 28
5. Red Bull 18
6. Toyota 12
7. Super Aguri 4
8. Honda 2
9. McLaren-Mercedes 0
10. Spyker 0
11. Toro Rosso 0

Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."