Formula 1: V uliciach Monaka kraľoval Hamilton

Utorok, 28 máj 2019

Po Veľkej cene Monaka, šiestom podujatí seriálu majstrovstiev sveta formuly1, má seriál favoritov na majstra sveta pre tento rok. Veľká prevaha monopostov mercedes naznačuje, že by ním mohol byť Brit Hamilton alebo Fín Bottas.

Incident Bottas-Verstappen
Bottas v boxovej uličke a uponáhľaný Verstappen, a kolízia bola na svete

Konkurentom na ohrozenie monopostov Mercedes sa zatiaľ nejaví Ferrari tak, ako to bolo podľa počiatočného očakávania. Skôr ohroziť nemecký tím by mohol Red Bull s až priveľmi ambicióznym Holanďanom Verstappenom, ktorý aj v teraz v Monte Carlo nebezpečne vystrkoval rožky. Až dvakrát, a aj dosť nebezpečne. A tak namiesto druhého miesta na pódiu to bola až štvrtá priečka, už mimo stupňa víťazov.

O miesto na stupni víťazov a o body do seriálu F1 sa tentoraz Verstappen nepričinil úplne vlastnou vinou, ale najmä pričinením tímu v pit-stope, ktorý ho vypustil z boxov práve v momente, keď uličkou prechádzal Bottas. Došlo ku kontaktu a športoví komisári pridali Verstappenovi ako vinníkovi kolízie päťsekundovú penalizáciu a z druhého miesta v cieli bolo potom po prepočítaní časov štvrté miesto.

Prvé miesto na štarte ako víťazovi kvalifikácie patrilo Hamiltonovi na Mercedese, druhú priečku obsadil Bottas na rovnakom aute. Na tretej pozícii bol Verstappen s Red Bullom, na štvrtej Vettel na Ferrari. Jeho tímoví partner, Monačan Leclerc, stál na štarte po tímom režijne zbabranej kvalifikácii až na 15. mieste. Hamilton využil prvú pozíciu na štarte a viedol počas celých pretekov. Až dve kolá pred koncom sa ho Verstappen pokúsil prebehnúť, ale riskantný manéver mu nevyšiel a Hamilton napriek dosť zničeným pneumatikám zvíťazil.

Verstappen bol v cieli tesne druhý, Vettel tretí a Bottas štvrtý. Po kolízii Bottasa s Verstappenom klesol Fín na štvrté miesto a prišiel tak o možnosť bojovať s Hamiltonom o víťazstvo. Po započítané penalizácie pre Verstappena druhé miesto pripadlo Vettelovi, tretie obsadil Bottas a Holanďan skončil až štvrtý.

Druhé Ferrari v kokpite s Leclercom preteky nedokončilo. Monačan predvádzal parádnu stíhačku a keď sa pokúšal dostať sa pred Hülkenberga, po šmyku a kontakte si prerazil pravú zadnú pneumatiku, mierne poškodil aj podvozok svojho monopostu a v 19. kole svoj beznádejný boj vzdal.

Kolotoč formuly 1 sa po európskych pretekoch sťahuje za more do Kanady, kde sa 9. júna v Montreale pôjde Veľká cena Kanady.

6. Carlos Sainz/Špan.McLaren+53,454

Priebežné poradie jazdcov (po 6 z 21 podujatí)

Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."
Sikyna
Posledné podujatie série troch pretekov majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove dopadlo pre slovenského reprezentanta Richarda Šikyňu lepšie ako tie predchádzajúce. V meranom tréningu zajazdil 18. najrýchlejší čas a v popoludňajších pretekoch si potom vyjazdil 6 bodov do hodnotenia svetového šampionátu, keď v dvoch po sebe idúcich pretekoch bodoval na 17. a 19. mieste. Vynieslo mu to celkové 21. miesto a v priebežnom hodnotení seriálu je so ziskom 58 bobov na 26. pozícii.
Šikyňa-Mantova2
Druhé podujatie z trojice pretekov seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v talianskej Mantove v stredu tento týždeň nevyšlo slovenskému jazdcovi Richardovi Šikyňovi (MX Slovakia/JD Gunnex KTM RT). Kvalifikácia sa pre slovenského reprezentanta nevyvíjala dobre, keď po problémoch s oboma motocyklami sa Šikyňovi nepodarilo zajazdiť ani jedno plnohodnotné rýchle kolo a tak nemohol nastúpiť do prvej jazdy. V druhej jazde po kontakte s iným jazdcom preteky začínal z konca štartového poľa a do cieľa prišiel na 26. mieste. V priebežnom hodnotení mu pred najbližšími nedeľnými pretekmi patrí 24. miesto.