Formula 1: Leclerkovo prvé víťazstvo v F1

Pondelok, 02 september 2019

Charles Leclerc na monoposte Ferrari, jazdec z monackého kráľovstva, sa v Belgicku na okruhu Spa-Francorchamps stal prvý raz vo svojej kariére víťazom pretekov formuly 1. Na druhom a treťom mieste skončili mercedesy s jazdcami Britom Hamiltonom a Fínom Bottasom.

1-Leclerc

Veľkú cenu Belgicka ovplyvnila tragická udalosť zo soboty, keď v pretekoch formuly 2 po zrážke dvoch monopostov zahynul jazdec tímu Renault Anthoine Hubert. Jazdci F1 si pamiatku Huberta uctili nápismi na helmách i monopostoch.

Pilot Ferrari Leclerc vyhral v sobotu kvalifikáciu pred tímovým partnerom z Ferrari Nemcom Vettelom, a mercedesmi s Hamiltonom a Bottasom. Holanďan Verstappen z Red Bullu bol piaty a tretí rad na štartovom rošte obsadil Kimi Räikkönen z tímu Alfa Romeo – po penalizáciách jazdcov Renaultu Ricciarda a Hülkenberga za technické chyby.

Leclerc mal výborný štart aj do nedeľňajších pretekov. Za ním sa však diali veci! Kontakt medzi Räikkönenom a Verstappenom vyradil z bojov Holanďana, ktorému sa odtrhol záves predného ľavého kolesa. Tisícky holandských fanúšikov, ktorí ho prišli do Belgicka povzbudiť, bolo veľmi sklamaných. Do boxov na výmenu predného krídla musel aj Räikkönen, ktorý tak stratil šancu na bodované umiestnenie.

Jazdec Farrari Leclerc prišiel o vedenie v pretekoch len nakrátko, keď v 20. kole zašiel do boxov na výmenu pneumatík. Na čele ho vystriedal Vettel, ale po návrate Leclerca na trať mu Vettel, zrejme na pokyn šéfa tímu Ferrari, musel uvoľniť miesto na čele pretekov. Leclerc bol evidentne rýchlejší ako Vettel a tím Ferrari už potreboval víťazstvo. Veď posledné mu zaknihoval Räikkönen presne pred rokom.

Leclerc získal postupne náskok šiestich sekúnd, ale keď sa Hamilton prebojoval na druhé miesto a nasadil ostré tempo, postupne znižoval Monačanov náskok. V poslednom kole mal Hamilton stratu na Leclerca menej ako sekundu a schyľovalo sa k veľmi dramatickému záveru, ale kvôli zbytočnej havárii Taliana Giovinazzi z tímu Alfa Romeo zaviali nad pretekárskym okruhom žlté vlajky, čo znamená zákaz predbiehania. Leclerc si tak pohodlne išiel po prvé víťazstvo. Druhý skončil Hamilton a tretí Bottas.

Vettelovi sa už miesto na pódiu neušlo, skončil štvrtý. Piate miesto si vyjazdil Thaičan Albon a šieste Mexičan Perez. Body si z Belgicka odnáša aj siedmy Rus Kvyat (Toro Rosso), ôsmy Nemec Hülkenberg (Renault), deviaty Francúz Gasly (Toro Rosso) a desiaty Kanaďan Stroll (Recing Point). Mimo bodov skončil Austrálčan Ricciardo (14.), ale aj Fín Räikkönen (16.), keď obaja boli zamotaní do kolízie z úvodu pretekov.

Monačan Leclerc je len štvrtým jazdcom, ktorý si v prebiehajúcej sezóne siahol na víťazstvo. Z trinástich pretekov až osemkrát vyhral Hamilton, Bottas a Verstappen po dva razy a Leclerc si teraz v Belgicku pripísal prvé víťazstvo.

Najbližšie preteky formuly 1 sa pôjdu už 8.septembra. Bude nimi Veľká cena Talianska.